Škoda poprvé ukázala nástupce Rapidu. Bude vážně jiný, vypadá hodně atraktivně

Rapid je dnes v nabídce Škody trochu šedou myškou - dokáže zapůsobit na rozum, ale na city už méně. Jeho nástupce to má změnit a nyní se můžeme podívat na nástin jeho vzhledu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škoda poprvé ukázala nástupce Rapidu. Bude vážně jiný, vypadá hodně atraktivně

30.8.2018 | Petr Miler

Škoda poprvé ukázala nástupce Rapidu. Bude vážně jiný, vypadá hodně atraktivně

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Rapid je dnes v nabídce Škody trochu šedou myškou - dokáže zapůsobit na rozum, ale na city už méně. Jeho nástupce to má změnit a nyní se můžeme podívat na nástin jeho vzhledu.

Škoda dnes nabízí sedm modelů. Pokud pomineme nejmenší Citigo, které je tak trochu nechtěným následkem jeho bujarého koncernového páření a nedočká se nástupce, jde ve všech případech o nekompromisně úspěšné modely. Až na jeden. Jmenuje se Rapid a i když nám mnohokrát dokázal, že má do nabídnout, zákazníky oslovuje jen v omezené míře. Není to propadák, Škoda od něj ale určitě čekala více.

Po racionální stránce mu není mnoho co vytknout. Je to překvapivě dobře fungující a velmi prostorné auto za zajímavou cenu. Stojí ale tak trochu mimo obvyklé třídy - je velké na mini a malé na kompakt a dostává se do křížku i s vozy, které sice nejsou tak dobré, na zákazníky hodně hledící hlavně na vzhled a cenu ale zabírají více. Škodovka se tak s dalším očekávaným posunem Octavie výše rozhodla Rapid změnit a jeho nástupce pošle bojovat s jinou výbavou do jiných sfér.

Detaily jsme probírali nedávno, teď ale pro předchozí tvrzení máme první hmatatelnou oporu přímo od škodovky. Ta dnes poprvé odhalila koncept jménem Vision RS a i když jeho jméno dělá dojem náznaku budoucího supersportu, je to v prvé řadě nástin podoby nástupce Rapidu.

Ten s ohledem na změnu zaměření získá nové jméno, nebo by alespoň měl, neboť opravdu zacílí trochu jinam. Nepředpokládáme, že zanevře na tradiční škodovácké hodnoty, takže čekejme praktické auto nabízející spoustu muziky za peníze, mělo by ale být celkově větší, mělo by jít o klasický kompakt typu VW Golf. A především by mělo být vizuálně atraktivnější.

Právě to dnešnímu Rapidu trochu láme vaz. Platí za levné auto a vypadal vždy trochu laciněji, třebaže postupné modernizace mu nadělily více svěžesti. Novinka by měla být o hodně atraktivnější a na prvních oficiálních ilustracích působí vážně dobře. Koncept je 4 356 mm dlouhý, 1 810 mm široký a jen 1 431 mm vysoký, rozvor náprav měří 2 650 mm. Pro srovnání, Golf je dnes asi o 9 cm kratší, o 2 cm užší o 1 cm vyšší a má o necelé 2 cm kratší rozvor. Jde opravdu o velmi podobně pojatý vůz.

Sám design rozvíjí pojetí posledních škodovek tím správným směrem. Naštěstí se nenutí do dvojitých světel a navazuje více na studii současného Superbu jménem Vision C. Záď pak ze všeho nejvíce připomíná poslední škodovácká SUV. První skici také potvrzují, že nedávné neoficiální ilustrace (přikládáme rovněž níže) nestřílely mimo terč a nástupce Rapidu bude od pohledu skutečně úplně jiné auto než dnes.

Studie ale nenaznačuje pouze vzhled nového modelu, ale i pojetí budoucích ostrých RS, proto se také jmenuje, jak se jmenuje. Je nadějí, že nástupce Rapidu ve výkonnějším provedení skutečně dostaneme, o designu těchto aut ale navzdory svému úmyslu mnoho neříká - koncepty jsou vždy trochu „ujetější” a „sportovnější” než pozdější sériová provedení, i když by mělo jít o model pro penzisty. Takže je těžké soudit, zda pojetí obou nárazníků je spíše „koncepční nadsázka” designéra nebo nástin provedení čehokoli na budoucích modelech RS.

Chytřejší budeme už brzy, novinku čeká debut na autosalonu v Paříži, kde se ukáže v celé své kráse. Krom obrázků si níže můžete prohlédnout i krátké video, které má odhalovat pozadí jejího vzniku, zase tak vážně bychom jej ale nebrali.


Škoda poprvé ukázala nástupce Rapidu. Bude vážně jiný, vypadá hodně atraktivně - 1 - Skoda Vision RS novy Rapid 2019 prvni 01Škoda poprvé ukázala nástupce Rapidu. Bude vážně jiný, vypadá hodně atraktivně - 2 - Skoda Vision RS novy Rapid 2019 prvni 03
Škoda poprvé ukázala nástupce Rapidu. Bude vážně jiný, vypadá hodně atraktivně - 3 - Skoda Vision RS novy Rapid 2019 prvni 02Škoda poprvé ukázala nástupce Rapidu. Bude vážně jiný, vypadá hodně atraktivně - 4 - Skoda Vision RS novy Rapid 2019 prvni 04
Škoda poprvé ukázala nástupce Rapidu. Bude vážně jiný, vypadá hodně atraktivně - 5 - Skoda Vision RS novy Rapid 2019 prvni 05Škoda poprvé ukázala nástupce Rapidu. Bude vážně jiný, vypadá hodně atraktivně - 6 - Skoda Vision RS novy Rapid 2019 prvni 06
Škoda poprvé ukázala nástupce Rapidu. Bude vážně jiný, vypadá hodně atraktivně - 7 - Skoda Vision RS novy Rapid 2019 prvni 07
Koncept Škoda Vision RS současně ukazuje vzhledové pojetí nástupce modelu Rapid i budoucí podobu ostrých modelů značky

Škoda poprvé ukázala nástupce Rapidu. Bude vážně jiný, vypadá hodně atraktivně - 8 - Skoda Rapid 2019 nova neoficialni ilustrace 01Škoda poprvé ukázala nástupce Rapidu. Bude vážně jiný, vypadá hodně atraktivně - 9 - Skoda Rapid 2019 nova neoficialni ilustrace 02
Nedávné ilustrace nástupce Rapidu zjevně nebyly uvařené z vody, oficiální skici konceptu se jim nápadně podobají

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.