Škoda Kodiaq RS propadla v losím testu, je o hodně horší než úplný základ

Máte pocit, že když si koupíte ostrou verzi určitého modelu auta, dostanete s ní krom vyššího výkonu také lepší jízdní vlastnosti? Očekávaní jsou to správná, u Kodiaqu RS ale marná.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škoda Kodiaq RS propadla v losím testu, je o hodně horší než úplný základ

21.4.2019 | Petr Miler

Škoda Kodiaq RS propadla v losím testu, je o hodně horší než úplný základ

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Máte pocit, že když si koupíte ostrou verzi určitého modelu auta, dostanete s ní krom vyššího výkonu také lepší jízdní vlastnosti? Očekávaní jsou to správná, u Kodiaqu RS ale marná.

Pokud chcete to nejlepší z evropské nabídky SUV Škody, musíte zamířit pro model Kodiaq RS. Výkonná verze největšího sportovně-užitkového modelu značky je také tím nejdražším, co vám dnes česká automobilka může nabídnout, takže malá očekávání nejsou na místě. Pochopitelně, je to pořád SUV a doufat v opravdu sportovní model by bylo naivní, nicméně čekat rychlejší a agilnější Kodiaq se nezdá být nefér. Realita je ovšem jiná.

V plné nahotě to ukazuje test španělského magazínu km77, jehož hlavním posláním je přesně to, co naznačuje jeho jméno - rozjede auta na 77 km/h a zkouší, co předvedou při této rychlosti v tzv. losím testu, tedy rychlém úhybném manévru simulujícím krizovou situaci na silnici. Není to všeříkající zkouška, o chování zejména podvozku vozu ale naznačuje mnohé.

Většina aut dnes losí test v této rychlosti zvládá s nadhledem a Španělé nezřídka posouvají laťku výše, aby narazili na skutečný limit. U Kodiaqu RS ale museli jít opačným směrem - už v rychlosti 77 km/h zkoušku naprosto nezvládl. Auto se ve zjevné nedotáčivosti zdaleka nevešlo už do první šikany a do druhé jen doklouzalo bokem. Bylo nutné rychlost snížit na 75 km/h, aby se vůz do vymezeného prostoru vešel a ani tehdy se nechoval moc přesvědčivě.

Je to samo o sobě bídné, však jde o Kodiaq RS, sportovní model. Pravda, je to SUV, jenže jiné modely stejného typu i takový průjezd zvládají. Co je ovšem nejsmutnější, lépe jej zvládá i samotný Kodiaq, ne však RS.

Km77 stejné zkoušce před léty podrobil i základní verzi 1,4 TSI a v 77 km/h zvládla průjezd s nadhledem. Bylo nutné posunout rychlost na 79 km/h, aby nastaly potíže, i tehdy byl ale tento stroj přesvědčivější než RS v nižší rychlosti. Že by méně bylo znovu více? Vypadá to tak.

Problémem Kodiaqu RS je motor 2,0 TDI s dvojitým přeplňováním, který má sice 240 koní, je ale velmi těžký. Při zrychlení v přímce to přemůže silou, v zatáčkách ale výkon ještě nikomu nepomohl. Verze 1,4 TSI s lehčí přídí si pak i hrdé RS dává k svačině. Podívejte se na to sami níže - také tento test dodatečně vysvětluje, proč je údajný rekord Kodiaqu RS na Ringu tak nepřesvědčivý...


Škoda Kodiaq RS propadla v losím testu, je o hodně horší než úplný základ - 1 - Skoda Kodiaq RS moose test fail 01Škoda Kodiaq RS propadla v losím testu, je o hodně horší než úplný základ - 2 - Skoda Kodiaq RS moose test fail 02Škoda Kodiaq RS propadla v losím testu, je o hodně horší než úplný základ - 3 - Skoda Kodiaq RS moose test fail 03Škoda Kodiaq RS propadla v losím testu, je o hodně horší než úplný základ - 4 - Skoda Kodiaq RS moose test fail 04Škoda Kodiaq RS propadla v losím testu, je o hodně horší než úplný základ - 5 - Skoda Kodiaq RS moose test fail 05Škoda Kodiaq RS propadla v losím testu, je o hodně horší než úplný základ - 6 - Skoda Kodiaq RS moose test fail 06
Škoda Kodiaq RS má v losím testu velké problémy, v 77 km/h jej nezvládá vůbec, v 75 km/h s odřenýma ušima

Škoda Kodiaq RS propadla v losím testu, je o hodně horší než úplný základ - 7 - Skoda Kodiaq RS moose test fail 07Škoda Kodiaq RS propadla v losím testu, je o hodně horší než úplný základ - 8 - Skoda Kodiaq RS moose test fail 08Škoda Kodiaq RS propadla v losím testu, je o hodně horší než úplný základ - 9 - Skoda Kodiaq RS moose test fail 09Škoda Kodiaq RS propadla v losím testu, je o hodně horší než úplný základ - 10 - Skoda Kodiaq RS moose test fail 10Škoda Kodiaq RS propadla v losím testu, je o hodně horší než úplný základ - 11 - Skoda Kodiaq RS moose test fail 11
Základní Kodiaq 1,4 TSI přitom ve stejné zkoušce stejného magazínu zvládl 77 km/h s nadhledem a v 79 km/h byl pořád vcelku jistý

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.