SUV Bentley se ukázalo na první fotce, k mání bude i jako plug-in hybrid

Chystané „nejluxusnější SUV světa“ se má běžně prodávat za 6,6 milionu korun. Pod kapotou nabídne šestilitrový motor W12 či možnost jízdy na elektřinu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

SUV Bentley se ukázalo na první fotce, k mání bude i jako plug-in hybrid

19.3.2014 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

SUV Bentley se ukázalo na první fotce, k mání bude i jako plug-in hybrid

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Chystané „nejluxusnější SUV světa“ se má běžně prodávat za 6,6 milionu korun. Pod kapotou nabídne šestilitrový motor W12 či možnost jízdy na elektřinu.

O novém modelu britské automobilky se mluví již několik let, přičemž v roce 2012 jsme dokonce na autosalonu v Ženevě mohli spatřit koncepční verzi. Ta sice svým vzhledem příliš nezaujala, přesto Bentley projekt nevzdalo. Místo toho bylo nařízeno přepracování designu, s čímž dorazil také příslib skutečných terénních schopností. Mohlo by se tedy zdát, že Range Rover čekají problémy. A první oficiální fotka to jen potvrzuje.

Minimálně z čelního pohledu se totiž zdá, že kontroverze, která obklopovala koncept EXP 9 F, je tatam. Místo toho tu máme tradiční masku Bentley, kterou doprovází čtveřice světlometů a dimenze, jež přísluší modelům SUV. Zbytek karoserie však již halí rozvířený písek, podle marketingového ředitele značky Kevina Rose ovšem i boky a záď odpovídají stylu, který je pro automobilku typický.

Co ovšem postrádáme po stránce vizuální, to můžeme doplnit detailními informacemi. Šéf Bentley Wolfgang Schreiber totiž uvedl, že 12 měsíců po debutu standardní verze (dorazit má v roce 2016) se ukáže také plug-in hybrid. Ten slibuje až 40kilometrový dojezd čistě na elektřinu, přičemž své hnací ústrojí převezme od koncernu VW Group. Pro potřeby Bentley ale bude lehce upraveno.

Zatímco přitom tato verze má stát minimálně 140 000 GBP (cca 4,6 milionu korun), u standardního provedení poháněného šestilitrovým dvanáctiválcem budete platit nejméně 125 000 liber (4,2 mil. Kč). To je ovšem holý základ, přičemž podle Bentley budou zákazníci sahat spíše po vyšších úrovních výbavy. Průměrná cena by tak měla přesáhnout 200 000 GBP (6,6 milionu korun).

Zajímavé přitom je, že ačkoliv dosud nikdo mimo automobilku neviděl finální podobu vozu, Bentley již eviduje dva tisíce závazných předobjednávek. Aktuálně se tedy zdá, že plán počítající s prodejem 3 000 kusů ročně nemá jedinou trhlinu. Britská automobilka by tak snadno mohla splnit své cíle, které počítají s prodejem 15 000 kusů všech modelů Bentley v roce 2018.

K tomu by měla napomoci i dieselová verze, jíž Bentley zvažuje. Podle Schreibera jdou totiž naftové pohonné jednotky s modely SUV ideálně dohromady. Je však otázkou, zda se tak skutečně stane - přeci jen o turbodieselech značka uvažuje již delší dobu, úspěch by však daná pohonná jednotka měla dozajista jen v Evropě. A to je trochu malý píseček na náročný vývoj.

Uvidíme tedy, co nám budoucnost přinese. V případě britské ekonomiky je však již přínos nového modelu naprosto zřejmý, neboť automobilka již nyní najala 250 nových zaměstnanců. Další pak budou přijati v okamžiku, kdy se rozjede sériová výroba. Ta si přitom vyžádala investici 800 milionů liber (26,4 miliardy korun) do továrny v Crewe.

Jen tím ovšem zlepšování zaměstnanosti na britských ostrovech nekončí, neboť do ústředí Bentley bude přesunuta rovněž kompletní výroba dvanáctiválcových motorů pro celý koncern VW Group. Roční produkce se tak má navýšit ze stávajících 5 000 jednotek na 9 000 exemplářů v roce 2017, což si vyžádá vytvoření stovky nových pracovních míst.


SUV Bentley se ukázalo na první fotce, k mání bude i jako plug-in hybrid - 1 - Bentley SUV avizo
SUV značky Bentley na první oficiální fotce dokazuje své terénní schopnosti

SUV Bentley se ukázalo na první fotce, k mání bude i jako plug-in hybrid - 2 - Bentley EXP 9 F nove 04SUV Bentley se ukázalo na první fotce, k mání bude i jako plug-in hybrid - 3 - Bentley EXP 9 F nove 05SUV Bentley se ukázalo na první fotce, k mání bude i jako plug-in hybrid - 4 - Bentley EXP 9 F nove 06SUV Bentley se ukázalo na první fotce, k mání bude i jako plug-in hybrid - 5 - Bentley EXP 9 F nove 01SUV Bentley se ukázalo na první fotce, k mání bude i jako plug-in hybrid - 6 - Bentley EXP 9 F nove 02SUV Bentley se ukázalo na první fotce, k mání bude i jako plug-in hybrid - 7 - Bentley EXP 9 F nove 03SUV Bentley se ukázalo na první fotce, k mání bude i jako plug-in hybrid - 8 - Bentley EXP 9 F 06SUV Bentley se ukázalo na první fotce, k mání bude i jako plug-in hybrid - 9 - Bentley EXP 9 F 07SUV Bentley se ukázalo na první fotce, k mání bude i jako plug-in hybrid - 10 - Bentley EXP 9 F 08SUV Bentley se ukázalo na první fotce, k mání bude i jako plug-in hybrid - 11 - Bentley EXP 9 F 09SUV Bentley se ukázalo na první fotce, k mání bude i jako plug-in hybrid - 12 - Bentley EXP 9 F nove 08SUV Bentley se ukázalo na první fotce, k mání bude i jako plug-in hybrid - 13 - Bentley EXP 9 F nove 09
Koncept EXP 9 F z roku 2012 se sice setkal s velkým zájmem, jeho vzhled byl ovšem kritizován

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše