Škodě dál chybí desítky tisíc aut a ani příští rok situaci nezlepší. Pro ČR jich zbude velmi málo

Dodávky nových škodovek se v posledních týdnech zvýšily a mnozí si začali myslet, že situace okolo výroby se zlepšuje. Informace přímo z automobilky ale o ničem takovém nesvědčí - šlo hlavně o dodávky dříve objednaných aut, vyhlídky zůstávají chmurné.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škodě dál chybí desítky tisíc aut a ani příští rok situaci nezlepší. Pro ČR jich zbude velmi málo

15.12.2021 | Petr Miler

Škodě dál chybí desítky tisíc aut a ani příští rok situaci nezlepší. Pro ČR jich zbude velmi málo

/

Foto: Škoda Auto

Dodávky nových škodovek se v posledních týdnech zvýšily a mnozí si začali myslet, že situace okolo výroby se zlepšuje. Informace přímo z automobilky ale o ničem takovém nesvědčí - šlo hlavně o dodávky dříve objednaných aut, vyhlídky zůstávají chmurné.

Asi nemá smysl opakovat, že Škoda letos prožívá jedno z nejtěžších období ve své novodobé historii. Po letech nenuceného růstu zažívá stagnaci či pokles prodejů na většině trhů, a to i přes mizerné loňské výsledky. Ne všude je situace stejná, třeba v Číně o její vozy není zájem, na většině trhů je ale dominujícím faktorem nedostatek aut daný nedostatkem některých komponentů.

V posledních týdnech se mohlo zdát, že se situace zlepšuje. Škoda měla v Česku navzdory téměř stojící výrobě relativně slušný listopad, když její prodeje klesly meziročně jen o necelá 4 %, ve Velké Británii o 29,61 % a v Německu o 32,9 %. Ano, jedná se pořád o vysoké poklesy, jsou ale o desítky procentních bodů nižší než v předchozích měsících a také často menší než u klíčových konkurentů. Aut české značky se prostě prodalo víc, než se čekalo a nakonec i fakt, že Octavia v Německu prodejně porazila Golf, o něčem svědčí.

Vypadá to jako odraz ode dna, realita je ale trochu jiná. Oslovili jsme naše zdroje v automobilce, které nám vykreslily poněkud odlišný obrázek. Škoda v posledních týdnech zapracovala hlavně na tom, aby dokončila co nejvíce starších objednávek a zmenšila frontu nedodaných vozů, o odrazu ode dne ale nemůže být řeč. V nejlepším případě po něm chtějí v Mladé Boleslavi chvíli chodit.

Nejjasněji o tom svědčí jak stav platný ke konce roku, tak plány automobilky pro ten příští. Firma i v tuto chvíli eviduje okolo 25 tisíc nevyřízených objednávek spojených jen s Českou republikou, což je pořád masivní fronta. A příští rok se stěží zkrátí. Zatímco v předchozích letech měla automobilka pro další rok a Českou republiku výrobní plány zakotvené okolo 90 tisíc aut, pro rok 2022 jsou o více jak 20 % nižší - tedy podobné jako letos. Náš zdroj říká, že pokud si od toho odečteme oněch 25 tisíc nedodaných aut a vozy, které automobilka přímo dodává určitým firmám a institucím, zbývají pro volný trh nějaké 3 až 4 tisíce vozů měsíčně. To je strašně málo, bavíme se o asi polovičním čísle oproti někdejšímu normálu.

Aut prostě dost nebude, což vysvětluje, proč Škoda zůstává tak ambiciózní s cenami. Znovu ale varujeme před tím, že byť tento přístup dává smysl v krátkodobém horizontu, dlouhodobě se může Škodě velmi nevyplatit. Část klientely nutí hledat jinde a jsme přesvědčeni, že o ní česká automobilka může tímto přístupem nadobro přijít. Ať už jde o kupce obyčejnějších verzí nebo drahých modelů, stále častěji se setkáváme s tím, že ti první raději míří ke značkám, jako jsou ty korejské, které auta mají a nabízí je někdy i dramaticky levněji. A ti druzí zjišťují, že třeba za skoro stejné peníze, které dáte za Octavii RS TDI 4x4, můžete mít takové BMW 320d xDrive. A i když už BMW možná není, co bývalo, je to pořád BMW. Auto vám navíc na rozdíl od Škody též dodá relativně rychle.


Škodě dál chybí desítky tisíc aut a ani příští rok situaci nezlepší. Pro ČR jich zbude velmi málo - 1 - Skoda Octavia 2020 vyroba nove foto 01Škodě dál chybí desítky tisíc aut a ani příští rok situaci nezlepší. Pro ČR jich zbude velmi málo - 2 - Skoda Octavia 2020 vyroba nove foto 02Škodě dál chybí desítky tisíc aut a ani příští rok situaci nezlepší. Pro ČR jich zbude velmi málo - 3 - Skoda Octavia 2020 vyroba nove foto 03
Problémy Škody s výrobou zdaleka nekončí, na celý příští rok neplánuje pro Česko vyrobit více aut než letos. Spolu s desítkami tisíc chybějících aut to nemaluje ani do budoucna pěkné scénáře. Foto: Škoda Auto

Zdroje: Autoforum, Škoda Auto

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše