Detektor používání mobilů při řízení je ve zkušebním provozu, nafotil zajímavé věci

Sledovaní mobilního telefonu pří řízení namísto věnování se okolnímu provozu je dnes vážným problémem. Že se s ním nedá účinně bojovat? Budete se divit, ale i na to už existuje technika.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Detektor používání mobilů při řízení je ve zkušebním provozu, nafotil zajímavé věci

17.12.2018 | Mirek Mazal

Detektor používání mobilů při řízení je ve zkušebním provozu, nafotil zajímavé věci

/

Sledovaní mobilního telefonu pří řízení namísto věnování se okolnímu provozu je dnes vážným problémem. Že se s ním nedá účinně bojovat? Budete se divit, ale i na to už existuje technika.

Doby, kdy s telefony šlo jen... telefonovat, nebo přes ně nanejvýš posílat krátké textové zprávy, jsou dávno pryč. Jen hrstka velmi konzervativní lidí dnes nepoužívá chytré mobily, přes které můžete dělat prakticky cokoli - od komunikace všeho druhu přes prohlížení fotek na sociálních sítích až po sledování videí s čímkoli vás napadne.

Pochopitelně, čím více toho telefony umí, tím více dokážou přitáhnout vaši pozornost a tím méně je vhodné je používat při řízení. Stačí se ale podívat kolem sebe na silnici, abyste viděli, že pro spoustu lidí jde o příliš velké lákadlo, které si zkrátka nemohou odpustit ani za volantem. Že pozornost věnovaná mobilu namísto silnice bezpečnosti neprospívá, nemusíme dvakrát opakovat, ale jak proti tomu bojovat?

U nás zákon jakékoli použití mobilu při řízení mimo handsfree zakazuje už dávno, vymahatelný je ale obtížně. Policisté mohou řidiče používajícího mobil vidět na vlastní oči, pokud jim ale řidič řekne, že se tabulkou čokolády drbal za uchem, stěží mu dokážou něco jiného. Bez objektivního důkazu to v podstatě není možné a akce soustřeďující se na zaznamenávání těchto přestupků jsou velmi výjimečné. Řešení bojující proti tomuto nešvaru zcela automaticky ale existuje a už se dočkalo nasazení do zkušebního provozu.

Dozvídáme se o tom z Austrálie, kde policisté nasadili celosvětově první systém dopravních kamer schopný detekovat mobilní telefony a řidiče při tom bezpečně zaznamenat. Stalo se tak na několika místech hlavního města Canberry a v jeho bezprostředním okolí. V rámci výběrového řízení bylo vyzkoušeno několik aktuálně dostupných technologií sledování, pro testovací provoz ale byly vybrány kamery firmy Acusensus.

Ty během uplynulých měsíců zachytily více než 11 tisíc lidí při řízení s mobilním telefonem v ruce. Některé záběry můžete vidět níže a vážně stojí za to - jeden ze snímků zachycuje řidiče, za nějž kontrolu nad řízením při rychlosti 80 km/h přebral spolujezdec, aby on mohl oběma rukama držel telefon. Podle ministryně dopravy Melindy Pavey výsledky dosavadního sledování potvrzuji nutnost trvalého zavedení takového dohledu.

Zajímavý je příběh samotné firmy Acusensus. Za ní stojí Alex Jannick, který při autonehodě způsobené řidičem hrajícím si s mobile ztratil dobrého přítele. Vzhledem k tomu, že oba pracovali na vývoji kamer sledujících rychlost, Alex se rozhodl vyvinout zařízení, které by umožnilo postihovat lidi za jeden z nejproblematičtějších současných přečinů.

Ostrý zkušební provoz začne v lednu a pokud se po třech měsících ukáže, že je řešení Acusensusu spolehlivé, bude uvedeno do trvalého provozu. Dvojice kamer bude nainstalována u památníku Anzac Parade, dvojice se objeví na dálnici M4 a úřady budou mít k dispozici také mobilní zařízení, která mohou být umístěna prakticky kamkoli. Kamery s umělou inteligencí jsou údajně schopné spolehlivě sledovat dění za každého počasí bez ohledu na denní dobu. Směrodatné fotografie by pak měly vznikat až do 300kilometrové rychlosti snímaného.

Pomůže to něčemu? Čas ukáže, každopádně jde o zajímavý nový prostředek, na jehož existenci by si zřejmě ani v dnešní době mnozí nevsadili.


Detektor používání mobilů při řízení je ve zkušebním provozu, nafotil zajímavé věci - 1 - Kamery proti mobilum Australie 05Detektor používání mobilů při řízení je ve zkušebním provozu, nafotil zajímavé věci - 2 - Kamery proti mobilum Australie 06Detektor používání mobilů při řízení je ve zkušebním provozu, nafotil zajímavé věci - 3 - Kamery proti mobilum Australie 07Detektor používání mobilů při řízení je ve zkušebním provozu, nafotil zajímavé věci - 4 - Kamery proti mobilum Australie 08Detektor používání mobilů při řízení je ve zkušebním provozu, nafotil zajímavé věci - 5 - Kamery proti mobilum Australie 09Detektor používání mobilů při řízení je ve zkušebním provozu, nafotil zajímavé věci - 6 - Kamery proti mobilum Australie 10Detektor používání mobilů při řízení je ve zkušebním provozu, nafotil zajímavé věci - 7 - Kamery proti mobilum Australie 11Detektor používání mobilů při řízení je ve zkušebním provozu, nafotil zajímavé věci - 8 - Kamery proti mobilum Australie 12
Nové kamery koukají do interiérů projíždějících aut. Dokáží rozeznat, kdy nějaký řidič používá mobilní telefon a tento moment zaznamenat včetně aktuální rychlosti vozu

Zdroj: Abc

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše