Qoros chce v Evropě prodávat 10 procent své produkce, je prý BMW pro chudé

Čínsko-izraelská značka má sebevědomí na rozdávání. Podle šéfa prodejů má zaujmout i kupce, kteří chtějí dražší Audi nebo BMW, ale nemají na ně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Qoros chce v Evropě prodávat 10 procent své produkce, je prý BMW pro chudé

5.6.2014 | Petr Prokopec | 3 příspěvky

Qoros chce v Evropě prodávat 10 procent své produkce, je prý BMW pro chudé

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Čínsko-izraelská značka má sebevědomí na rozdávání. Podle šéfa prodejů má zaujmout i kupce, kteří chtějí dražší Audi nebo BMW, ale nemají na ně.

Některým automobilkám nechybí neskutečné sebevědomí. Takovému Audi docela věříme, že za pár let bude prodávat dva miliony aut ročně, na marketingový slogan „Vorsprung durch Technik“ se totiž chytá stále více lidí. Na druhou stranu u takové čínsko-izraelské značky Qoros se očekávání mísí spíše se skepsí. Zvláště poté, co šéf prodejů Stefano Villanti na tiskové konferenci v Bruselu uvedl, že „Evropa hraje v plánech automobilky důležitou roli“ a že na Starém kontinentu hodlá Qoros prodávat 10 procent své globální produkce.

Tento plán na první pohled vypadá jako velmi ambiciózní, v rámci skutečné produkce však již jde o trochu reálnější výhled. Výrobní kapacita továrny v Šanghaji totiž momentálně počítá s produkcí 150 000 aut ročně, díky čemuž by do Evropy mělo každých 12 měsíců zamířit jen 15 000 exemplářů. Tato kvóta by se přitom prodat mohla, stejně jako není nereálný dvojnásobek, pokud by nakonec v Šanghaji došlo k navýšení produkce na 300 000 nových vozů.

Celá věc má ovšem dva zásadní háčky. Tím prvním je omezená dostupnost, neboť momentálně lze Qoros pořídit pouze na Slovensku. Naši východní sousedé mají totiž sedany v lásce a tak byl tamní trh zvolen jako testovací. Ještě letos nebo nejpozději v roce příštím chce ovšem automobilka proniknout i do Skandinávie, po roce 2016 by pak měla být dostupná ve všech zemích Evropy. Navíc plánuje i expanzi dalších modelů, mezi něž patří hatchback či crossover s pohonem 4x4.

Do daného portfolia, které má být pětičlenné, přitom Qoros investoval 1,89 miliardy Eur (cca 52 mld. Kč). To podle Villantiho představuje jen pouhý zlomek částky, jakou by musela vynaložit již zavedená automobilka, pokud by chtěla dosáhnout stejného úspěchu. Přesto mají čínsko-izraelská auta zaujmout vysokou kvalitou a bohatou výbavou, která již ve standardu zahrnuje třeba připojení k internetu pomocí sítě 3G.

Tím se ovšem dostáváme k háčku číslo 2. Villanti totiž dodává, že tyto modely mají zaujmout „kupce, kteří chtějí Audi nebo BMW, ovšem nemají tolik peněz. Nebo naopak zákazníka obvykle hledajícího kompakty, jenž ale ve skutečnosti touží po prémiovém voze.“ Právě toto tvrzení však naznačuje, že by Qoros mohl dostat pěkně přes prsty. Na Slovensku totiž jeho sedan stojí neskutečných 20 900 Eur (575 000 Kč).

Pokud si ovšem uvědomíme, že momentálně můžete třeba takové Audi A3 sedan pořídit již za 699 900 Kč, pak nabídka Qorosu až tak výhodná není. A to ani nemluvíme o naprosto rozdílné prestiži, již se obě značky těší. Pokud tedy čínsko-izraelská značka bude chtít své plány splnit, měla by rozhodně pozměnit svou cenovou politiku. Jinak zde po ní neštěkne ani slovenský, ani žádný jiný pes.


Qoros chce v Evropě prodávat 10 procent své produkce, je prý BMW pro chudé - 1 - Qoros 3 sedan 01Qoros chce v Evropě prodávat 10 procent své produkce, je prý BMW pro chudé - 2 - Qoros 3 sedan 02Qoros chce v Evropě prodávat 10 procent své produkce, je prý BMW pro chudé - 3 - Qoros 3 sedan 03Qoros chce v Evropě prodávat 10 procent své produkce, je prý BMW pro chudé - 4 - Qoros 3 sedan 04Qoros chce v Evropě prodávat 10 procent své produkce, je prý BMW pro chudé - 5 - Qoros 3 sedan 05Qoros chce v Evropě prodávat 10 procent své produkce, je prý BMW pro chudé - 6 - Qoros 3 sedan 06Qoros chce v Evropě prodávat 10 procent své produkce, je prý BMW pro chudé - 7 - Qoros 3 sedan 07Qoros chce v Evropě prodávat 10 procent své produkce, je prý BMW pro chudé - 8 - Qoros 3 sedan 08Qoros chce v Evropě prodávat 10 procent své produkce, je prý BMW pro chudé - 9 - Qoros 3 sedan 09Qoros chce v Evropě prodávat 10 procent své produkce, je prý BMW pro chudé - 10 - Qoros 3 sedan 10Qoros chce v Evropě prodávat 10 procent své produkce, je prý BMW pro chudé - 11 - Qoros 3 sedan 11Qoros chce v Evropě prodávat 10 procent své produkce, je prý BMW pro chudé - 12 - Qoros 3 sedan 12Qoros chce v Evropě prodávat 10 procent své produkce, je prý BMW pro chudé - 13 - Qoros 3 sedan 13Qoros chce v Evropě prodávat 10 procent své produkce, je prý BMW pro chudé - 14 - Qoros 3 sedan 14Qoros chce v Evropě prodávat 10 procent své produkce, je prý BMW pro chudé - 15 - Qoros 3 sedan 15Qoros chce v Evropě prodávat 10 procent své produkce, je prý BMW pro chudé - 16 - Qoros 3 sedan 16Qoros chce v Evropě prodávat 10 procent své produkce, je prý BMW pro chudé - 17 - Qoros 3 sedan 17Qoros chce v Evropě prodávat 10 procent své produkce, je prý BMW pro chudé - 18 - Qoros 3 sedan 18
Qoros 3 sedan si momentálně můžete pořídit jen na Slovensku, a to za ne zrovna lidových 575 tisíc korun

Zdroj: Auto News

Petr Prokopec

Diskuze 3 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.