Poláci po letech představili první nové domácí auto, jmenuje se jako české hory

I když se u našich severních sousedů auta tradičně vyrábí, vlastní moderní auto u nich nevzniklo už dekády. Teď je tu novinka, která u nás zaujme už pojmenováním dle Jizerských hor.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Poláci po letech představili první nové domácí auto, jmenuje se jako české hory

31.7.2020 | Petr Prokopec

Poláci po letech představili první nové domácí auto, jmenuje se jako české hory

/

Foto: Izera

I když se u našich severních sousedů auta tradičně vyrábí, vlastní moderní auto u nich nevzniklo už dekády. Teď je tu novinka, která u nás zaujme už pojmenováním dle Jizerských hor.

Pokud patříte mezi dříve narozené, pojem Maluch vám nejspíše objasňovat nemusíme. Pro ostatní jde o přezdívku polského Fiatu 126p, který byl svého času populární i na československém socialistickém trhu. Za to vděčil nejen svým vcelku exotickým tvarům, ale i nízké ceně a hlavně možné dostupnosti, neboť se vyráběl jak u našich severovýchodních sousedů, tak v bývalé Jugoslávii.

Nebyl jediným takovým autem, které v Polsku vznikalo a Polski Fiat nebyl jedinou tamní značkou. V roce 2000 se nicméně i úctyhodný osmadvacetiletý životní cyklus Myluchu naplnil, a tak se Polsko na dlouho dobu ocitlo bez „národního vozu“ - montovány tam byly pouze skutečné Fiaty, Opely a další auta jiných značek. S letoškem se nicméně situace mění.

Stojí za tím nová společnost ElectroMobility. Ta byla zformována čtyřmi státem vlastněnými firmami PGE Polska Grupa Energetyczna, Energa, Eneaa Tauron Polska Energia, z nichž každé připadl 25procentní podíl. Na rozdíl od někdejšího Maluchu nicméně nedošlo na zástavbu benzinového motoru, i když jeho uložení vzadu se podle všeho měnit nebude. Pod emblémem nové značky Izera, což je právě polské označení Jizerských hor, se totiž představují elektrický hatchback a SUV.

Právě užití elektrického pohonu by mělo vést k uložení pohonné jednotky k zadní nápravě, konkrétní technická data nicméně aktuálně nejsou k dispozici. Víme pouze tolik, že oba vozy budou k mání s menším a větším paketem baterií. Maximální dojezd na jedno nabití by měl vystoupat na 400 kilometrů, stovku pak budete mít na tachometru za 8 sekund a váš rozlet zbrzdí omezovač při 160 km/h. Dynamika tedy nebude zrovna oslňující, za brzdu provozu ale nejspíše nebudete.

Je tu přitom velmi prostý důvod, proč se v rámci technických parametrů drží Izera při zemi. Vedení firmy totiž uvádí, že cílem rozhodně není auto pro horních deset tisíc, ale spíše pro spodních deset milionů - naší optikou. Z toho důvodu byl při vývoji brán v potaz i průměrný plat v Polsku. Dá se tedy předpokládat, že Izera by mohla zaujmout také v České republice. Zvláště když má jméno, které má, zájemci se však budou muset obrnit trpělivostí.

Aktuálně totiž byly představeny pouze koncepty, se zahájením produkce se počítá až v roce 2023. Vzhled by se nicméně již příliš měnit neměl. Na svědomí jej přitom má italská firma Torino Design, které byl jako konzultant k dispozici Tadeusz Jelec, jenž dříve pracoval i pro Jaguar. Dle něj přitom oba vozy mají budit hlavně pozitivní emoce, neboť jsou zaměřené na rodiny. Zároveň mají evokovat polskou kulturu, historii a národní pýchu.

Tím nám ale dostupné informace prozatím končí, pročež jen dodáme, že krom elektrického hnacího ústrojí, na jehož funkčnost dohlíží německý EDAG, se oba vozy dočkají také rozsáhlé bezpečnostní výbavy. Již ve standardu tak bude možné počítat s přednárazovým systémem, autonomními brzdami, detekcí aut ve slepém úhlu či detekcí dopravního značení. Do kabiny se pak nastěhují multimédia či klimatizace, jíž bude možné ovládat na dálku.


Poláci po letech představili první nové domácí auto, jmenuje se jako české hory - 1 - Izera hatchback a suv 2020 koncepty prvni sada 01Poláci po letech představili první nové domácí auto, jmenuje se jako české hory - 2 - Izera hatchback a suv 2020 koncepty prvni sada 02Poláci po letech představili první nové domácí auto, jmenuje se jako české hory - 3 - Izera hatchback a suv 2020 koncepty prvni sada 03Poláci po letech představili první nové domácí auto, jmenuje se jako české hory - 4 - Izera hatchback a suv 2020 koncepty prvni sada 04Poláci po letech představili první nové domácí auto, jmenuje se jako české hory - 5 - Izera hatchback a suv 2020 koncepty prvni sada 05Poláci po letech představili první nové domácí auto, jmenuje se jako české hory - 6 - Izera hatchback a suv 2020 koncepty prvni sada 06Poláci po letech představili první nové domácí auto, jmenuje se jako české hory - 7 - Izera hatchback a suv 2020 koncepty prvni sada 07Poláci po letech představili první nové domácí auto, jmenuje se jako české hory - 8 - Izera hatchback a suv 2020 koncepty prvni sada 08Poláci po letech představili první nové domácí auto, jmenuje se jako české hory - 9 - Izera hatchback a suv 2020 koncepty prvni sada 09Poláci po letech představili první nové domácí auto, jmenuje se jako české hory - 10 - Izera hatchback a suv 2020 koncepty prvni sada 10Poláci po letech představili první nové domácí auto, jmenuje se jako české hory - 11 - Izera hatchback a suv 2020 koncepty prvni sada 11Poláci po letech představili první nové domácí auto, jmenuje se jako české hory - 12 - Izera hatchback a suv 2020 koncepty prvni sada 12Poláci po letech představili první nové domácí auto, jmenuje se jako české hory - 13 - Izera hatchback a suv 2020 koncepty prvni sada 13Poláci po letech představili první nové domácí auto, jmenuje se jako české hory - 14 - Izera hatchback a suv 2020 koncepty prvni sada 14Poláci po letech představili první nové domácí auto, jmenuje se jako české hory - 15 - Izera hatchback a suv 2020 koncepty prvni sada 15Poláci po letech představili první nové domácí auto, jmenuje se jako české hory - 16 - Izera hatchback a suv 2020 koncepty prvni sada 16Poláci po letech představili první nové domácí auto, jmenuje se jako české hory - 17 - Izera hatchback a suv 2020 koncepty prvni sada 17Poláci po letech představili první nové domácí auto, jmenuje se jako české hory - 18 - Izera hatchback a suv 2020 koncepty prvni sada 18Poláci po letech představili první nové domácí auto, jmenuje se jako české hory - 19 - Izera hatchback a suv 2020 koncepty prvni sada 19Poláci po letech představili první nové domácí auto, jmenuje se jako české hory - 20 - Izera hatchback a suv 2020 koncepty prvni sada 20
Poláci mají novou značku Izera, která chce od roku 2023 vyrábět v prvé fázi elektrický hatchback a SUV. Foto: Izera

Zdroj: Izera

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše