Tesla Roadster R80: dodatečné vylepšení je k dispozici. Ne pro všechny, ne levně

Akumulátory slibující dojezd přes 600 km stojí tolik, co velmi dobré nové auto. Vůz je navíc třeba na čas odstavit a vůbec na vás nemusí nemusí vyjít řada.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Tesla Roadster R80: dodatečné vylepšení je k dispozici. Ne pro všechny, ne levně

14.7.2016 | Petr Prokopec | 5 příspěvků

Tesla Roadster R80: dodatečné vylepšení je k dispozici. Ne pro všechny, ne levně

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Akumulátory slibující dojezd přes 600 km stojí tolik, co velmi dobré nové auto. Vůz je navíc třeba na čas odstavit a vůbec na vás nemusí nemusí vyjít řada.

Skoro pokaždé, když se zmíníme o automobilce Tesla, její věrní přívrženci povstanou ve zbroji a vyhlásí Autoforum.cz svatou válku. Ostatně, dívat se na aktivity Tesla Motors bez růžových brýlí musí být pro příznivce Elona Muska jistě bolavé. Abychom trpělivost fanoušků našponovali ještě více, nemůžeme si odpustit komentář k balíčku Roadster 3.0, jehož příchod byl ohlášen již v roce 2014.

Pokud jste od té doby zapomněli, oč běží, pak rádi připomeneme, že jde o vylepšená sada baterií, se kterou přepracovaný Lotus Elise může zvládnout až 550 kilometrů „bezemisního“ dojezdu. Jste-li opravdu citliví v práci s plynovým pedálem, mohli byste dokonce zvládnout cestu ze San Franciska do Los Angeles (tedy 611 km) bez nabíjení. Tedy dle Tesly.

Automobilka dále uvádí, že kapacita akumulátorů po upgradu činí 80 kWh, tedy o 40 procent více než v případě originálních baterií. Proto označení R80, které vidíte i na zádi zatím snad jediného nafoceného auta. Za výměnu akumulátorů si ovšem Tesl účtuje 29 000 USD (cca 708 500 Kč), což je opravdu nemalá suma. Přesto prý to dělá „zadarmo”, tedy nevydělá na výměně ani korunu. Tímto krokem chce totiž „Tesla ocenit podporu svých raných zákazníků“.

Až potud by se mohlo zdát, že je vše v pořádku. Nicméně problémem je to, že ačkoliv příchod vylepšeného paketu baterií byl ohlášen před dvěma lety a řada lidí jej dokonce již zaplatila, dodávky se začaly uskutečňovat teprve nyní. Technický šéf značky JB Straubel navíc uvedl, že nabídka je limitovaná o inovovaný energetický zdroj nebude dostupný pro všechny majitele Roadsterů.

Podle Straubela je důvod ten, že „máme omezenou produkční kapacitu. Užíváme některá velmi stará výrobní zařízení... Aktuálně tak můžeme vyrobit jen pár paketů baterií týdně - zhruba 3, 4 či 5.“ To ovšem není jediné omezení, které s prodloužením dojezdu souvisí. Zároveň se majitelé Tesly Roadster musí připravit na jisté odloučení od svého vozu.

Pakety baterií totiž nejsou zcela nové, místo toho jde o modernizaci těch starých. V ceně je proto zahrnuto jejich vyjmutí, vylepšení a následná instalace. Útěchou zákazníkům sice může být fakt, že akumulátory jsou vyráběny ručně, nicméně to zároveň zvedá cenu jedné kilowatthodiny výrazně nad úroveň Tesly Model S.

Abychom tedy vše shrnuli, Tesla se rozhodla své nejloajálnější příznivce ocenit tak, že jim již před takřka dvěma roky přislíbila delší dojezd. Od mnohých pak vybrala zálohu ve výši 5 000 USD (122 500 Kč) a nechala je čekat do letoška, kdy jim sebere vůz, vylepší baterie a vyinkasuje dodatečných 586 tisíc korun. Být mezi takovými, asi se necítíme být zrovna „odměněni”, ale už jsme si zvykli, že „teslisté” vnímají stejné věci trochu jinak...


Tesla Roadster R80: dodatečné vylepšení je k dispozici. Ne pro všechny, ne levně - 1 - Tesla Roadster R80 upgrade prvni 01
Tesla Roadster R80 je ztělesněním idey Roadsteru 3.0, která byla světu předestřena už v roce 2014

Tesla Roadster R80: dodatečné vylepšení je k dispozici. Ne pro všechny, ne levně - 2 - tesla roadster dalsi foto 01Tesla Roadster R80: dodatečné vylepšení je k dispozici. Ne pro všechny, ne levně - 3 - tesla roadster dalsi foto 02Tesla Roadster R80: dodatečné vylepšení je k dispozici. Ne pro všechny, ne levně - 4 - tesla roadster dalsi foto 03Tesla Roadster R80: dodatečné vylepšení je k dispozici. Ne pro všechny, ne levně - 5 - tesla roadster dalsi foto 04Tesla Roadster R80: dodatečné vylepšení je k dispozici. Ne pro všechny, ne levně - 6 - tesla roadster dalsi foto 05Tesla Roadster R80: dodatečné vylepšení je k dispozici. Ne pro všechny, ne levně - 7 - tesla roadster dalsi foto 06Tesla Roadster R80: dodatečné vylepšení je k dispozici. Ne pro všechny, ne levně - 8 - tesla roadster dalsi foto 07Tesla Roadster R80: dodatečné vylepšení je k dispozici. Ne pro všechny, ne levně - 9 - tesla roadster dalsi foto 08Tesla Roadster R80: dodatečné vylepšení je k dispozici. Ne pro všechny, ne levně - 10 - tesla roadster dalsi foto 09Tesla Roadster R80: dodatečné vylepšení je k dispozici. Ne pro všechny, ne levně - 11 - tesla roadster dalsi foto 10Tesla Roadster R80: dodatečné vylepšení je k dispozici. Ne pro všechny, ne levně - 12 - tesla roadster dalsi foto 11Tesla Roadster R80: dodatečné vylepšení je k dispozici. Ne pro všechny, ne levně - 13 - tesla roadster dalsi foto 12
Majitelé Tesly Roadster mohou konečně počítat s prodloužením dojezdu. Vylepšení starých akumulátorů je ovšem nevyjde levně, navíc se musí na čas obejít bez svého vozu

Zdroj: Electrek

Petr Prokopec

Diskuze 5 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše