Studie ukazuje, jaká auta se ani teď u prodejců neohřejí, výsledky mají svou logiku

Mohlo by se zdát, že dnes stěží bude existovat auto, které se u dealerů neohřeje a pokud, půjde spíše o některý z levnějších vozů. Jenže realita je alespoň v USA přesně opačná - taháky existují a jsou to spíše dražší než levnější modely.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Studie ukazuje, jaká auta se ani teď u prodejců neohřejí, výsledky mají svou logiku

24.2.2021 | Petr Prokopec

Studie ukazuje, jaká auta se ani teď u prodejců neohřejí, výsledky mají svou logiku

/

Foto: Hyundai

Mohlo by se zdát, že dnes stěží bude existovat auto, které se u dealerů neohřeje a pokud, půjde spíše o některý z levnějších vozů. Jenže realita je alespoň v USA přesně opačná - taháky existují a jsou to spíše dražší než levnější modely.

Nákup automobilu představuje pro většinu domácností druhý největší výdaj po pořízení bydlení. Není tedy překvapivé, že s příchodem koronavirové pandemie a na ni navazujících problémů došlo v mnoha rodinách na proškrtání seznamu priorit a koupě nového auta byla často první položkou, která byla vymazána. Tedy v případě běžných zákazníků a mainstreamových vozů. Pokud ovšem přijde řeč na dražší auta, tam takový pokles poptávky evidován není. Nakonec tedy nepřekvapí, že právě tyto vozy jsou momentálně těmi nejrychleji prodávanými.

Na tuto situaci upozornil firma iSeeCars, která prozkoumala detaily prodeje více než 1,2 milionu nových či ojetých aut, jež získaly svého majitele v průběhu letošního ledna. Přitom zjistila, že ojetiny jsou aktuálně žádány daleko více, neboť v průměru trvá 38,9 dne, než se prodají - u nových vozů jde o 46,2 dne od zařazení do nabídky. Nejrychleji prodávaný nový vůz se pak prodá čtyřikrát rychleji než průměr, zatímco u ojetin je to 1,5krát rychleji.

Vrchní analytik společnosti Karl Brauer přitom poukázal na skutečnost, že statistikou výrazně zamíchaly současné poměrně vysoké slevy, s jakými jsou vozy prodávány. Díky tomu si je mohou dovolit i lidé, kteří by na ně jinak neměli - a jakkoliv jde o zákazníky, kteří často žijí od výplaty k výplatě, řada z nich se jednoduše hecla, neboť lepší příležitost k levné koupi nového vozu již přijít nemusí. To platí i u ojetin, které začínají být dražší než kdy dříve.

V případě nových aut je lídrem Chevrolet Corvette, což nepřekvapí, neboť americká automobilka je zavalena objednávkami a když už nějaké auto na skladě je, třebaže za vyšší cenu, zmizí rychle. Legendární sporťák je přitom jedním z mála klasických osobních vozů, jež narušily hegemonii SUV. Z dvacítky nejrychleji prodávaných aut jich zvýšený podvozek má hned patnáct. Zbývající pětici pak kromě Corvette tvoří Lexus IS300 a IS350, Genesis G80 a Toyota Sienna. Poslední zmíněný vůz je přitom nemalým překvapením, neboť jde o minivan. Nicméně Japonci zástupce uvadající třídy výrazně modernizovali, načež v showroomech tráví jen 19,1 dne.

Přesunout se můžeme k ojetinám, kterým vládne Hyundai Palisade. To ovšem již nemizí z bazarů tak rychle jako Corvette ze showroomů, na nalezení nového majitele potřebují prodejci v průměru 26,2 dne. To je ve výsledku ještě delší doba než v případě Subaru Forester, které mezi novými vozy zastává s 23,6 dny dvacátou pozici. Nicméně zatímco mezi novinkami je rozptyl takřka dvou týdnů, u ojetin jde o pouhých pět dní.

Také v tomto případě se ukazuje, že typičtí současní kupci nemají hluboko do kapsy, neboť mezi dvacítkou nejlepších najdeme opět Corvette, tentokráte s průměrnou cenou 67 308 USD (1,4 mil. Kč). Ještě dráže pak zájemce vychází ojeté Porsche 911 (126 892 USD/2,7 mil. Kč) nebo Mercedes-Benz třídy G (137 073 USD/2,9 mil. Kč). Nicméně navzdory tomu se německé SUV zvládá prodat za 28,7 dne, zatímco sporťák z Zuffenhausenu potřebuje 29,5 dne. Tedy o den méně než šestkrát levnější Mazda MX-5.

Nejrychleji prodávaná nová i ojetá auta v USA v lednu 2021


Studie ukazuje, jaká auta se ani teď u prodejců neohřejí, výsledky mají svou logiku - 1 - Nejrychleji prodava auta leden 2021 tab 01Studie ukazuje, jaká auta se ani teď u prodejců neohřejí, výsledky mají svou logiku - 2 - Nejrychleji prodava auta leden 2021 tab 02
Zdroj dat: iSeeCars, Grafika: Autoforum.cz

Studie ukazuje, jaká auta se ani teď u prodejců neohřejí, výsledky mají svou logiku - 3 - Nejrychleji prodavana auta 2021 leden 03Studie ukazuje, jaká auta se ani teď u prodejců neohřejí, výsledky mají svou logiku - 4 - Nejrychleji prodavana auta 2021 leden 04Studie ukazuje, jaká auta se ani teď u prodejců neohřejí, výsledky mají svou logiku - 5 - Nejrychleji prodavana auta 2021 leden 05
Lídrem mezi novinkami stal Chevrolet Corvette, o který je stále neskutečný zájem. Foto: Chevrolet

Studie ukazuje, jaká auta se ani teď u prodejců neohřejí, výsledky mají svou logiku - 6 - Hyundai Palisade 2020 smrad v kabine 01Studie ukazuje, jaká auta se ani teď u prodejců neohřejí, výsledky mají svou logiku - 7 - Hyundai Palisade 2020 smrad v kabine 02Studie ukazuje, jaká auta se ani teď u prodejců neohřejí, výsledky mají svou logiku - 8 - Hyundai Palisade 2020 smrad v kabine 03
Mezi ojetinami pak vládne Hyundai Palisade, tedy SUV, které přišlo na trh teprve v roce 2018. Jeho rychlému prodeji přitom nebrání ani stížnosti zákazníků na zapáchající interiér. Foto: Hyundai

Zdroj: iSeeCars

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše