Tesla má nyní hodnotu skoro jako celý VW, je ale třeba si k tomu říci více

Největší automobilový moloch světa, přes 10 milionů prodaných aut za rok a značky jako Bugatti, Lamborghini nebo Bentley na jedné straně. A na druhé prťavá kalifornská automobilka vyrábějící v podstatě pár aut za rok. Jaký toto dává smysl?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Tesla má nyní hodnotu skoro jako celý VW, je ale třeba si k tomu říci více

15.1.2020 | Petr Prokopec

Tesla má nyní hodnotu skoro jako celý VW, je ale třeba si k tomu říci více

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Největší automobilový moloch světa, přes 10 milionů prodaných aut za rok a značky jako Bugatti, Lamborghini nebo Bentley na jedné straně. A na druhé prťavá kalifornská automobilka vyrábějící v podstatě pár aut za rok. Jaký toto dává smysl?

O Tesle se svého času hovořilo jako o nafouknuté investiční bublině, která co nevidět splaskne. Nic takového se ovšem nestalo, místo toho věčný kalifornský start-up momentálně bourá veškeré historické rekordy. Cena jedné akcie totiž vyšplhala nad 540 USD (cca 12 180 Kč). Díky tomu dosáhla tržní kapitalizace firmy takřka neskutečných 100 miliard dolarů (2,255 bilionu korun), skoro 90 miliard Eur. Jinými slovy je Tesla v současné době hodnotná skoro tak jako celý koncern VW (91 miliard Eur).

To zní vzhledem k povaze obou firem absurdně, je ale třeba říci, že cena firmy na burze nemusí mít nic společného s její velikostí ani současnými výsledky. V případě Tesly v tuto chvíli vyjadřuje jen víru investorů v budoucnost firmy a tedy i to, že bude ekonomicky úspěšná v dlouhodobém horizontu. Stále tedy stačí málo k tomu, aby se Elonem Muskem budované impérium se sesype rychleji než domeček z karet. V podstatě stačí to, aby oni investoři z jakéhokoli důvodu ztratili víru v lepší zítřky.

„Věřím, že tržní kapitalizace je vyšší, než si zasloužíme,“ uvedl sám šéf Tesly. Tato slova ovšem nepronesl v souvislosti s aktuálními výsledky, ale již v červnu roku 2017. V té době se přitom akcie automobilky vyšplhaly „jen” na 380 dolarů (8 570 Kč) za kus, což byl tehdy rekord. Musk však ani zdaleka neměl pocit, že by se Tesla takto vysoko pohybovala oprávněně. Jak totiž sám dodal, výrobce elektromobilů je ztrátovou společností, jejíž roční produkce se před třemi léty pohybovala na úrovni jednoho procenta kapacity General Motors a ve srovnání s VW byla ještě menší.

Hodnotu akcií přitom v roce 2017 vyrouboval do hvězdných výšin start výroby Tesly Model 3. Následné problémy spojené s tímto vozem se však následně postaraly o nemalý pád až na necelých 180 USD (4 060 Kč), stejně jako hodnotu automobilky ponížil svými výroky i svých chováním sám Musk. Ten se dostal do křížku zejména s komisí pro cenné papíry, kvůli které nakonec musel opustit šéfovské místo. Faktickým vládcem firmy ale samozřejmě zůstává nadále, což lze vnímat jako pozitivum i negativum.

Přesunout se můžeme do současnosti, tedy do chvíle, kdy má Tesla za sebou ziskové třetí čtvrtletí roku 2019. O to se zasloužil právě zmíněný Model 3, který byl tahounem loňských prodejů. Našel si totiž hned 300 600 zákazníků, z toho 92 tisíc jen za poslední kvartál. Mimo to byla v rekordním čase vystavěna továrna v Číně, která dokonce již začala chrlit první vozy. Ty si sice převzali zaměstnanci firmy, ovšem to v dané chvíli pro investory nebylo podstatne.

Právě akcionáři se ale mohou znovu stát kamenem úrazu, tak jako před třemi lety. Stačí totiž jejich jediná reakce kupříkladu na neuspokojivé finanční výsledky za poslední loňský kvartál či na Muskovo chování a extrémně vysoká cena akcií je znovu minulostí. Nic takového si rozhodně nepřejeme, ovšem riziko tu je - Tesla totiž aktuálně hodně sází na své čínské aktivity, nicméně největší trh světa se dlouhodobě propadá.

Nejde přitom jen o celkové registrace, nemalý políček dostal i segment s elektrifikovanými vozy. Čína totiž snížila dotace na polovinu, díky čemuž se řada aut opětovně vyšplhala nad cenu benzinových modelů. S těmi navíc nejsou spojeny problémy dané nedostačující infrastrukturou či praktičností. Publikum se tak znovu začalo daleko více zajímat o spalovací jednotky, a to i navzdory skutečnosti, že s elektromobily je spojeno automatické vydání registrační značky.

Tesla sice aktuálnímu trendu odolává, to je však dáno skutečností, že Model 3 díky lokální výrobě podstatně zlevnil. To se ostatně všeobecně očekávalo, proto řada lidí nákup vozu odkládala právě až na letošek. Bude tedy zajímavé sledovat, jak se situace bude vyvíjet následovně. Nicméně experti předpokládají, že hodnota Tesly půjde zase dolů, ostatně ohlášení ekonomických výsledků za čtvrtý kvartál je na spadnutí. A pokud Tesla opět spadne do ztráty, vysoké ceně akcií může zamávat.


Tesla má nyní hodnotu skoro jako celý VW, je ale třeba si k tomu říci více - 1 - Tesla hodnota akcii leden 2020 01Tesla má nyní hodnotu skoro jako celý VW, je ale třeba si k tomu říci více - 2 - Tesla hodnota akcii leden 2020 02Tesla má nyní hodnotu skoro jako celý VW, je ale třeba si k tomu říci více - 3 - Tesla hodnota akcii leden 2020 03
Akcie Tesly vystoupaly na historické maximum, dle expertů se však domeček z karet může rychle sesypat

Zdroj: Jalopnik

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše