Renault Frendzy: nové Kangoo se klube na světlo

(+ video) Renault odhalil koncept Frendzy, modelu na pomezí užitkového auta a malého MPV. Svým designem naznačuje podobu příští generace Kangoo.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Renault Frendzy: nové Kangoo se klube na světlo

8.7.2011 | Petr Miler | 1 příspěvek

Renault Frendzy: nové Kangoo se klube na světlo

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ video) Renault odhalil koncept Frendzy, modelu na pomezí užitkového auta a malého MPV. Svým designem naznačuje podobu příští generace Kangoo.

Francouzská automobilka v posledních měsících vytáhla několik podobně laděných konceptů, jejich vzhled se ale zatím v žádném produkci se blížícím vozu zrcadlit nezačal. Že to ale Renault s novým designem myslí vážně naznačuje i další koncept Frendzy, který byl připraven pro zářijový frankfurtský autosalon. Jeho designové pojetí je velmi podobné jako u „ženevské” studie Captur, na rozdíl od ni ale nejde o kompaktní SUV, nýbrž cosi mezi MPV a užitkovým vozem. Není proto divu, že vůz je již nyní označován za předobraz nového Kangoo, který je též postaven na pomezí těchto dvou tříd. Pojďme se na něj tedy podívat podrobněji.

Nejzajímavější součástí této novinky je bezesporu vzhled, který kráčí ve šlépějích předchozích konceptů připravených pod vedením Laurense van den Acker, současného šéfa designu značky. Pomineme-li jeho podivnou, šedo-zeleně zbarvenou karoserii, pak vás do očí jistě uhodí především příď vozu, jež podobně jako Captur sází na nepřeberné množství horizontálních linií objevující se hlavně v oblasti světel a masky chladiče. Dalším zajímavým prvkem je odlišné ztvárnění každé ze stran vozu. Na straně řidiče totiž podobně jako u nedávno odhaleného Fordu B-Max zcela chybí sloupek B, což má spolu s proti sobě se otevírajícími dveřmi usnadnit nastupování posádky. Na straně spolujezdce pak sloupek B chybí opět, najdeme zde ale klasičtější řešení otevírání pomocí jedněch zcela tradičních a druhých posuvných dveří. V těch je umístěn 37" displej, který má zobrazovat zprávy pro okolojdoucí či jedoucí a nebo reklamy. Koho toto napadlo...


Renault Frendzy: nové Kangoo se klube na světlo - 1 - Renault Frendzy 02Renault Frendzy: nové Kangoo se klube na světlo - 2 - Renault Frendzy 03Renault Frendzy: nové Kangoo se klube na světlo - 3 - Renault Frendzy 04

Ani záď vozu není tak docela „normální”, když jednak zcela postrádá zadní okno a k tomu má zvlášť otevíratelnou svou horní a zvlášť spodní část. Toto řešení má samozřejmě za cíl usnadnit vstup do zavazadelníku, který po vysazení cestujících vzadu nabídne až 2 250 litrů prostoru pro náklad všeho druhu.

Řádné futuristický je i interiér, i když co do materiálů hlásí Renault spíše návrat k přírodě (jak dnes také jinak). Značná část interiéru tak má být ztvárněna ze dřeva a dalších organických materiálů (např. podlaha je očividně dřevěná), které doplňuje kov a kůže. Dva poslední zmiňované materiály tvoří především sedadla, která vypadají tak trochu jako z plážového bistra. Ale on je vlastně celý vůz poněkud rozverný... To dosvědčuje i palubní deska jak ze Star Treku doplněná o podobně řešený volant, pedály a volič jízdního režimu, který se nachází těsně před základnou stvořenou pro tablet BlackBerry PlayBook.

Z praktického hlediska zaujmou blíže nespecifikované „magnetické držáky” nákladu umístěné v podlaze, které mají umožnit jednoduché uchycení nákladu, ať je už je umístěn v kufru, nebo po sklopení sedadel i ve zbytku vozu.

Renault Frendzy: nové Kangoo se klube na světlo - 4 - Renault Frendzy 06Renault Frendzy: nové Kangoo se klube na světlo - 5 - Renault Frendzy 07Renault Frendzy: nové Kangoo se klube na světlo - 6 - Renault Frendzy 11

Představený koncept je 4 091 mm dlouhý, 1 872 mm široký, 1 743 mm vysoký a stojí na podvozku s rozvorem 2 691 mm a rozchodem kol 1 640 mm. Známe kupodivu i hmotnost, která činí 1 420 kg. O pohon tohoto díla se pak stará elektromotor o nejvyšším výkonu 40 kW (60 koní), jenž podle očekávání nedělá z vozu žádného draka na kolech - maximální rychlost činí 130 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h výrobce raději ani nezveřejnil. Neznámá je i kapacita akumulátorů, víme však, že jsou typu Li-ion a vůz prý nevypouští žádné emise CO2. To je samozřejmě nesmysl, emisí produkuje podobné množství jako jiné takto silné vozy, pouze je nevypouští v místě spotřebě elektrické energie, ale spíše v místě jejího vzniku.

Jak jsme již zmínili, vůz zažije svou veřejnou premiéru v září ve Frankfurtu. Jeho další budoucnost je ale zatím ve hvězdách...

Renault Frendzy: nové Kangoo se klube na světlo - 7 - Renault Frendzy 01Renault Frendzy: nové Kangoo se klube na světlo - 8 - Renault Frendzy 05Renault Frendzy: nové Kangoo se klube na světlo - 9 - Renault Frendzy 08Renault Frendzy: nové Kangoo se klube na světlo - 10 - Renault Frendzy 09Renault Frendzy: nové Kangoo se klube na světlo - 11 - Renault Frendzy 10Renault Frendzy: nové Kangoo se klube na světlo - 12 - Renault Frendzy 12
Renault Frendzy

Petr Miler

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše