Tesla výrazně zlevnila nejnovější model po pár měsících na trhu, čeho je to asi znakem

Zatímco bublina akcií Tesly se stále nafukuje, ve skutečném světě se automobilka musí potýkat s dalšími a dalšími potížemi. Svůj nový Model Y jistě nezlevňuje o 71 tisíc z žádného jiného důvod, než že o něj není dostatečný zájem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Tesla výrazně zlevnila nejnovější model po pár měsících na trhu, čeho je to asi znakem

13.7.2020 | Petr Prokopec

Tesla výrazně zlevnila nejnovější model po pár měsících na trhu, čeho je to asi znakem

/

Foto: Tesla.com

Zatímco bublina akcií Tesly se stále nafukuje, ve skutečném světě se automobilka musí potýkat s dalšími a dalšími potížemi. Svůj nový Model Y jistě nezlevňuje o 71 tisíc z žádného jiného důvod, než že o něj není dostatečný zájem.

V posledních letech začali výrobci uplatňovat jistou strategii, na jejímž základě do prodeje vždy posílají nejprve dražší varianty svých nových modelů. Kupci tak do jisté míry platí daň za nedočkavost, neboť s nižšími cenami jsou spojené až ty verze, které dorazí ve druhém sledu. Nejde však ani zdaleka o slevy, ty povětšinou přichází na přetřes až v závěru životního cyklu. Či případně před příchodem faceliftu. Tesla se nicméně rozhodla kráčet proti proudu i v tomto případě, tedy alespoň její poslední krok může vyvolávat ten dojem.

Americká automobilka totiž výrazně zlevnila svůj nejnovější Model Y, který uvedla na trh letos v lednu s tím, že půjde o její vůbec nejprodávanější typ. Nižší cena není spojena s příchodem méně výkonného provedení či kratšího dojezdu, místo toho tu skutečně máme ryzí slevu, a to ve výši 3 tisíc dolarů (skoro 71 tisíc Kč). Provedení Long Range se dvěma pohonnými jednotkami a dojezdem 506 kilometrů je tak k mání za 49 990 USD (asi 1 180 tisíc Kč) namísto předchozích 52 990 USD (cca 1 250 tisíc Kč). Očekávat jej můžete do osmi týdnů po objednání, tedy prakticky bez čekání.

Taková sleva je u ryzí novinky, v jejímž případě se výrobce tváří, že ji ani nezvládá vyrábět, tak krátce po startu prodejů velmi neobvyklá. Zvláště u vozu, jenž se dle Elona Muska měl stát stěžejním a po prodejní stránce překonat veškerou ostatní produkci dohromady. To se ale nejspíše ukazuje být těžší, než předpokládal.

Je totiž třeba si uvědomit, že Model Y není ničím jiným než Teslou Model 3 na chůdách. Ovšem automobilka v jeho případě kvalitu ani zdaleka nezlepšila, právě naopak mají zákazníci co do činění s mnohem horším stavem. Proto dochází na kroky zcela nevídané, kdy mnozí lidé raději vůz odmítají převzít. A přestože příznivci značky dělají vše možné pro zlepšení jejího obrazu, všeobecně začínají zákazníci akceptovat skutečnost, že kvalita se zkrátka ve Fremontu nenosí.

I Teslu jinak věčně podporující nadšenci z webu Electrek konstatují, že jde o „překvapivý krok” a „výrazné snížení ceny”. A také to, že Tesla odmítla vysvětlit, proč cenu snížila. Dvě a dvě dohromady si ale není těžké dát - firma letos za první pololetí prodala asi 170 tisíc aut a je tedy daleko za svým cílem prodat letos 500 tisíc vozů. Zájem o její auta je tedy zasažen současným děním stejně jako u jiných výrobců a jinak než se slevami nedokáže oslovit další publikum.

Pikantní v tomto kontextu je, že ceny akcií Tesly si dál žijí svým životem v bublině a v momentě publikace tohoto článku dosahují absurdní hodnoty 1 650 USD za akcii, což tržní kapitalizaci firmy posouvá za hranici 300 miliard dolarů - skoro čtyřnásobku hodnoty Volkswagenu. Jak to jde dohromady s faktem, že firma očividně nezvládá v dostatečném množství prodávat ani svůj nejnovější model, klíčový čínský trh s elektromobily klesá o 40 % a nebo i z Evropy (konkrétně z Nizozemska) je hlášen velmi vlažný zájem o Model Y, který se tam má začít dodávat příští rok, nemáme tušení. Ale takové už jsou akcie Tesly.


Tesla výrazně zlevnila nejnovější model po pár měsících na trhu, čeho je to asi znakem - 1 - Tesla Model Y 2019 prvni sada 08Tesla výrazně zlevnila nejnovější model po pár měsících na trhu, čeho je to asi znakem - 2 - Tesla Model Y 2019 prvni sada 10Tesla výrazně zlevnila nejnovější model po pár měsících na trhu, čeho je to asi znakem - 3 - Tesla Model Y 2019 prvni sada 12Tesla výrazně zlevnila nejnovější model po pár měsících na trhu, čeho je to asi znakem - 4 - Tesla Model Y 2019 prvni sada 14Tesla výrazně zlevnila nejnovější model po pár měsících na trhu, čeho je to asi znakem - 5 - Tesla Model Y 2019 prvni sada 15
Tesla Model Y je aktuálně ve Státech o 71 tisíc korun levnější. Je nad slunce jasné, že půl roku po uvedení vozu na trh jde o zoufalý krok zvýšit zájem o něj. Foto: Tesla

Zdroje: Reuters, Electrek, Autoblog.nl

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše