Švédové vyvinuli nejrychlejší motor na světě. Kdyby mohl, dosáhne za sekundu 31 tisíc ot.

Něco takového je v praxi samozřejmě absurdní, i reálně dosažitelných 7 800 otáček během 213 milisekund ale bere dech. Otázkou ovšem je, zda je to skutečně nejvíc resp. jak dlouho to nejvíc bude.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Švédové vyvinuli nejrychlejší motor na světě. Kdyby mohl, dosáhne za sekundu 31 tisíc ot.

24.11.2021 | Petr Prokopec

Švédové vyvinuli nejrychlejší motor na světě. Kdyby mohl, dosáhne za sekundu 31 tisíc ot.

/

Foto: Koenigsegg

Něco takového je v praxi samozřejmě absurdní, i reálně dosažitelných 7 800 otáček během 213 milisekund ale bere dech. Otázkou ovšem je, zda je to skutečně nejvíc resp. jak dlouho to nejvíc bude.

V březnu 2019 byl svět ještě v pořádku, konat se tak tehdy mohl i ženevský autosalon. Na tom švédská automobilka Koenigsegg představila svůj nový model Jesko, který pojmenovala po otci zakladatele. Značka vyrobí pouze 125 exemplářů, přičemž již během debutu bylo odhaleno, že celá produkce je rozprodána. Pokud se ovšem zadíváme na technická data, divit se tomu může jen málokdo, a to přesto, že ceny startují na 3 milionech dolarů (cca 68,3 milionu korun).

Jesko totiž dostane do vínku osmiválec o objemu 5,1 litru, který při spalování běžného benzinu produkuje 1 298 koní a 1 000 Nm točivého momentu. Použitím směsi E85s e výkon zvedne na 1 625 koní a 1 500 Nm. Při suché hmotnosti 1 420 kg lze očekávat působivou dynamiku už s nižším výkonem a přímo raketový výkon s vyšším. Koenigsegg zatím nezveřejnil přesná čísla, jakkoliv již bylo zmíněno, že Jesko se má v případě maximálky překulit přes 500 km/h.

Za touto dynamikou přitom stojí jak unikátní devítistupňová převodovka LST, o které jsme si více řekli již před rokem, tak schopnost motoru vytočit se na 7 800 ot./min. během pouhé 0,213 sekundy. Jak tvrdí Christian von Koenigsegg, pokud máte ve voze nejrychleji řadicí automat světa, pak musíte mít také odpovídající pohonnou jednotku, jinak potenciál celého ústrojí nelze využít.

„Čím lepší čísla v tomto ohledu máte, tím více kontroly nad vozem máte, ten může přímočařeji reagovat na vaše povely. Znamená to také, že můžete rychleji řadit, neboť pokud je motor v reakcích pomalý a dominuje u něj setrvačnost, pak mezi jednotlivými změnami rychlostních stupňů nedokáže reagovat tak rychle, a to celý proces zpomaluje,“ dodává dále von Koenigsegg, dle kterého je osmiválcová jednotka nejrychlejší na celém světě.

Dle měření prezentovaných ve videu motor Jeska zrychluje tempem 31 700 otáček za sekundu. Současně ale zazní i údaj získaný při testech za jízdy, kdy je motor daleko připravenější sprintovat k omezovači než když se převaluje na volnoběh. V tu chvíli je jeho otáčková akcelerace cca 46 000 ot./s, tedy o poloviny vyšší.

Jakkoliv nicméně musíme před Švédy smeknout klobouk, zároveň je třeba jim připomenout, že ve Velké Británii se jim rodí nemalá konkurence. Tím je míněn další z chystaných hypersportů, a to T.50 Gordona Murraye. V jeho případě se totiž rovněž počítá s vysokootáčkovým motorem, a to rovnou s dvanáctiválcem, jenž má díky atmosférickému plnění zvládat dokonce 12 100 ot./min. Dosáhnout jich pak má jen za 0,3 sekundy.

Ve výsledku se tak nejspíše von Koenigsegg bude muset spokojit s titulem nejrychlejšího přeplňovaného a nejrychlejšího osmiválcového motoru. Absolutním lídrem ale spíše bude právě T.50. O to zajímavější přitom bude srovnávací test těchto aut, ke kterému doufejme dojde, a to třeba i za přítomnosti SSC Tuatara, Hennessey Venom F5 a nejlepších Bugatti.


Švédové vyvinuli nejrychlejší motor na světě. Kdyby mohl, dosáhne za sekundu 31 tisíc ot. - 1 - Koenigsegg Jesko 2021 nova sada 01Švédové vyvinuli nejrychlejší motor na světě. Kdyby mohl, dosáhne za sekundu 31 tisíc ot. - 2 - Koenigsegg Jesko 2021 nova sada 02Švédové vyvinuli nejrychlejší motor na světě. Kdyby mohl, dosáhne za sekundu 31 tisíc ot. - 3 - Koenigsegg Jesko 2021 nova sada 03Švédové vyvinuli nejrychlejší motor na světě. Kdyby mohl, dosáhne za sekundu 31 tisíc ot. - 4 - Koenigsegg Jesko 2021 nova sada 04Švédové vyvinuli nejrychlejší motor na světě. Kdyby mohl, dosáhne za sekundu 31 tisíc ot. - 5 - Koenigsegg Jesko 2021 nova sada 05Švédové vyvinuli nejrychlejší motor na světě. Kdyby mohl, dosáhne za sekundu 31 tisíc ot. - 6 - Koenigsegg Jesko 2021 nova sada 06Švédové vyvinuli nejrychlejší motor na světě. Kdyby mohl, dosáhne za sekundu 31 tisíc ot. - 7 - Koenigsegg Jesko 2021 nova sada 07Švédové vyvinuli nejrychlejší motor na světě. Kdyby mohl, dosáhne za sekundu 31 tisíc ot. - 8 - Koenigsegg Jesko 2021 nova sada 08Švédové vyvinuli nejrychlejší motor na světě. Kdyby mohl, dosáhne za sekundu 31 tisíc ot. - 9 - Koenigsegg Jesko 2021 nova sada 09
Koenigsegg Jesko dostane do vínku opravdu velmi rychle se vytáčející motor. Světovým rekordmanem ale asi dlouho nezůstane, daný titul brzy zamíří do Velké Británie k novince Gordona Murraye. Foto: Koenigsegg

Zdroj: Koenigsegg

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.