Toyota Mirai detailně, 155 vodíkových koní znamená stovku za 9 sekund

(+ videa) V příštím roce začne nový sedan s palivovými články brázdit silnice se zákazníky. Mezi pomalé vozy nepatří, jen čerpací stanice budou chybět.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Toyota Mirai detailně, 155 vodíkových koní znamená stovku za 9 sekund

17.12.2014 | Adam Šrámek | Přidat příspěvek

Toyota Mirai detailně, 155 vodíkových koní znamená stovku za 9 sekund

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ videa) V příštím roce začne nový sedan s palivovými články brázdit silnice se zákazníky. Mezi pomalé vozy nepatří, jen čerpací stanice budou chybět.

Japonská automobilka přesně před měsícem odhalila sedan Mirai, dlouho očekávaný model poháněný vodíkovými palivovými články, který má znamenat budoucnost automobilového průmyslu, na což odkazuje přímo svým názvem (Mirai = Budoucnost). Hovořili jsme o něm už několikrát, přičemž jsme se soustředili na jeho „rentabilitu“. Tohle nebude výhodný vůz (za 1 150 000 Kč bez dotací) na povzbuzení ziskovosti, automobilka má na každém vyrobeném voze tratit až 2,75 milionu korun a to ještě za předpokladu, že prodá alespoň tolik kusů, kolik očekává. V opačném případě ztráty dosáhnou vyšší sumy. Vývoj revoluční techniky se zkrátka musí zaplatit i s takovou daní, vynaložené úsilí se pak může vyplatit v budoucnu.

Co se týče pohonného ústrojí, ledacos bylo naznačeno, třebaže zpráva o tom, že voda vycházející z výfuku je pitná, byla spíše zpestřením než užitečností. Z tohoto důvodu se k sedanu s palivovými články a nádržemi na vodík ještě jednou vracíme, a sice s podrobnější technickou rozborkou FCV (Fuel Cell Vehicle), která přichází spolu s novými klipy vypuštěnými Toyotou. Zatímco některé snímky jsou trochu jako kázání, ostatní přinášejí do systému vodíkových palivových článků TFCS (Toyota Fuel Cell System) vozu přece jen více světla.

V soustavě palivových článků uložených uprostřed u podlahy narážejí molekuly vodíku z vysokotlakých nádrží na anodu, kde jsou z nich uvolněny elektrony a tím vzniká elektrický proud pro pohon elektromotoru. Při tomto procesu z vznikají vodíkové ionty, které se následně na katodě smísí s částicemi O2, které si soustava bere z nasávaného vzduchu. Tím vzniká vodní pára a z výfuku tak vychází pouze voda.

Maximální výkon palivového článku dosahuje 114 kW a Toyota se chlubí, že u něj dosáhla rekordní výkonnové hustoty (poměru produkované energie a objemu článku) 3,1 kW/l. Vůz je díky tomu schopen zrychlit z klidu na stokilometrovou rychlost za devět sekund, přičemž akceleraci ze 48 km/h (30 mph) na 80 km/h (50 mph) zvládá za 3,6 sekundy. Kromě zmíněného vůz disponuje také generátorem, který se stará o rekuperaci energie, stejně jako v hybridním modelu Prius.

Stejně jako při tankování benzinu, zabere plné dotankování vodíkových nádrží (s tlakem 10 MPa) zhruba tři minuty a vůz je schopen na ně následně urazit teoreticky až 483 kilometrů. Není přitom žádný problém se studenými starty, neboť soustava funguje až v minus 30 stupních celsia. Kromě výkonostních a dojezdových specifikací Toyota ukázala také detaily interiéru, který disponuje kapacitním dotykovým displejem pro nastavování klimatizace a dále dvojicí 4,2palcových displejů pro obsluhu a monitorování pohonné soustavy. Kromě plynulé jízdy a vysoké agility v zatáčkách, kterou by mělo určovat nízké těžiště, potěší posádku také akustická skla snižující hluk a zavazadelník s objemem 361 litrů.

Do prodeje se tento vůz má dostat v nadcházejícím roce a jediné, co by ho nakonec mohlo zastavit, je nízká sít čerpacích stanic s vodíkem, které jsou na řadě míst teprve projektem, nikoliv hotovou věcí. V tomto ohledu je infrastruktura pro potřebnou mobilitu v ještě dost tristním stavu, a tak těžko říct, kdo bude mít o takový vůz zájem. Na zbytek se už můžete podívat sami.

Vysvětlení funkcí soustavy TFCS

Jízda a komfort na palubě

Představení Miraie jinak


Toyota Mirai detailně, 155 vodíkových koní znamená stovku za 9 sekund - 1 - Toyota Mirai produkcni verze 01Toyota Mirai detailně, 155 vodíkových koní znamená stovku za 9 sekund - 2 - Toyota Mirai produkcni verze 02Toyota Mirai detailně, 155 vodíkových koní znamená stovku za 9 sekund - 3 - Toyota Mirai produkcni verze 03Toyota Mirai detailně, 155 vodíkových koní znamená stovku za 9 sekund - 4 - Toyota Mirai produkcni verze 04Toyota Mirai detailně, 155 vodíkových koní znamená stovku za 9 sekund - 5 - Toyota Mirai produkcni verze 06Toyota Mirai detailně, 155 vodíkových koní znamená stovku za 9 sekund - 6 - Toyota Mirai produkcni verze 05Toyota Mirai detailně, 155 vodíkových koní znamená stovku za 9 sekund - 7 - Toyota Mirai produkcni verze 07Toyota Mirai detailně, 155 vodíkových koní znamená stovku za 9 sekund - 8 - Toyota Mirai produkcni verze 08Toyota Mirai detailně, 155 vodíkových koní znamená stovku za 9 sekund - 9 - Toyota Mirai produkcni verze 09Toyota Mirai detailně, 155 vodíkových koní znamená stovku za 9 sekund - 10 - Toyota Mirai produkcni verze 10Toyota Mirai detailně, 155 vodíkových koní znamená stovku za 9 sekund - 11 - Toyota Mirai produkcni verze 11Toyota Mirai detailně, 155 vodíkových koní znamená stovku za 9 sekund - 12 - Toyota Mirai produkcni verze 12
Toyota Mirai FCV není moc hezká a ani zisková. Přesto v ní Japonci vidí budoucnost automobilových pohonů bez fosilních paliv

Adam Šrámek

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.