Škoda Octavia dojíždí na podobnost s VW Golf, i její prodej musel být zastaven

Kdo s čím zachází, s tím také schází, říká se. Škoda Octavia díky spřízněnosti s Volkswagenem Golf vyrostla ve světový fenomén, teď ale kvůli používání jeho elektroniky nemůže za zákazníky.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Škoda Octavia dojíždí na podobnost s VW Golf, i její prodej musel být zastaven

18.5.2020 | Petr Prokopec

Škoda Octavia dojíždí na podobnost s VW Golf, i její prodej musel být zastaven

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Kdo s čím zachází, s tím také schází, říká se. Škoda Octavia díky spřízněnosti s Volkswagenem Golf vyrostla ve světový fenomén, teď ale kvůli používání jeho elektroniky nemůže za zákazníky.

Před několika málo dny se česká média hojně věnovala havárii Škody Fabia, ke které došlo v Praze. Na celé situaci bylo velmi zajímavé především to, že záchranáře nezavolal na místo incidentu řidič či kolemjdoucí, ale pomocí systému eCall sám vůz. Ten je v nových vozech prodávaných v zemích Evropské unie povinný od dubna 2018, přičemž funguje na bázi dat ze senzorů, které při nehodě sledují kupříkladu aktivaci airbagů. Informace si posléze přebere operátor, který zkouší kontaktovat posádku, a pokud mu nikdo neodpoví, vyšle na místo záchranné složky.

Tento systém nicméně v posledních několika málo dnech vešel ve známost i ze zcela jiných příčin. Volkswagen kvůli němu zastavil dodávky nově vyrobených Golfů osmé generace a rovněž oznámil, že modernizace čeká i ty již dodané. Interní prověrka kvality odhalila zásadní pochybení v rámci přenosu zmiňovaných dat. Z toho důvodu se ovšem může stát, že eCall bude fungovat špatně či nebude fungovat vůbec. Pokud by se tak stalo u oné havárie Škody Fabia, její řidič by střet se zdí bez urychlené pomoci nejspíše nepřežil.

Problémem pro koncern VW Group je ta skutečnost, že poslední verzí jednotky online konektivity OCU3 není osazen pouze Golf, ale rovněž Škoda Octavia čtvrté generace, jež používá rovněž stejnou modulární platformu MQB Evo. „Přistupujeme tak ke stejným opatřením jako Volkswagen,“ uvedl k tématu mluvčí Škody. Tím jen potvrdil, že pouze na odstavná parkoviště nebude z výroby mířit pouze německý vůz, ale i ten český. Jakmile pak automobilka bude mít k dispozici nový software, budou moci vyrobené exempláře konečně poslat za zákazníky.

Pro koncern se přitom v době koronaviru, který snížil zájem o nová auta na minimum, jedná o zásadní ránu. A vlastně nikoliv jen kvůli tomu, že problém již postihl dva nové modely a ohrožuje dva další (Audi momentálně prověřuje systém u A3, Seat dělá totéž u Leonu). Vše ještě umocňuje fakt, že softwarový update bude hotov až někdy v týdnu od 15. do 21. června. To znamená, že Golf a Octavia se po následující měsíc sice vyrábět budou, ovšem následně je VW i Škoda budou skladovat a zákazníkům je předají s nemalým odkladem.

Potvrzuje se, že koncern má s moderním softwarem, který neslouží jen k pohonu vozu, ale komunikuje také s okolím, velké problémy. Škoda již loni v prosinci začala svolávat do servisů prodané exempláře modelu Kamiq, u kterých systém eCall taktéž nefungoval bez problémů. Stejná akce se opakovala i letos na jaře. Nejmenší SUV značky přitom není nonstop napojené na internet, a tudíž by pro vývojáře nemělo představovat takovou výzvu jako Octavia. Ovšem ani tak se problémům nepodařilo vyhnout.

Pokud si navíc uvědomíme, že Golf osmé generace dorazil na trh později, než měl, neboť jeho vývoj se zpozdil právě kvůli softwaru a že elektrický ID.3 nezamíří do prodeje včas rovněž kvůli softwaru, je evidentní, v jaké oblasti má koncern VW Group značné nedostatky. Ty ale bude muset urychleně překonat, jinak může stěží pomýšlet na to, že se z koronavirové krize rychle otřepe.


Škoda Octavia dojíždí na podobnost s VW Golf, i její prodej musel být zastaven - 1 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 01Škoda Octavia dojíždí na podobnost s VW Golf, i její prodej musel být zastaven - 2 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 02Škoda Octavia dojíždí na podobnost s VW Golf, i její prodej musel být zastaven - 3 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 03Škoda Octavia dojíždí na podobnost s VW Golf, i její prodej musel být zastaven - 4 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 04Škoda Octavia dojíždí na podobnost s VW Golf, i její prodej musel být zastaven - 5 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 05Škoda Octavia dojíždí na podobnost s VW Golf, i její prodej musel být zastaven - 6 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 06Škoda Octavia dojíždí na podobnost s VW Golf, i její prodej musel být zastaven - 7 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 07Škoda Octavia dojíždí na podobnost s VW Golf, i její prodej musel být zastaven - 8 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 08Škoda Octavia dojíždí na podobnost s VW Golf, i její prodej musel být zastaven - 9 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 08aŠkoda Octavia dojíždí na podobnost s VW Golf, i její prodej musel být zastaven - 10 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 08bŠkoda Octavia dojíždí na podobnost s VW Golf, i její prodej musel být zastaven - 11 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 08cŠkoda Octavia dojíždí na podobnost s VW Golf, i její prodej musel být zastaven - 12 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 08dŠkoda Octavia dojíždí na podobnost s VW Golf, i její prodej musel být zastaven - 13 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 09Škoda Octavia dojíždí na podobnost s VW Golf, i její prodej musel být zastaven - 14 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 10Škoda Octavia dojíždí na podobnost s VW Golf, i její prodej musel být zastaven - 15 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 11Škoda Octavia dojíždí na podobnost s VW Golf, i její prodej musel být zastaven - 16 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 12Škoda Octavia dojíždí na podobnost s VW Golf, i její prodej musel být zastaven - 17 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 13Škoda Octavia dojíždí na podobnost s VW Golf, i její prodej musel být zastaven - 18 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 13aŠkoda Octavia dojíždí na podobnost s VW Golf, i její prodej musel být zastaven - 19 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 14Škoda Octavia dojíždí na podobnost s VW Golf, i její prodej musel být zastaven - 20 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 14aŠkoda Octavia dojíždí na podobnost s VW Golf, i její prodej musel být zastaven - 21 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 15Škoda Octavia dojíždí na podobnost s VW Golf, i její prodej musel být zastaven - 22 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 16
Nová Škoda Octavia se sice vyrábí, ovšem prodávat se nemůže. Koncern VW Group má totiž problém s funkčností systému eCall, který je dle rozhodnutí EU od dubna 2018 povinný

Zdroj: Automobilwoche

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.