Elon Musk si loni vydělal nejvíc ze všech šéfů firem světa, nikdo se mu ani neblíží

Tesla je jednou z nejvíce ztrátových firem, kterým se daří přežívat, Musk přesto inkasuje desítky miliard za rok za její vedení. Odměna je totiž navázána na růstové cíle značky, ne zisk.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Elon Musk si loni vydělal nejvíc ze všech šéfů firem světa, nikdo se mu ani neblíží

28.5.2019 | Petr Prokopec

Elon Musk si loni vydělal nejvíc ze všech šéfů firem světa, nikdo se mu ani neblíží

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Tesla je jednou z nejvíce ztrátových firem, kterým se daří přežívat, Musk přesto inkasuje desítky miliard za rok za její vedení. Odměna je totiž navázána na růstové cíle značky, ne zisk.

Elon Musk je jedním z nejsledovanějších lidí na celém světě a cokoliv, co se jej týká, vyvolává vlnu zájmu. Nejinak je tomu v případě jeho platu za loňský rok. Šéf Tesly si měl přijít na 2,284 miliardy dolarů (cca 52,75 miliardy korun), čímž překonal příjmy hned pětašedesáti dalších šéfů veřejně obchodovatelných společností dohromady. Neskutečně si navíc polepšil oproti předchozímu období, kdy bral pouze 50 tisíc dolarů (1,15 milionu Kč). Meziroční nárůst tak činí neskutečných 4 575 310 procent. Neboli jinými slovy - Muskova kompenzace je 40 668krát vyšší než plat průměrného zaměstnance Tesly.

Je ovšem třeba dodat, že s výše zmíněnou sumou nemůže operovat. Reálně Muskovi přistálo na účtu za loňské vedení společnosti znovu jen 50 tisíc dolarů, zbytek odměny je splatný v akciích automobilky. Musk totiž v loňském roce uzavřel s vedením dohodu, dle které bude jeho současný 20procentní vlastnický podíl navýšen vždy o jedno procento, ročně, pokud se Tesla svou hodnotou bude blížit sumě 100 miliard dolarů (2,3 bilionu korun), které má dosáhnout do roku 2028.

Složitá dohoda o kompenzaci dovoluje Muskovi přijít si postupně až na 6,5 mld. USD (150,12 miliardy korun), ale to je jen teorie. Dosud to vycházelo, neboť v době, kdy Musk smlouvu uzavřel, měla hodnotu okolo 40 miliard dolarů (923,79 mld. Kč). Na sklonku roku to ale již bylo okolo 61 mld. USD (1,4 bilionu korun) a dalo by se říci, že odměnu si šéf automobilky jistě zaslouží. Nicméně od té doby se hodnota firmy prudce propadla prakticky na polovinu. Pokud se vývoj hodnoty firmy bude letos pokračovat stejným směrem, z kompenzace mnoho nezbude. A vzhledem k tomu, že Muskovo bohatství z větší části tvoří právě akcie Tesly, ve výsledku od konce loňského roku spíše zchudl.

Pokud by se ovšem vývoj otočil a Tesla v roce 2028 existovala jako zisková firma s vyšší než cílovou hodnotou, stal by se Musk jedním z nejbohatších lidí světa. Všechny peníze by pak chtěl vrazit do kolonizace Marsu, která je vedle elektromobility jeho dalším velkým snem.


Elon Musk si loni vydělal nejvíc ze všech šéfů firem světa, nikdo se mu ani neblíží - 1 - Elon Musk plat za rok 2018 dalsi 01
Musk si loni vydělal nesrovnatelně více než jakýkoli jiný šéf veřejně obchodované firmy

Elon Musk si loni vydělal nejvíc ze všech šéfů firem světa, nikdo se mu ani neblíží - 2 - Elon Musk plat za rok 2018 01
Jeho 53 miliard korun je ale zatím poněkud virtuálním příjmem...

Elon Musk si loni vydělal nejvíc ze všech šéfů firem světa, nikdo se mu ani neblíží - 3 - Elon Musk plat za rok 2018 02
...a vzhledem k tomu, že jeho plat i majetek jsou navázány na akcie Tesly, momentálně je chudší, než v předchozích měsících byl

Zdroj: The New York Times

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.