Poslední auto od Hyundai je jedním z nejtišších na světě, trochu Potěmkinovsky

Korejská auta byste asi na jedna z nejtišších vůbec netipovali, v posledních letech se ale snaží proniknout i mezi smetánku luxusu. Pod značkou Genesis tak Hyundai servíruje řešení, které vůz činí mimořádně tichým, ale ne úplně přirozeně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Poslední auto od Hyundai je jedním z nejtišších na světě, trochu Potěmkinovsky

5.2.2020 | Petr Prokopec

Poslední auto od Hyundai je jedním z nejtišších na světě, trochu Potěmkinovsky

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Korejská auta byste asi na jedna z nejtišších vůbec netipovali, v posledních letech se ale snaží proniknout i mezi smetánku luxusu. Pod značkou Genesis tak Hyundai servíruje řešení, které vůz činí mimořádně tichým, ale ne úplně přirozeně.

Auta se v posledních dekádách posunula o mílové kroky vpřed a jsou také tišší, než byla dříve. I v rychlostech daleko nad legálními limity se tak na palubě spousty aut bavit lze normálním hlasem. Není to ale zadarmo, pro akustickou izolaci jsou používány těžké materiály. To má za následek růst hmotnosti, což je naopak silně nežádoucí. Pomoci může buď inovace na straně používaných izolací nebo elektronika.

Touto cestou se vydala značka Genesis, luxusní odnož automobilky Hyundai, která se nedávno pochlubila vůbec prvním firemním SUV GV80. To se prozatím představilo pouze ve své domovině, nicméně již za měsíc bychom jej měli spatřit v Ženevě a o pár týdnů později také v New Yorku. Jak se tedy zdá, pro Korejce jde o globální záležitost. A neplatí to jen pro samotný vůz, ale také pro novou technologii RANC.

Zkratka značí Road-Noise Active Noise Control a pokud pro vás angličtina není neprostupnou bariérou, nejspíše již tušíte, že jde o aktivní technologii potlačující vnější ruchy pronikající dovnitř. S tou mají mnozí zkušenost ze sluchátek, u nich je ale situace velmi jednoduchá. Stačí mít mikrofon či více na vnější straně, jehož signál lze vzhledem ke krátké přenosové vzdálenosti jen lehce upravit a pak přehrát reproduktorem ve sluchátku. Nelze tak potlačit všechny zvuky, ale třeba šum motorů a klimatizace na palubě letadla lze odclonit velmi spolehlivě.

V autě je situace výrazně složitější. Jednak se zde vyskytuje spousta zdrojů, současně se z nich zvuk může šířit mnoha cestami a způsoby. Když se do toho pak přidají ještě různé rezonance, jde o téměř neřešitelný problém. Také proto se RANC omezuje pouze na hluk vznikající odvalováním kol.

Tím zásadně klesne počet zdrojů a současně lze jejich akustický signál jednoduše registrovat. K tomu slouží snímače vibrací umístěné na zavěšení kol a mikrofony v podbězích. Vzhledem ke známým přenosovým funkcím mezi koly a kabinou pak lze signály zmíněných snímačů zkombinovat tak, aby vznikl zvuk o správné frekvenci a fázi. Ten je pak přehráván reproduktory a ruší hluk pronikající do kabiny od kol. Signálový procesor navíc uvažuje každé sedadlo individuálně, na palubě GV80 tak bude výrazně větší ticho.

Korejci se při vývoji nové technologie spojili se značkou Harman, přičemž svou novinku prezentují jako „první systém integrovaný do produkčního vozu, který aktivně potlačuje silniční ruchy“ a o své novince díky tomu tvrdí, že jde o jedno z nejtišších aut světa. Hladina hluku má díky odstínění toho od kol na palubě klesnout o 3 dB(A). Nezdá se to mnoho, z psychoakustického hlediska však jde o velký úspěch, protože z hlediska vnímání to znamená snížení hluku o polovinu, potlačen je navíc velmi obtěžující a únavu způsobující hluk.

Je to pochopitelně pozoruhodné řešení, nemůžeme se ale zbavit dojmu, že vedle skutečného odhlučnění jde tak trochu o Potěmkinovu vesnici, jejíž přetvářka se provalí, jakmile selže kterákoli z hardwarových či softwarových částí systému. Do dnešní automobilové doby plné falše se ale něco takového bezvadně hodí.


Poslední auto od Hyundai je jedním z nejtišších na světě, trochu Potěmkinovsky - 1 - Genesis GV80 2020 nove foto 01Poslední auto od Hyundai je jedním z nejtišších na světě, trochu Potěmkinovsky - 2 - Genesis GV80 2020 nove foto 02Poslední auto od Hyundai je jedním z nejtišších na světě, trochu Potěmkinovsky - 3 - Genesis GV80 2020 nove foto 03
Genesis GV80 dostalo jako první produkční vůz světa do vínku technologii aktivního potlačení venkovních ruchů. Hluk na palubě snižuje o polovinu, ne ale tak úplně skutečně

Zdroj Genesis

Petr Prokopec

Autobazar

zobrazit vše