Škoda Octavia RS 230: ostřejší verze je venku, má samosvor a 230 koní

Nový vrchol nabídky Octavie se pyšní i upraveným vzhledem, stovku dá za 6,7 s, maximálka zůstává omezená.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škoda Octavia RS 230: ostřejší verze je venku, má samosvor a 230 koní

20.2.2015 | Petr Prokopec | 91 příspěvků

Škoda Octavia RS 230: ostřejší verze je venku, má samosvor a 230 koní

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nový vrchol nabídky Octavie se pyšní i upraveným vzhledem, stovku dá za 6,7 s, maximálka zůstává omezená.

Česká automobilka má zjevně pocit, že se o ní dlouho nemluvilo. Tento handicap ovšem dnes bohatě napravíme, neboť Škoda pustila do světa první fotky a informace, jež se týkají jejího stánku na ženevském autosalonu. Na tom samozřejmě bude figurovat nový Superb, mimo to ovšem dorazí řádka dalších specialit. Tou nejzajímavější se přitom aktuálně zdá být už dříve probíraná Octavia RS 230, která dostala do vínku vyšší výkon a poladěný bodykit.

Naše zatím kratší představení začneme v motorovém prostoru, kde se nadále nachází přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec. Jeho výkon ovšem narostl na 230 koní jako u Golfu GTI Performance, což má vliv na jízdní dynamiku. Zrychlení z klidu na stovku tak přiostřená verze zvládne za 6,7 sekundy, tedy o desetinu rychleji než standardní provedení. Nejvyšší rychlost se posunula na rovných 250 km/h - sice elektronicky omezených, ale i tak tu máme nejrychlejší sériové RS vůbec.

I přes tento posun ovšem nepůjde o model Škody s nejlepší dynamikou, tento titul bude vyhrazen nové generaci Superbu, který pod kapotu dostane prakticky tentýž motor, ovšem vyladěný na 280 koní. Veškerý tento výkon pak bude směřovat na všechna čtyři kola skrze automat DSG, přičemž zrychlení z klidu na stovku v ten moment zabere 5,8 sekundy. Maximálka však bude u obou modelů stejná.

Tím jsme ovšem poněkud odbočili, proto rychle zpátky k nové Octavii RS 230. Ta kromě silnějšího motoru bude profitovat také z lehce upraveného bodykitu, který na první fotce klade důraz na černě lakované zadní křídlo. Kromě toho se ovšem dočkáme také nového designu 18palcových kol, jež obouvají pneumatiky Dunlop Direzza Sport.

Jako první vůz značky pak novinka dostane již v sériové výbavě diferenciál s elektrohydraulicky řízenou svorností a jisté změny můžeme očekávat také na přídi v interiéru. Opět ale nejspíše půjde o drobnosti, které kupříkladu v kabině budou souviset s novým odstínem kontrastních švů. Více se zřejmě dozvíme až v Ženevě.

Tip: Projděte si všechny novinky ženevského autosalonu 2015.


Škoda Octavia RS 230: ostřejší verze je venku, má samosvor a 230 koní - 1 - Skoda Octavia RS 230 prvni foto 01Škoda Octavia RS 230: ostřejší verze je venku, má samosvor a 230 koní - 2 - Skoda Octavia RS 230 prvni foto 02
Nová Škoda Octavia RS 230 prozatím ukázala jen svou záď a přední sedadla

Petr Prokopec

Diskuze 91 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.