Opel Mokka je oficiálně venku, předchozí únik nelhal

Krátce po Buicku Encore odhalil koncern GM i jeho evropský klon jménem Opel Mokka. Prohlédněte si ho konečně ze všech stran.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Opel Mokka je oficiálně venku, předchozí únik nelhal

10.1.2012 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Opel Mokka je oficiálně venku, předchozí únik nelhal

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Krátce po Buicku Encore odhalil koncern GM i jeho evropský klon jménem Opel Mokka. Prohlédněte si ho konečně ze všech stran.

Zdá se, že evropské divize amerických automobilek se dostávají na druhou kolej. Zatímco Ford Fusion si užíval postupného odhalování, slávy předčasných úniků oficiálních fotek a záře světel reflektorů na detroitském autosalonu, jeho evropské provedení jménem Mondeo se včera jakoby omylem potichu připotácelo na prvních dvou fotkách. Hotové, vyřízené.

U General Motors se tím zjevně inspirovali, možná i více než to. Zatímco u Fordu jde o jeden a ten samý vůz dvou jmen, kterému jsme mohli říkat Mondeo, i když to byl Fusion, a dopřát tak alespoň trochu slávy prvních odhalení, GM nabídne dva trochu odlišné vozy se stejnou technikou a v jejich odhalování dal přednost tomu s obecně méně významnou značkou Buick. Byl to tedy Buick Encore, který si užíval postupného odhalování, o technicky totožném Opelu Mokka jsme mezitím mohli jen spekulovat. S preferencí Encore pak GM vydržel až do konce, když mu dnes dopřál veřejné premiéry na detroitském autosalonu, zatímco o Mokka si vysloužila jen rozeslání pár fotek a specifikací mailem.

Ať už si ale o tomto přístupu myslíte cokoli (my jsme přesvědčeni, že úspěšnému vstupu novinek na trh - minimálně v případě Opelu - to rozhodně nepomůže), Opel Mokka je též realitou a po představení Buicku Encore vám vše známé můžeme říci i o něm. Tak pojďme na to.

V prvé řadě je třeba konstatovat, že ani toto odhalení se neobešlo bez úniku oficiálních fotek a informací. Nabídli jsme vám je již dnes po půlnoci a i když jejich zdroj nebyl dokonale důvěryhodný, náš předpoklad jejich pravosti se neukázal být ránou vedle. Před malou chvílí odhalené fotografie jsou totiž ze „stejného vrhu”. Na snímcích tak můžeme vidět vůz se stejnými základními tvary jaké má Encore, na které jsou „naroubovány” prvky typické pro modely Opelu. Přední nárazník, maska chladiče i přední světa - to vše je jiné a dává vozu trochu osobitější a řekli bychom i osobitější výraz. Na zádi už o nějaké osobitosti nemůže být řeč, oba vozy jsou úplně stejné a odlišuje je jen logo a chromovaná lišta nad prostorem pro zadní registrační značku, kterou Buick má, ale Opel nikoli.

Zajímavé je, že do interiéru nás Opel nahlédnout nenechal, nepochybujeme ale o tom, že bude skoro do puntíku stejný jako u amerického brášky, tak si jej prohlédněte v jeho představení.

Podobným způsobem budeme muset komentovat technické parametry vozu, z nichž v případě Mokky známe jen délku (4,28 metru), rozchod kol (1 540 mm) a objem zavazadlového prostoru (1 372 litrů). Zajímavá sada údajů. K nim už Opel přidává jen zmínku o dostupných motorech - benzinových 1,6 s výkonem 85 kW (115 koní) a 1,4 turbo se 103 kW (140 koní) a dieselovém 1,7 CDTI s 93 kW (130 koní). Silnější dva pak mohou být dodány s automatickou šestistupňovou převodovkou, standardem jinak bude stejně vybavená přímo řazená skříň.

To jsou úplně ty samé informace, které Opelu unikly již včera, další detaily nezmiňuje. Podobné tajnůstkářství nás trochu zaráží, neboť Buick odhalil prakticky veškeré technické podrobnosti a není pochyb o tom, že krom nabídky motorů budou v případě Mokky úplně stejné. Podrobnosti tak nevíme ani o dostupnosti pohonu všech kol, pravděpodobně ale bude nabízen jen ke dvěma silnějším motorům za příplatek.

Automobilka pak dodává už jen informace o unikátní nabídce příplatkové výbavy zahrnující například kamery sledující prostor před vozem i za ním, z nichž ta první bude sloužit jako bezpečnostní prvek (čtení dopravních značek, udržování jízdního pruhu, automatické přepínání tlumených a dálkových světel), zadní pak vyloženě jako prvek komfortní (parkovací asistent). Slíben je také chytrý systém manipulace s vnitřními sedadly Opel Flex, integrovaný držák jízdních kol Flexi-Fix nebo asistenti pro rozjezd do kopce HSA (Hill Start Assist) či sjezd v náročnějším terénu HDC (Hill Descent Control).

Dále víme jen tolik, že vůz si svou výstavní premiéru odbude v březnu na autosalonu v Ženevě a do prodeje by se měl za zatím neznámé ceny dostat ještě před koncem letošního roku. Zřejmě právě ve Švýcarsku nám o něm Opel řekne vše podstatné, se znalostí parametrů Buicku Encore ale velká překvapení nelze očekávat.


Opel Mokka je oficiálně venku, předchozí únik nelhal - 1 - Opel Mokka oficialni 01Opel Mokka je oficiálně venku, předchozí únik nelhal - 2 - Opel Mokka oficialni 02Opel Mokka je oficiálně venku, předchozí únik nelhal - 3 - Opel Mokka oficialni 03
Opel Mokka prvních třech zveřejněných snímcích

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek