První test Audi A4 2015 3,0 TDI quattro: špička i bez charakteru

Jde nová generace A4 ve šlépějích svých menších sester a nabízí více vzrušení řidičům? Nejen o tom vám můžeme povědět po prvním testu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Testy aut

První test Audi A4 2015 3,0 TDI quattro: špička i bez charakteru

18.10.2015 | Mirek Brokeš | 18 příspěvků

První test Audi A4 2015 3,0 TDI quattro: špička i bez charakteru

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jde nová generace A4 ve šlépějích svých menších sester a nabízí více vzrušení řidičům? Nejen o tom vám můžeme povědět po prvním testu.

Pokud svět automobilových novinek sledujete alespoň trochu více, než zprávy o vývoji kurzu mědi, jistě jste si už všimli, že mezinárodní prezentace horkých novinek probíhají na ne zcela běžných místech. Možná také víte, že novináři se jich účastní na náklady automobilky, bývají ubytováni v nóbl hotelech a jsou hýčkáni večeřemi sestavenými z vybraných pochoutek. To platilo i při prvním seznámení s novou generací Audi A4. Auta nás čekala na benátském letišti, obědvali jsme v jednom z nedalekých vinařství, večer jsme absolvovali projížďku po Canal Grande a následovně si užívali pobyt a výbornou večeři v jednom z tamních exkluzivních hotelů.

Asi se tážete, proč vám to vše vlastně říkám. Je to jednoduché, zmíněný program sice byl velice atraktivní, plavba Benátkami představovala příjemné zpestření, jenže na samotné jízdy bylo vyhrazeno jen pár hodin. Přitom se jedná o základní pilíř prodejů ingolstadtské automobilky, na jehož novou generaci se s napětím čekalo. Z německé prémiové trojice byla A4 služebně nejstarší a vzhledem ke kvalitám konkurentů už jí docházel dech. Pozici jí navíc ztížil i nový Passat z nedaleké stáje, do hry vstoupil Jaguar XE a zapomenout nelze ani na nový Superb, který je tak dobrý, že si může vyšlápnout na kde co. Dostupný čas tak představoval opravdovou výzvu.

V testovací nabídce samozřejmě bylo několik variant, volba však padla na tu nejsilnější a nejlépe vybavenou - A4 Sport s motorem 3,0 TDI quattro. Ještě pár let zpět bych se jí vyhnul a pídil se po něčem s atmosférickým šestiválcem a manuální převodovkou, jenže v tomto ohledu je doba zcela jinde. Zvolený motor představuje jediný šestiválec v nabídce a shodou okolností jde také o nejvýkonnější verzi. Zajímalo nás, jak se u této, bezkonkurenčně nejtěžší varianty s nejhmotnějším motorem před přední nápravou, popasovali konstruktéři naladěním podvozku.


První test Audi A4 2015 3,0 TDI quattro: špička i bez charakteru - 1 - Audi A4 sport 3.0 TDI quattro prvni test 2015 exterier 02První test Audi A4 2015 3,0 TDI quattro: špička i bez charakteru - 2 - Audi A4 sport 3.0 TDI quattro prvni test 2015 exterier 03První test Audi A4 2015 3,0 TDI quattro: špička i bez charakteru - 3 - Audi A4 sport 3.0 TDI quattro prvni test 2015 exterier 04

Nejen tomu se budu věnovat, krátce dojde řada i na nejslabší a nejlehčí variantu s benzínem 1,4 TSI. Jen to tentokráte bude spíše na stručnější notu. O to více zbude ke zkoumání na budoucí podrobnější test.

Krásnější díky nižší siluetě

Novou A4 jsme krátce po jejím představení srovnali s její předchůdkyní . Na první pohled se to úplně nezdá, ale naživo se ukazuje, že po designové stránce došlo u A4 k zajímavému posunu. Osobně jsem nikdy nebyl příliš velkým fandou jejího designu - minulosti bývala na můj vkus až příliš oblá, nevýrazná a vzhledově kompromisní. Navíc se mi ani trochu nelíbila unifikovaná velká čelní maska Singleframe. Ta dominovala celé přídi a už pak bylo jedno, co designéři provedli se světly či nárazníkem. U nové generace je příď vyváženější, nevnímáte ji jako soubor jednotlivých detailů s jednou dominantou, ale jako celek. Hexagonální maska je nižší a je rozdělena masivními, chromem zdobenými žebry. Hlavní světlomety dostaly tvar položené sedmičky a ve své nejdražší podobě v sobě skrývají LED-matici se schopností regulace jednotlivých diod a tím změny rozložení světelného toku. Na spodní, krátké hraně jsou kombinovány blinkry a mlhovky, jejichž standardní místo zaujaly radarové oči asistenčních systémů.

První test Audi A4 2015 3,0 TDI quattro: špička i bez charakteru - 4 - Audi A4 sport 3.0 TDI quattro prvni test 2015 exterier 05První test Audi A4 2015 3,0 TDI quattro: špička i bez charakteru - 5 - Audi A4 sport 3.0 TDI quattro prvni test 2015 exterier 06První test Audi A4 2015 3,0 TDI quattro: špička i bez charakteru - 6 - Audi A4 sport 3.0 TDI quattro prvni test 2015 exterier 08

Rozložením jednotlivých prvků na přídi vznikají na sebe navazující horizontální linie zdůrazňující šířku auta. Stejný recept je použit na zádi. Světla opakují sedmičkový motiv a opět zde najdeme několik horizontálních linií, které ji opticky rozšiřují. V tomto ohledu je zde použit stejný recept jako u nového Passatu, jako u něj jsou příď i záď koncipovány tak, aby vyvolávaly dojem širokého a nízkého auta, jenže co se u Passatu podařilo, u Audi kvůli Singleframe úplně nefunguje.

Jiný příběh to je zboku. Dlouhá příď, dlouhý rozvor, kabina začínající daleko za přední nápravou, nízká silueta a krátký kufr se zvýrazněnou odtrhovou hranou, je to vůbec Audi? Ano, přeháním, až tak dramatická změna to není, přesto má nová A4 nezvykle „rychlý” profil. V červené barvě a se zvolenými koly jí to opravdu sluší a zapomenout nelze ani na fakt, že Audi se vyhnulo falešným koncovkám výfuku či atrapám difuzorů. V jednoduchosti je síla, proto má 3,0 TDI jednu zdvojenou a 2,0 TFSI pro změnu zase dvě jednoduché.

První test Audi A4 2015 3,0 TDI quattro: špička i bez charakteru - 7 - Audi A4 sport 3.0 TDI quattro prvni test 2015 exterier 09První test Audi A4 2015 3,0 TDI quattro: špička i bez charakteru - 8 - Audi A4 sport 3.0 TDI quattro prvni test 2015 exterier 14První test Audi A4 2015 3,0 TDI quattro: špička i bez charakteru - 9 - Audi A4 sport 3.0 TDI quattro prvni test 2015 exterier 11

Diskuze 18 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.