Test Toyota Verso 2013 1,8 Valvematic: jako dobrý komorník

Facelift přinesl Versu ostřejší rysy a lepší jízdní vlastnosti. Zbytek se naštěstí nezměnil, nadále zůstává tím nejlepším rodinným sluhou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Testy aut

Test Toyota Verso 2013 1,8 Valvematic: jako dobrý komorník

7.5.2013 | Mirek Brokeš | 7 příspěvků

Test Toyota Verso 2013 1,8 Valvematic: jako dobrý komorník

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Facelift přinesl Versu ostřejší rysy a lepší jízdní vlastnosti. Zbytek se naštěstí nezměnil, nadále zůstává tím nejlepším rodinným sluhou.

Před pár měsíci jsem se potkal s jedním známým. Je to rodinně založený pán a přestože se o auta zajímá, většinou se omezuje na zkoumání jejich praktické využitelnosti. Nebylo tedy až tak překvapující, že mi při diskuzi o nových autech vyčetl přílišnou orientaci na tzv. řidičská auta. To jsou ty vaše koně, brzdy a taková a maková náprava, samý sedan, hatchback, kupé, ale abyste vyzkoušeli auto, kam se dozadu vedle sebe vejdou tři dětské sedačky, to ne, prohlásil. Bránil jsem se odkazem na test Dacie Lodgy a také tím, že v dnešní době už není zrovna obvyklé potkat větší než čtyřčlennou rodinu, ale nakonec jsem musel uznat, že ještě existují páry, které si vzaly za své zapracovat na početnosti českého národa.

Snad ho tedy uspokojí následující test omlazeného Versa, o kterém mohu předem prozradit, že pro tři dětské sedačky na druhé řadě sedadel má místa dostatek. Toto kompaktní MPV je stálicí českého trhu a je až překvapující, jak jsou mu jeho majitelé věrní. Osobně znám dva z nich, kteří sedlají už druhý exemplář (Corolly) Verso a po prozkoumání aktuálního modelu se chystají na nákup třetího. Podobně se vyjadřují i prodejci. Nová Versa si opakovaně kupují titíž majitelé.


Test Toyota Verso 2013 1,8 Valvematic: jako dobrý komorník - 1 - Toyota Verso 2013 1.8 test ext 01Test Toyota Verso 2013 1,8 Valvematic: jako dobrý komorník - 2 - Toyota Verso 2013 1.8 test ext 03Test Toyota Verso 2013 1,8 Valvematic: jako dobrý komorník - 3 - Toyota Verso 2013 1.8 test ext 04

Je tedy otázkou, co stojí za těmito opakovanými návraty? Málokdo asi bude podezřívat design, Verso i jeho předchůdce Corolla Verso nebyly zrovna vozy chytající kolemjdoucí za oči. To snad až současná, inovovaná verze, ale k tomu se dostaneme později. Ani technicky to nebyly a stále nejsou nějak vytříbené vozy, přesně v souladu s firemní strategií spoléhají na osvědčenou klasiku. Tak kde je ten důvod?

Nový vzhled přinesl atraktivitu

Vzhledová uniformita napříč modelovými řadami je v automobilovém průmyslu zcela obvyklou věcí. U některých značek je vystoupení z řady téměř nepředstavitelné a u jiných to došlo až tak daleko, že je k odlišení konkrétních modelů potřeba speciální návod. Ani Toyota se jí nevyhnula, omezila se ale jen na zachování vzájemné podobnosti. Bohužel, v jejím případě to bylo spíše na škodu. Až v poslední době u ní dochází ke změnám k lepšímu. První vlaštovkou byl model GT-86, který následovala celkem pohledná druhá generace Aurisu. Ta svým vzhledem získala kladné reakce a tak není překvapením, že na ni facelift Versa navázal.

Test Toyota Verso 2013 1,8 Valvematic: jako dobrý komorník - 4 - Toyota Verso 2013 1.8 test ext 07Test Toyota Verso 2013 1,8 Valvematic: jako dobrý komorník - 5 - Toyota Verso 2013 1.8 test ext 08Test Toyota Verso 2013 1,8 Valvematic: jako dobrý komorník - 6 - Toyota Verso 2013 1.8 test ext 09

V původní podobě mělo Verso boubelatou tvář, která odkazovala na svého předchůdce, třetí generaci Corolly Verso. Aplikací hranatější přídě ve stylu Aurisu kompaktní MPV získalo daleko ostřejší rysy, které z šedé myši udělaly docela zajímavé auto. Nové jsou protažené světlomety, maska chladiče i nárazník, který ozvláštňují chromované lišty. Jednu takovou najdeme i v masce a navazujících okrasných prvcích zakomponovaných do světlometů. Jen boule nad znakem je jistou připomínkou toho, že současné Verso úplně nezapomnělo na třetí generaci zvětšené Corolly, která byla jedním z nejúspěšnějších kompaktních MPV na evropském trhu.

Již od dob druhé generace Corolly Verso patří mezi její poznávací znamení trojúhelníkovité okno za druhým párem dveří. I to současné mu zůstalo věrné a doplňuje ho prolisem, který nejdříve od spodního okraje předních dveří pozvolně stoupá aby si to před zadními koly prudce namířil vzhůru ke střeše, kde na něj navazuje minispoiler na jejím konci. Páté dveře spolu se zadními svítilnami zůstaly nezměněny, nový je ale nárazník, kde přibyly dva prolisy v rozích a něco jako náznak spoileru. Jde o menší změnu než na opačném konci auta, přesto výrazně vylepšuje celkový dojem. Verso se faceliftem dokázalo lehce odpoutat od své minulosti a k funkčnosti přidalo i jistou eleganci.

Test Toyota Verso 2013 1,8 Valvematic: jako dobrý komorník - 7 - Toyota Verso 2013 1.8 test ext 11Test Toyota Verso 2013 1,8 Valvematic: jako dobrý komorník - 8 - Toyota Verso 2013 1.8 test ext 13Test Toyota Verso 2013 1,8 Valvematic: jako dobrý komorník - 9 - Toyota Verso 2013 1.8 test ext 15

Diskuze 7 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše