Superauto Mercedesu už je téměř vyprodané, i když ho ještě nikdo neviděl

Nového hypersportu třícípé hvězdy bude vyrobeno maximálně 300 kusů. To je téměř vše, co se o něm ví, na vyprodání většiny produkce to ale stačilo.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Superauto Mercedesu už je téměř vyprodané, i když ho ještě nikdo neviděl

24.11.2016 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Superauto Mercedesu už je téměř vyprodané, i když ho ještě nikdo neviděl

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nového hypersportu třícípé hvězdy bude vyrobeno maximálně 300 kusů. To je téměř vše, co se o něm ví, na vyprodání většiny produkce to ale stačilo.

Možná si ještě vzpomenete na obtíže, které mělo Bugatti s rozprodáním celé produkce Veyronu. Ten byl světu představen v roce 2004 jako limitovaná edice tří set kupátek a 150 exemplářů verze Grand Sport, značka z Molsheimu však zejména v posledních letech musela zájemce lákat jednou limitovanou edicí za druhou, aby vůbec své extrémně drahé zboží prodala. Je ovšem více než jisté, že Chiron takové problémy mít nebude.

Za vším stojí změna klimatu, které jsme se v posledních pár letech dočkali. Veyron můžeme považovat za první vůz svého druhu, po jeho příchodu dorazila řada dalších hypersportů s astronomickými cenovkami. Za všechny můžeme zmínit třeba „Svatou trojici“. Zákazníci si tak již zvykli utrácet nemalé částky a do budoucna tak hodlají činit s ještě větší ochotou.

Šéf AMG Tobias Moers prozradil, že značka z Affalterbachu již rozprodala takřka celou produkci chystaného hypersportu R50. Ta bude nabídnuta ve 200 až 300 exemplářích za cenu převyšující 2 miliony dolarů (cca 50,9 mil. Kč). Samotná suma však není na celé záležitosti tím největším překvapením, tím je fakt, že mimo továrnu ještě nikdo vůz neviděl.

Auto bude k dispozici až za dva roky, je tak téměř jisté, že ani lidé z Mercedesu nemají k dispozici finální parametry. Zákazníci tedy museli vycházet z opravdu malého množství dat, ani to ovšem jejich zájem nezmírnilo. Evidentně tak postačilo Moersovo prohlášení, dle kterého „jde o úžasný vůz. Na trhu nic podobného neexistuje.“

Zrovna v tomto ohledu se ovšem šéf AMG zřejmě poněkud mýlí. Ve stejné době, v jaké můžeme očekávat R50, totiž dorazí také Aston Martin AM-RB 001. Rovněž britský stroj je přitom vyprodán a jak se dá očekávat s ohledem na participující Red Bull, také pod jeho aerodynamickým bodykitem najdeme technologie vzešlé z monopostů Formule 1.

Zásadní rozdíl lze ovšem hledat pod kapotou, kde Aston Martin použije atmosférický dvanáctiválec velmi pravděpodobně doplněný jistou formou elektrického ústrojí. Oproti tomu Mercedes stoprocentně vsadí na hybridní ústrojí, přičemž použije 1,6litrový vidlicový šestiválec doplněný přeplňováním.

Ve srovnání se závodní pohonnou jednotkou ovšem dojde k modifikacím. Motor jistě nebude pracovat s tak vysokými otáčkami, jejich maximu však stále zůstane nad 10 000 ot./min. Výkon motoru má být mezi 900 až 1 000 koní, k těm se přidá elektropohon.

Celá souprava má produkovat okolo 1 500 koní hrajících si s hmotností přibližně 1 300 kilogramů. Vůz tedy nabídne lepší poměr než jedna ku jedné, se kterým počítá Aston Martin. Očekávat tak máme zrychlení z klidu na stovku za 2,5 sekundy a nejvyšší rychlost přes 350 kilometrů v hodině.

To vše ale jsou jen spekulace a odhady nemající oficiální potvrzení, přesto je zájem zákazníků vysoký a vlastně ani moc nepřekvapuje. Navíc lze očekávat jeho růst, Moers dodává, že „pokud zkombinujete dva světy, tedy nejefektivnější agregát světa, jímž ústrojí F1 je, s kompetencemi a schopnostmi AMG, abyste vyrobili špičkový hypersport, pak tu máte vrchol automobilového inženýrství“. To bohaté sběratele jistě navnadí ještě o kousek víc.


Superauto Mercedesu už je téměř vyprodané, i když ho ještě nikdo neviděl - 1 - Mercedes-AMG R50 render novy 01
Chystaný Mercedes-AMG R50 může vypadat tak, jak jej maluje neoficiální ilustrace...

Superauto Mercedesu už je téměř vyprodané, i když ho ještě nikdo neviděl - 2 - Mercedes-Benz AMG Vision Gran Turismo 01Superauto Mercedesu už je téměř vyprodané, i když ho ještě nikdo neviděl - 3 - Mercedes-Benz AMG Vision Gran Turismo 02Superauto Mercedesu už je téměř vyprodané, i když ho ještě nikdo neviděl - 4 - Mercedes-Benz AMG Vision Gran Turismo 03Superauto Mercedesu už je téměř vyprodané, i když ho ještě nikdo neviděl - 5 - Mercedes-Benz AMG Vision Gran Turismo 04Superauto Mercedesu už je téměř vyprodané, i když ho ještě nikdo neviděl - 6 - Mercedes-Benz AMG Vision Gran Turismo 05Superauto Mercedesu už je téměř vyprodané, i když ho ještě nikdo neviděl - 7 - Mercedes-Benz AMG Vision Gran Turismo 06
...či kupříkladu připomene virtuální koncept Vision Gran Turismo

Zdroj: Auto News

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše