Ford Focus Electric je totální propadák. Kolik myslíte, že si jej loni koupilo lidí?

Focus je sám o sobě jedním z nejvíce prodávaných kompaktů Evropy, jeho elektrickou verzi tu ale stihl takový nezájem, že zcela končí ve výrobě.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ford Focus Electric je totální propadák. Kolik myslíte, že si jej loni koupilo lidí?

13.4.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Ford Focus Electric je totální propadák. Kolik myslíte, že si jej loni koupilo lidí?

/

Foto: Ford

Focus je sám o sobě jedním z nejvíce prodávaných kompaktů Evropy, jeho elektrickou verzi tu ale stihl takový nezájem, že zcela končí ve výrobě.

Elektrický Focus zamířil na evropské trhy v roce 2013. Již v té době jsme zmiňovali, že Ford odhalil recept na neprodejné auto, neboť za „bezemisní“ model požadoval více než 1 milion korun. Tedy částku, která jen stěží koresponduje s využitelností tohoto vozu - dojezd dle norem byl na Starém kontinentu vypočítán na 162 kilometrů, v rámci jízdní dynamiky pak bylo možné počítat se sprintem z klidu na stovku za 11,4 sekundy a maximálkou 137 km/h.

V mezičase Ford přistoupil k navýšení kapacity baterií z 23 na 33,5 kWh, což logicky navýšilo i dojezd (na nově udávaných 226 km), nicméně ani to není světoborná porce. Zvláště když reálně lze počítat s mnohem nižším číslem. Došlo i ke zlevnění, přesto došlo na naplnění naší prognózy. Loni si totiž elektrický Focus v celé Evropě pořídilo jen 61 lidí (tedy o devět méně než v roce 2015), z čehož možná mnohé kusy zamířily jen k dealerům či firmám, které si jej pořídily jen pro podporu své zelené image. To jsou až směšné hodnoty na automobilku velikosti Fordu a model věhlasu Focusu.

Jde tedy jednoznačně o propadák, což ostatně mezi řádky přiznává i Ford. Značka totiž oznámila, že končí s výrobou elektrické varianty v německé továrně Saarlouis a místo toho bude potřeby evropských zákazníků pokrývat importem modelu Focus Electric ze Spojených států. Ani tam toto provedení není populární, ve srovnání s Evropou ale docela frčí - loni bylo dodáno přes 900 exemplářů a letos již více než 700.

Nedochází ovšem pouze k částečnému utnutí jednoho neúspěšného modelu. Modrý ovál se totiž kupodivu chytil za nos a zcela přehodnotí svou strategii, jenž se týká elektrifikovaných vozů. Podle původního plánů se přitom během příštích pěti let počítalo s 13 novinkami, mezi nimiž nechybí jak plug-in hybridy, tak ryzí elektromobily. Nyní ovšem bude důraz kladen především na první zmíněné.

Ještě letos proto bude - nejprve v Londýně - k dispozici hybridní Transit Custom. Ve velkém odstartují jeho dodávky a výroba v turecké továrně v roce 2019, přičemž Ford chce takto zareagovat na evropské antidieselové nálady. Řada metropolí totiž již zakázala nebo zvažuje zákaz aut s dieselovými motory. Zrovna ty ovšem nejčastěji pohání zásobovací dodávky.

Ford chce problém vyřešit hybridními dodávky namísto dieselových, na což zřejmě budou muset lidé z některých mist chtě nechtě přistoupit - jinak do svých obchodů nedostanou zboží. Je ale třeba dodat, že zatím se jedná o pár míst v Evropě, a tak je otázkou, jestli s touto alternativou bude Ford slavit podstatně větší úspěchy...


Ford Focus Electric je totální propadák. Kolik myslíte, že si jej loni koupilo lidí? - 1 - 2015 ford focus electric 01Ford Focus Electric je totální propadák. Kolik myslíte, že si jej loni koupilo lidí? - 2 - 2015 ford focus electric 02Ford Focus Electric je totální propadák. Kolik myslíte, že si jej loni koupilo lidí? - 3 - 2015 ford focus electric 03Ford Focus Electric je totální propadák. Kolik myslíte, že si jej loni koupilo lidí? - 4 - 2015 ford focus electric 04Ford Focus Electric je totální propadák. Kolik myslíte, že si jej loni koupilo lidí? - 5 - 2015 ford focus electric 05Ford Focus Electric je totální propadák. Kolik myslíte, že si jej loni koupilo lidí? - 6 - 2015 ford focus electric 06Ford Focus Electric je totální propadák. Kolik myslíte, že si jej loni koupilo lidí? - 7 - 2015 ford focus electric 07Ford Focus Electric je totální propadák. Kolik myslíte, že si jej loni koupilo lidí? - 8 - 2015 ford focus electric 08Ford Focus Electric je totální propadák. Kolik myslíte, že si jej loni koupilo lidí? - 9 - 2015 ford focus electric 09Ford Focus Electric je totální propadák. Kolik myslíte, že si jej loni koupilo lidí? - 10 - 2015 ford focus electric 10Ford Focus Electric je totální propadák. Kolik myslíte, že si jej loni koupilo lidí? - 11 - 2015 ford focus electric 11Ford Focus Electric je totální propadák. Kolik myslíte, že si jej loni koupilo lidí? - 12 - 2015 ford focus electric 12
Ford Focus Electric se již nebude vyrábět v Evropě, není o něj zájem

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.