O prodej téměř všech kombíků v USA se v roce 2020 postaralo jedno jediné auto

Spojené státy nejsou zemí zaslíbenou kombíkům, a tak jejich relativně malý podíl na trhu nepřekvapí. Že jej ale téměř celý představuje jediný vůz, překvapit může.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

O prodej téměř všech kombíků v USA se v roce 2020 postaralo jedno jediné auto

30.1.2021 | Petr Prokopec

O prodej téměř všech kombíků v USA se v roce 2020 postaralo jedno jediné auto

/

Foto: Subaru

Spojené státy nejsou zemí zaslíbenou kombíkům, a tak jejich relativně malý podíl na trhu nepřekvapí. Že jej ale téměř celý představuje jediný vůz, překvapit může.

Ještě v 80. letech minulého století doba kombík ve Spojených státech přála, neboť pro většinu rodin šlo o ideální přibližovadlo. Od 90. let ale začaly pozvolna na oblibě získávat SUV, která postupně kdysi oblíbený karosářský styl prakticky vytlačila z trhu. To jen dokládají statistiky, podle nichž se podíl kombíků na celkových prodejích smrskl až k pouhému 1 procentu, zatímco SUV spolu s pcik-upy dnes představují více jak polovinu trhu.

Z kombíků je tedy ve Státech ohrožený druh a vzhledem k řídnoucí nabídce takových aut možná jednoho dne nebude o čem mluvit. Nestane se to ale do chvíle, dokud bude Subaru v USA prodávat svůj Outback. Tento model je jediným skutečně prodávaným kombíkem v celých Státech a i když lni prodejně o 15 % ztratil, vzhledem k poklesu celého trhu jeho 153 294 prodaných kusů loni stačilo na 20. místo mezi nejprodávanějšími auty vůbec.

To je v zemi, kde lidé o kombíky pomalu ani nezavadí pohledem, fascinující věc. V podstatě neexistuje žádné jiné auto tohoto typu, o kterém by bylo možné mluvit jako o prodávaném. Druhým nejúspěšnějším kombi byl do loňska VW Golf Variant, po prvním kvartálu ale skončil v prodeji s 2 443 prodanými auty a za zbytek roku zapadl mezi plejádu modelu s ukončenou životností, kterých se ale celkem neprodalo ani 10 tisíc. Předpokládat tedy, že se jej loni prodaly maximálně jednotky tisíc, není nemístné.

I tak to muselo stačit na druhé místo, neboť Volvo eviduje hned u několika modelů (V90, V90 Cross Country, V60 a V60 Cross Country) méně prodejů než Golf Sportwagen (sic) za první kvartál 2029, podobně je tomu u Buicku Regal TourX. Subaru Outback je tak jednoznačným králem amerického trhu s kombíky, nikdo mu nesahá ani po ráfky kol.

Dodat je nicméně třeba, že jeho popularita bude do značné míry plynout z toho, že nejde o úplně typický kombík, ale spíše to, co bychom označili jako crossover. Nakonec i samotná japonská automobilka třeba šestou generaci v tiskové zprávě rovnou nazývá SUV. Jistě i z toho důvodu dosahuje nemalého úspěchu, neboť zákazníci nemusí čelit jak nepopulárnímu cejchu.


O prodej téměř všech kombíků v USA se v roce 2020 postaralo jedno jediné auto - 1 - Subaru Outback 2019 prvni sada 01O prodej téměř všech kombíků v USA se v roce 2020 postaralo jedno jediné auto - 2 - Subaru Outback 2019 prvni sada 02O prodej téměř všech kombíků v USA se v roce 2020 postaralo jedno jediné auto - 3 - Subaru Outback 2019 prvni sada 03O prodej téměř všech kombíků v USA se v roce 2020 postaralo jedno jediné auto - 4 - Subaru Outback 2019 prvni sada 04O prodej téměř všech kombíků v USA se v roce 2020 postaralo jedno jediné auto - 5 - Subaru Outback 2019 prvni sada 05O prodej téměř všech kombíků v USA se v roce 2020 postaralo jedno jediné auto - 6 - Subaru Outback 2019 prvni sada 06O prodej téměř všech kombíků v USA se v roce 2020 postaralo jedno jediné auto - 7 - Subaru Outback 2019 prvni sada 07O prodej téměř všech kombíků v USA se v roce 2020 postaralo jedno jediné auto - 8 - Subaru Outback 2019 prvni sada 08O prodej téměř všech kombíků v USA se v roce 2020 postaralo jedno jediné auto - 9 - Subaru Outback 2019 prvni sada 09
Subaru Outback je naprostým králem kombíků ve Spojených státech, jakkoliv o pravověrný kombík vlastně až tak úplně nejde. Foto: Subaru

Zdroje: Car & Driver, automobilky

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše