Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Wankel Mazdy se opravdu vrátí, nový koncept s ním má debutovat v Tokiu
16.9.2015 | Marek Bednář | Přidat příspěvek
Wankel a Mazda jsou nerozlučně spojeny a máme se těšit na tokijský autosalon, naznačuje globální šéf marketingu Mazdy. Také se hovoří o 306 koních.
Fanoušci Wankelu pod kapotou Mazdy jsou od roku 2012, kdy skončila výroba RX-8, tak trochu na suchu. Mazda nicméně pořád naznačovala, že na tenhle typ motoru pořád myslí, a na frankfurtském autosalonu přišel náznak snad jako žádný jiný: „Zůstaňte na příjmu. Přijedete na tokijský autosalon?” zeptal se Masahiro Moro, globální šéf marketingu Mazdy. Slova o tokijském autosalonu zopakoval s tím, že Wankel „je nám stále blízký”.
Pochopitelně není známo, co se v Tokiu ukáže, ale dost možná to bude koncept auta, které by se mohlo jmenovat RX-9 a být nástupcem RX-7, resp. RX-8. Kolik bude mít dveří, je pouze jedna z otázek, a to ještě z méně podstatných. Podle dalších zdrojů je údajně jisté, že během pár let bude na světě další produkční Mazda s Wankelem.
Otázky objemu, počtu rotorů či výkonu jsou zatím nezodpovězeny, ale Mazda v minulosti pracovala na motoru 16X, který měl 1,6 litru objemu a dával 306 koní v atmosférické verzi a až 456 koní s turbodmychadlem TwinScroll. To je mnohem více, než zvládal motor Renesis v Mazdě RX-8. Také je pravděpodobné, že se novinka vypořádá s problémy ohromné spotřeby paliva a oleje, kterými Renesis trpěl.
Je také pravděpodobné, že nový Wankel dostane technologie SkyActiv, asi včetně mikrohybridního systému i-Eloop pro alespoň papírové snížení spotřeby paliva. A zatímco se předpokládalo, že nová Mazda s Wankelem bude založena na šasi MX-5, pravděpodobně to bude spíš zesílené šasi Mazdy 6, upravené pro zástavbu čistě zadního náhonu.
Na více informací si budeme muset počkat na autosalon v Tokiu příští měsíc. Stran uvedení do prodeje existuje předpoklad na rok 2017, tedy 50 let od doby uvedení prvního Wankelu pod kapotou Mazdy v modelu Cosmo Sport. Také se ale hovoří o roku 2020, kdy bude Mazda jako značka slavit sto let. Doufejme v dřívější termín a těšme se na Tokio.
Tip: Projděte si všechny novinky frankfurtského autosalonu 2015, máme pro vás i galerii živých fotek přímo z dějiště IAA.


Mazda RX-8 možná dostane nástupce
Zdroj: Motoring
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Automobilka začala jako vánoční ozdobu prodávat model auta, které zařízla před začátkem výroby
včera
Automobilka vzala rekord slavného okruhu značce, která jí ho vzala předtím, ta ho vzala předtím té první a předtím si to daly ještě jednou
16.12.2025
„Bugatti pro chudé” znovu vytřelo podlahu s drahou konkurencí, potichu stanovilo další rekord okruhu
14.12.2025
Nové na MotoForum.cz
- Darryn Binder opouští Evropu včera 15:58
- Roulstone se v roce 2026 přesouvá s týmem Ciatti do mistrovství Evropy Moto2 17.12.2025
- Rovněž Honda testuje MotoGP o objemu 850 ccm 17.12.2025
- Aprilia RS 457 GP Replica 2026: inspirováno speciálem MotoGP 17.12.2025
- Hrdina Suzuky a BSB Ryuichi Kiyonari odchází do důchodu. 16.12.2025
Nejnovější články
Pětině evropských dodavatelů automobilek hrozí krach, varuje Deloitte, v sázce jsou statisíce pracovních míst
včera
Značka proslulá uřvanými lehkými sporťáky se teď hlásí s tím, že neodpískala svůj elektrický projekt?
včera
Mercedes předělal svůj drsný náklaďák na luxusní stroj, pod který by se mohl podepsat i Maybach
včera
Číňané, kterým spadlo auto ze schodů při snaze napodobit Land Rover, se teď chtějí zkusit neztrapnit v Le Mans
včera
Moskvič ukázal hned dva nové modely, jeden z nich se dá koupit i v Česku
včera
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva
