Tento nenápadný karavan je ve skutečnosti karbonový hi-tech luxus, míří do výroby

Tak, jako některá auta umí více než jejich vzhled naznačuje, i tento obyčejně vyhlížející karavan svede víc, než by vás napadlo. Je moderní konstrukcí i výbavou. A podívejte se dovnitř.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Tento nenápadný karavan je ve skutečnosti karbonový hi-tech luxus, míří do výroby

12.11.2020 | Mirek Mazal

Tento nenápadný karavan je ve skutečnosti karbonový hi-tech luxus, míří do výroby

/

Foto: KZ

Tak, jako některá auta umí více než jejich vzhled naznačuje, i tento obyčejně vyhlížející karavan svede víc, než by vás napadlo. Je moderní konstrukcí i výbavou. A podívejte se dovnitř.

Zálibu v kempování bylo kdysi možné vnímat jako synonym jisté blízkosti člověka k přírodě, letos je to ale spíše jediná možnost, jak vyrazit na výlet s jistotou, že vám jej nezkazí ta či ona restrikce proti šíření koronaviru. Karavany si tak lidé stále častěji pořizují primárně jako luxusní příbytky, které mohou odstavit téměř kdekoli a nebojí se pochlubit tím, co všechno jejich stroje dovedou. Pravidelně vám tak představujeme noblesní obytné automobily, které od pohledu vypadají skromně asi jako kabát od Vuittona, dnes tu ale máme něco jiného.

Rekreační vozy americké společnosti KZ jsou pravým opakem opulentního turismu, kdy za většího „frajera” je považován ten, kdo dorazí s nejkřiklavějším příbytkem schopným rozvinout na ploše několika málo metrů menší hotel. Její dílo jménem Sonic X vypadá na první pohled docela nudně, ale přesně to byl účel - jeho smyslem je nedráždit a přitom nabídnout posádce vše, co potřebuje k životu způsobem, který okolí neničí ani v ekologickém smyslu slova.

Američané tak sestavili 7,9 metru dlouhý obytný vůz pro rozumné a přesto náročné uživatele. Těm nabídne v balení laciného karavanu konstrukčně, technicky i výbavově vytříbený stroj. A vše začíná už u sady devíti lithium-iontových baterií uchovávající až 1 kWh energie ze slunečních paprsků, které chytají střešní solární panely.

Sonic X dále využívá nový systém filtrace špinavé vody Secondary Infinite Water System, který přemění jezero nebo řeku v pitný zdroj. Stačí natáhnout více než sedmimetrovou hadici a výkonné čerpadlo s komplexem filtrů obstarají tekutinu na celé týdny. Rezervní nádrž pojme skoro 380 litrů vyčištěné vody.

Kompletní konstrukce je vyrobena z odlehčených materiálů, zejména pak karbonových vláken, jak společnost ráda vyzdvihuje. Panely používají stejný materiál, jaký je obsažen v některých „nejrychlejších a nejluxusnějších supersportech na světě“. Využití karbonu udržuje nízkou hmotnost přívěsu a usnadňuje tak jeho tažení i náročným terénem. Takovou schopnost podporují i terénní pneumatiky a kryt podvozku Rock Buster.

Vnější část karavanu je doplněna markýzou, dvěma stojany na kola, držákem kajaku a exteriérovým osvětlením. Odpočinek u lesa může zpříjemnit venkovní zábavní centrum s televizorem HDTV, ozvučením přes Bluetooth a PlayStationem 4.

Přes tónovaná skla s UV filtrem je vidět vnitřní uspořádání, které má daleko k celkem spartánskému zevnějšku. Do noblesně pojaté obytné části se vešel malý obývák se stolem, kuchyňka a plnohodnotná ložnice pro dva dospělé. Interiér převážně využívá přírodních materiálů krémové a tmavě hnědé barvy. Elektronické vybavení napájené z nebe odpovídá moderním potřebám, život jistě zpříjemní velký televizor, přehrávač DVD nebo konektory USB.

Dílo se původně představilo jako koncept, s ohledem na letošní dění a rekordní zájem o karavany všeho druhu ale míří do výroby. Kolik tato legrace bude stát, nevíme, nízkou sumu ale už vzhledem ke konstrukci a výbavě rozhodně nečekejme.


Tento nenápadný karavan je ve skutečnosti karbonový hi-tech luxus, míří do výroby - 1 - KZ Sonic X karavan USA foto 01Tento nenápadný karavan je ve skutečnosti karbonový hi-tech luxus, míří do výroby - 2 - KZ Sonic X karavan USA foto 02Tento nenápadný karavan je ve skutečnosti karbonový hi-tech luxus, míří do výroby - 3 - KZ Sonic X karavan USA foto 03
Sonic X na první pohled vypadá obyčejně, ve skutečnosti je ale schopen odolat mnohem větší zátěži než většina srovnatelných karavanů, obstarat posádku po delší dobu a uvnitř. Foto: KZ

Zdroj: KZ

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše