Jak se faceliftovaná Dacia Duster 2017 po tolika letech na trhu jeví Britům?

Rumunské SUV je na trhu už od roku 2009 a stále se nechystá do důchodu. Své nedostatky dosud přebíjelo nízkou cenou, jak si ale stojí dnes?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jak se faceliftovaná Dacia Duster 2017 po tolika letech na trhu jeví Britům?

24.4.2017 | Petr Prokopec | 7 příspěvků

Jak se faceliftovaná Dacia Duster 2017 po tolika letech na trhu jeví Britům?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Rumunské SUV je na trhu už od roku 2009 a stále se nechystá do důchodu. Své nedostatky dosud přebíjelo nízkou cenou, jak si ale stojí dnes?

Na druhou generaci Dacie Duster čekáme již nějaký ten pátek. Ostatně rumunské SUV bylo poprvé prezentováno 17. listopadu 2009. Facelift přišel v září 2013, loni pak byl čas na odhalení nástupce. Pařížský autosalon si ovšem Duster nechal ujít, nakonec se tedy velmi pravděpodobně objeví až letos ve Frankfurtu. V showroomech značky jej pak máme očekávat nejdříve na jaře příštího roku.

Duster se tedy nakonec dočká devítiletého životního cyklu a na světě je už dnes o trochu déle, než bylo původně zamýšleno. Proto ostatně Dacia přispěchala ještě s jedním faceliftem, ačkoliv ten už není tak zásadní jako první zmiňovaný. Víceméně v něm jde o menší změny jako přepracování čelní masky či obrouček, jenž lemují výdechy klimatizace. Zásadnější pak bylo představení automatu.

Převodovka EDC je ovšem určena pouze modelům s pohonem předních kol, se systémem 4x4 si nerozumí. Pokud tedy skutečně toužíte vzít rumunské SUV mimo zpevněný asfalt, musíte si vystačit s „fofrklackem“. Je to ale jediný nedostatek vozu? Nebo najdeme záporů více, a budou nakonec natolik zásadní, aby je nevyvážila ani přijatelná pořizovací cena?

To jsou otázky, na které se rozhodl odpovědět Mat Watson z britského CarWow, což je pro nás zajímavý pohled. Ne jen pro to, že Watson je člověk, kterému je radno naslouchat, ale také proto, že Britové jsou jako zákazníci náročnější, zároveň pro ně ale Dacie představují relativně ještě levnější zboží. Watson se nebojí pojmenovávat věci správným jménem, takže je i vůči Dacii Duster poměrně kritický. Poukazuje kupříkladu na nerovnou podlahu v zavazadelníku, ne zase tak moc prostoru pro nohy vzadu či přehmaty spojené s držákem nápojů a ovládáním vnějších zpětných zrcátek, které je schované pod ruční brzdou.

Dále tu máme výraznější hluk, za kterým stojí vítr i pneumatiky a jenž tak poukazuje na hůře izolovanou kabinu. Kromě toho měkce nastavený podvozek není na dlouhých cestách zárukou komfortu, ovladatelnost pak může na někoho zpočátku působit až strašidelně. Na výlet na oblíbenou zakroucenou okresku byste tedy nejspíše měli zapomenout.

Nešvarů má tedy Duster na svém stárnoucím hřbetu opravdu hodně. Nicméně je třeba dodat, že tu máme SUV, které je opravdu levné - u nás startuje na sumě 249 900 Kč a v Británii je za 9 500 liber (v přepočtu 300 tisíc Kč) relativně levnější. A právě to je pořád pádný argument, proč zmíněné nedostatky přehlédnout - žádný není ani dnes takový, aby byl zcela neakceptovatelný.

Stále navíc platí, že ani posun výše v nabídkách motorů a výbav neposouvá cenu do nemístných výšin. Pokud u nás navýšíte rozpočet na 328 900 Kč, dostáváte se už ke klimatizaci a motoru 1,5 dCi, to už se budou nedostatky hledat o něco hůře...


Jak se faceliftovaná Dacia Duster 2017 po tolika letech na trhu jeví Britům? - 1 - Dacia Duster 2017 Carwow videoscreen 01Jak se faceliftovaná Dacia Duster 2017 po tolika letech na trhu jeví Britům? - 2 - Dacia Duster 2017 Carwow videoscreen 02Jak se faceliftovaná Dacia Duster 2017 po tolika letech na trhu jeví Britům? - 3 - Dacia Duster 2017 Carwow videoscreen 03Jak se faceliftovaná Dacia Duster 2017 po tolika letech na trhu jeví Britům? - 4 - Dacia Duster 2017 Carwow videoscreen 04Jak se faceliftovaná Dacia Duster 2017 po tolika letech na trhu jeví Britům? - 5 - Dacia Duster 2017 Carwow videoscreen 05Jak se faceliftovaná Dacia Duster 2017 po tolika letech na trhu jeví Britům? - 6 - Dacia Duster 2017 Carwow videoscreen 06
Při kritičtějším zkoumání Dacie Duster objevíte řadu problémů. S ohledem na cenu je ale vlastně ani nemá smysl řešit

Petr Prokopec

Diskuze 7 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše