Moderní diesely nezpůsobují rakovinu plic, říká nová studie

Podle nové americké studie nejsou moderní diesely, alespoň ty v těžkých náklaďácích, tak smrtonosné, jak se dosud věřilo. Nezvyšují riziko rakoviny plic.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Moderní diesely nezpůsobují rakovinu plic, říká nová studie

28.1.2015 | Marek Bednář | 3 příspěvky

Moderní diesely nezpůsobují rakovinu plic, říká nová studie

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Podle nové americké studie nejsou moderní diesely, alespoň ty v těžkých náklaďácích, tak smrtonosné, jak se dosud věřilo. Nezvyšují riziko rakoviny plic.

Studie o tom, že dieselové motory nejsou dobré pro lidské zdraví svými emisemi jak plynnými, tak i pevnými, jsou dobře známé. Také se na jejich základě do naftových aut začaly instalovat filtry pevných částic, jen aby se zjistilo, že ony pevné částice nepocházejí jen z nafty, ale i z vysokého tlaku při spalování, takže je podobným způsobem produkují i přímovstřikové benzínové motory.

Nová studie, provedená bostonským Institutem efektů na zdraví (Health Effects Institute, HEI), ukazuje, že nejmodernější dieselové motory, alespoň ty ve velkých nákladních autech, nejsou pro lidské zdraví tak smrtonosné, jak se až doposud věřilo na základě jiných studií. Emise nových dieselů údajně nezvyšují riziko rakoviny plic ani dalších závažných onemocnění.

„Výsledky této studie by se neměly přeceňovat,” upozorňuje však Allen Schaeffer, šéf Fóra technologií dieselových motorů. „Výsledky nové studie potvrzují environmentální benefity nových technologií čistých dieselů, které mají téměř nulové emise oxidů dusíku, uhlovodíků a pevných částic. Studie se zaměřila na emise těžkých nákladních aut, ale technologie čistých dieselů mají potenciál ovlivnit všechny sektory, včetně osobních aut, zemědělství, stavebnictví, lodního průmyslu a dopravy,” komentoval novinku dále Shaeffer.

Je známo, že výsledky různých studií zkoumajících to stejné mohou být až pozoruhodně odlišné v závislosti na tom, kdo je zadavatelem, zejména pokud se ony studie nějak dotýkají ekologie. Podle dalších informací v tiskové zprávě však sponzory této nové studie HEI byly zejména americké úřady. Objevuje se tu Agentura ochrany životního prostředí (EPA), Ministerstvo energetiky (DoE), Federální silniční úřad a také Kalifornská komise pro vzdušné zdroje. Dá se očekávat, že právě eko-úřadům, které tu dle úhlu pohledu vidíme minimálně dva, by se spíše hodilo, kdyby jakékoliv spalovací motory byly „vážným nebezpečím”; takovéto výsledky však studie nemá.

Dieselové motory nicméně v poslední době jsou terčem snah o jejich eliminaci, jak vidíme například ve Francii, a to nejen v celém Hexagonu, ale i v jeho hlavním městě - a koneckonců zčásti i v Praze, jejíž nízkoemisní zóna od roku 2016 chce mimo město udržet zejména starší diesely.

Nová studie také dodává více důvěryhodnosti výše zmíněné zprávě, že přímovstřikové benzíny na tom také s pevnými částicemi nejsou nijak skvěle, a částečně i jiným informacím, které říkají, že pevné částice vznikají u moderních aut spíše mechanickými cestami než v motoru. Ale stále je nutno ji brát s rezervou, jak uvádí i výše citovaný ředitel Fóra technologií dieselových motorů. Podobně jako všechny ostatní studie na ekologická témata.

Ve skutečnosti však pochopitelně nelze očekávat, že budou najednou všichni zdraví. Ony moderní technologie, které údajně činí diesely zcela neškodnými, totiž nejsou zadarmo a do aut se montují povinně. Ta jsou tak dražší a řadě lidí nezbývá než si koupit starší, papírově méně „čistý” automobil. Se všemi důsledky, které to přináší.


Moderní diesely nezpůsobují rakovinu plic, říká nová studie - 1 - freightliner cascadia 01Moderní diesely nezpůsobují rakovinu plic, říká nová studie - 2 - freightliner cascadia 02Moderní diesely nezpůsobují rakovinu plic, říká nová studie - 3 - freightliner cascadia 03Moderní diesely nezpůsobují rakovinu plic, říká nová studie - 4 - freightliner cascadia 04Moderní diesely nezpůsobují rakovinu plic, říká nová studie - 5 - freightliner cascadia 05Moderní diesely nezpůsobují rakovinu plic, říká nová studie - 6 - freightliner cascadia 06Moderní diesely nezpůsobují rakovinu plic, říká nová studie - 7 - freightliner cascadia 07Moderní diesely nezpůsobují rakovinu plic, říká nová studie - 8 - freightliner cascadia 08
Moderní diesely velkých náklaďáků nejsou prý smrtonosné (na snímcích současný Freightliner Cascadia)

Zdroj: HEI

Marek Bednář

Diskuze 3 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše