Mercedes-AMG skutečně chystá hypersport, dostane motor z Formule 1

Kreace slavící 50. výročí sportovní divize nabídne až 1 500 koní, hmotnost chce však držet u jedné tuny. Cena přes sto milionů korun tak nepřekvapí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Mercedes-AMG skutečně chystá hypersport, dostane motor z Formule 1

31.8.2016 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Mercedes-AMG skutečně chystá hypersport, dostane motor z Formule 1

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Kreace slavící 50. výročí sportovní divize nabídne až 1 500 koní, hmotnost chce však držet u jedné tuny. Cena přes sto milionů korun tak nepřekvapí.

Ještě před pár lety se zdálo, že se sportovními automobily je šmitec. Svět aut se pod tlakem neoblomných regulací začal oddávat downsizingu, hybridizaci a elektrifikaci, což byly faktory, se kterými jízda po zakroucených okreskách či závodních okruzích nebyla zrovna spojována. Nicméně jak se nyní ukazuje, i s nízkoobjemovým agregátem doplněným elektromotorem se dá zahrát velké divadlo. Dokonce to největší, pokud upřeme svou pozornost na Formuli 1.

Ani do královské motoristické disciplíny se sice tyto technologie nedostaly přirozeně, tím spíše se je ale někteří snaží uplatnit i jinde. Do velké míry tak nyní mají stát u zrodu dalšího hybridního hypersportu, který ponese logo třícípé hvězdy a pod spekulovaným názvem R50 bychom se jej měli dočkat již příští rok. Mercedes by tímto vozem rád oslavil 50. výročí založení sportovní divize AMG. Ta původně vznikla jako závodní tým, čímž by byl odkaz na Formuli 1 jen umocněn.

O této konkurenci pro Aston Martin AM-RB 001 se mluví již nějaký ten pátek, nyní ale na povrch vyplavaly nové informace. Dle nich by R50 měl dostat přeplňovanou hybridní jednotku převzatou přímo z monopostu W07 F1, nicméně zatím není jasné, zda Mercedes zachová 1,6litrový objem, či zda kvůli spolehlivosti vyrukuje kupříkladu s a šestiválcovým dvoulitrem nebo ještě větším motorem.

Stejně tak není jisté, kde přesně by se pohonná jednotka měla vyrábět. Její výkon totiž má převyšovat vše, co maloobjemové agregáty v současnosti nabízí. To by již mohlo být příliš velké sousto i na ústředí AMG v Affalterbachu, pročež by produkci možná dostala na starosti divize Mercedes AMG High Performance Powertrains v britském Brixworthu v hrabství Northamptonshire.

Kromě toho bude třeba motor vyladit na běžné využití, neboť pod kapotou F1 vyžaduje externí startér a jeho životnost je výrazně omezena. Stejné nesnáze se týkají rovněž převodovky, která bude muset zvládat opravdu nemalý výkon. Pokud se zvěsti ukážou být pravdivé, pak by spalovací motor měl i z tak malého objemu generovat přibližně 900 až 1 000 koní. Nic, co bychom už nezažili, ale i tady šlo jen o svět závodních aut.

Dalších 160 koní přidá každý z elektromotorů roztáčejících přední kola, mimo ně ale možná Mercedes zakomponuje ještě třetí elektrický agregát do zadní nápravy. Výkon celé soupravy by tak mohl vyšplhat až na 1 500 koní, s čímž bude spárována hmotnost pohybující se mezi jednou tunou a 1 300 kilogramy. R50 by tak nabídlo lepší poměr výkonu a hmotnosti než 1:1.

S těmito parametry asi nepřekvapí plánované zrychlení z klidu na stovku pod 2,5 sekundy či nejvyšší rychlost přes 350 km/h. Vše ale samozřejmě ovlivní pneumatiky. Stejně jako aerodynamika či další pokročilá technika, jež bude zahrnovat natáčení zadní nápravy či vektorování točivého momentu. Dorazit by měla také křídla ve stylu DRS.

Formule 1 ovlivní rovněž vzhled vozu, do kterého se ovšem promítnou také speciály LMP1 z Le Mans. Základním stavebním kamenem se stane karbon a hliník, což vysvětluje nízkou hmotnost. Vše tedy působí nadmíru exoticky, až nereálně a jsme tedy zvědavi, zda se skutečně příští rok něčeho dočkáme.

Na zahájení výroby ale nejspíše bude třeba vyčkat déle, a to přesto, že k mání bude pouze 50 exemplářů. Cena každého se přitom má pohybovat okolo 4 milionů Eur (cca 108,1 mil. Kč), což i z velmi drahého Bugatti Chiron dělá chudého příbuzného. Je ale pravděpodobné, že se sháněním kupců Mercedes problém mít nebude...


Mercedes-AMG skutečně chystá hypersport, dostane motor z Formule 1 - 1 - Mercedes-AMG R50 render novy 01
Spekulovaný Mercedes-AMG R50 se ukázal na neoficiální ilustraci...

Mercedes-AMG skutečně chystá hypersport, dostane motor z Formule 1 - 2 - Mercedes-Benz AMG Vision Gran Turismo 01Mercedes-AMG skutečně chystá hypersport, dostane motor z Formule 1 - 3 - Mercedes-Benz AMG Vision Gran Turismo 02Mercedes-AMG skutečně chystá hypersport, dostane motor z Formule 1 - 4 - Mercedes-Benz AMG Vision Gran Turismo 03Mercedes-AMG skutečně chystá hypersport, dostane motor z Formule 1 - 5 - Mercedes-Benz AMG Vision Gran Turismo 04Mercedes-AMG skutečně chystá hypersport, dostane motor z Formule 1 - 6 - Mercedes-Benz AMG Vision Gran Turismo 05Mercedes-AMG skutečně chystá hypersport, dostane motor z Formule 1 - 7 - Mercedes-Benz AMG Vision Gran Turismo 06
...vycházet však klidně může i z virtuálního konceptu Vision Gran Turismo

Zdroj: Evo

Petr Prokopec

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.