Škoda Octavia G-TEC jezdí i na CNG s 1,4 TSI, ujede až 1 330 km

Octavia přijede do Ženevy s motorem 1,4 TSI o výkonu 110 koní, který zvládne kromě benzinu hltat stlačený zemní plyn. Zaujme dojezdem na obě nádrže.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škoda Octavia G-TEC jezdí i na CNG s 1,4 TSI, ujede až 1 330 km

20.2.2014 | Adam Šrámek | 4 příspěvky

Škoda Octavia G-TEC jezdí i na CNG s 1,4 TSI, ujede až 1 330 km

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Octavia přijede do Ženevy s motorem 1,4 TSI o výkonu 110 koní, který zvládne kromě benzinu hltat stlačený zemní plyn. Zaujme dojezdem na obě nádrže.

Nová Octavia bude stejně jako malé Citigo k dispozici i s pohonem na zemní plyn (CNG) a poprvé ji údajně spatříme už za několik málo dnů v Ženevě. Novinka s pojmenováním G-TEC se představí nejen v tradiční karoserii liftbacku, ale také v provedení Combi. Tento tah má být další důležitou součástí strategie trvale udržitelného rozvoje Škodovky. V současné době česká automobilka vyrábí 97 modelů s hodnotami emisí pod 120 g CO2/km, z toho 17 vozů s emisemi pod 100 g CO2/km (novinka je jedním z nich).

Octavia G-TEC je vybavena přeplňovaným zážehovým motorem 1,4 TSI o výkonu 81 kW (110 koní). Oturbená čtrnáctistovka je konstruovaná pro spalování benzinu, popere se ale také s přídělem zemního plynu. Paket G-TEC navíc zahrnuje technické prvky, jako je systém start-stop, chybět nemůže ani rekuperace brzdné energie. Octavia třetí generace ve verzi G-TEC splní díky těmto systémům emisní normu Euro 6, která vstoupí v platnost v září 2014. Bude se v podstatě jednat jen o další zelenou variantu, které by mohli holdovat ti, kterým není shodně výkonný turbodieselový GreenLine příliš po chuti.

Dojezd G-TECu dosahuje při provozu čistě na CNG teoretické hodnoty 410 kilometrů na jedno natankování. Údávaná spotřeba zemního plynu činí 5,4 metru krychlového na 100 km, což je ekvivalentem 3,5 kilogramu tohoto paliva. Z toho nám vychází, že nádrž na plyn bude mít objem zhruba 22 litrů. V tomto režimu se emisemi CO2 dostává na hodnotu 97 gramů na ujetý kilometr.

Při provozu čistě na benzin má dojezd dosahovat až 920 kilometrů. Pokud jde o tradiční nádrž na 50 litrů pro platformu MQB, pak se spotřeba benzinu pohybuje někde u 5,4 litru na sto kilometrů. Octavia G-TEC tak v součtu na jedno natankování obou nádrží ujede až 1 330 km. Více informací očekávejme s výstavní premiérou. Podle první fotografie by snad nový G-TEC nemusel na rozdíl od GreenLinu spořit palivo za každou cenu.

Tip: Projděte si všechny novinky ženevského autosalonu 2014.


Škoda Octavia G-TEC jezdí i na CNG s 1,4 TSI, ujede až 1 330 km - 1 - Skoda Octavia G-TEC 2014 prvni fotoŠkoda Octavia G-TEC jezdí i na CNG s 1,4 TSI, ujede až 1 330 km - 2 - Skoda Octavia G-TEC 2014 prvni foto 02
První fotografie od čerpací stanice na CNG příliš nenapovídá o podrobné výbavě G-TECu

Adam Šrámek

Diskuze 4 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.