V Číně našli opuštěná luxusní a sportovní auta za desítky milionů, pod mostem

Čína se zjevně stává novou zemí neomezených možností. Jinak si lze těžko vysvětlit, jak někdo může z tak výjimečných aut udělat bezdomovce.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

V Číně našli opuštěná luxusní a sportovní auta za desítky milionů, pod mostem

23.4.2016 | Petr Miler | 4 příspěvky

V Číně našli opuštěná luxusní a sportovní auta za desítky milionů, pod mostem

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Čína se zjevně stává novou zemí neomezených možností. Jinak si lze těžko vysvětlit, jak někdo může z tak výjimečných aut udělat bezdomovce.

Čína je dnes největším automobilovým trhem světa a úspěch či neúspěch automobilek v těchto končinách často rozhoduje o tom, zda budou jako pozitivní nebo negativní hodnotit bilanci za své celosvětové působení. Situace zašla až tak daleko, že čínský trh je největším odbytištěm třeba i pro českou Škodu a o čelné pozice se pere i ve statistikách prodejů luxusních značek.

Vcelku překotný ekonomický růst dlouho přísně rovnostářské země s sebou ale nese i svá negativa. Že Číňané s výjimečnými auty pravidelně bourají, není nic zase tak mimořádného, to se může stát komukoli. Pozoruhodné ale je, jak jsou ochotni s nimi zacházet - někteří zjevně rychle vydělali tolik peněz, že si neváží ničeho a svou neúctu k drahým autům jsou ještě ochotni dávat na odiv jako projev své sociální úrovně.

Pro automobilové nadšence, jako jsme my, jsou i relativně obyčejné vozy předmětem hýčkání, někdo zachází jak s kusem hadru i z nejvýjimečnějšími stroji. Nedávno jsme viděli, jak se jeden čínský byznysmen vydalo do terénu s 11 Ferrari a Maserati a zhuntoval je tak, že jich více jak polovina vůbec nedojela. Dnešní případ je jiný, o velké úctě k majetku vysoké hodnoty ale též nesvědčí.

Pozoruhodné je, že ač tento objev byl učiněn už před pár týdny, pořád nevíme, co přesně se stalo. Faktem je jen to, že pod jedním pekingským mostem byla zkraje roku objevena záplava luxusních a sportovních aut, ke kterým se nikdo nehlásil. Neměla registrační značky a byla zjevně opuštěná - pod nánosy prachu a někdy i jiných věcí si jich zřetelně delší dobu nikdo nevšímal, některé dokonce měly i ušlé pneumatiky či jiná podobmá poškození.

Vidíme tu opravdu výjimečné stroje - několik Rolls-Royců a Bentley, Lamborghini, Maserati, Audi nejvyšších tříd, Range Rovery... To všechno bezprizorně vystavené na pospas osudu. Teorie o tom, co se tady stalo, se hned začaly šířit podobně jako u podobně opuštěných aut v Dubaji, žádná ale zatím nebyla potvrzena.

Hovoří se o tom, že jejich majitelem je čínský byznysmen, který uprchl ze země a auta nechal, kde zrovna mohl. Říká se též, že jde o auta zabavená úřady, která byla dočasně ponechána na tomto místě. A nebo že jde prostě o nepoužívané vozy, někoho, kdo je tak bohatý, že si nedělal starosti, jak s auty dále naložit a prostě je nechal na pozemku obývaném svou stavební firmou.

Všechno z toho zní dost nepravděpodobně, zejména proto, že byly vozy ponechány na opuštěném ale jinak vlivům okolí vystaveném místě. Pod mostem spí bezdomovci, ne auta za miliony, i když teď z nich trochu bezdomovci jsou. Nenašli jsme zatím věrohodnou zprávu o tom, co se stalo - seriozní čínský tisk mluví pouze o tom, že auta nejsou registrována a jejich majitel je neznámý. Byla tedy od chvíle nálezu přesunuta do úschovy úřadů a čeká se, zda se k nim někdo přihlásí.

Ať už je příčina jakákoli, výsledek je vážně bizarní a pohled na takto opuštěná auta smutně spektakulární. Číňany možná zase tak u srdce nebere, my si ale nedokážeme ani představit, že by byl v některé z evropských metropolí objeven most skrývající podobnou záplavu opuštěných aut...


V Číně našli opuštěná luxusní a sportovní auta za desítky milionů, pod mostem - 1 - Auta bez domova Cina 01V Číně našli opuštěná luxusní a sportovní auta za desítky milionů, pod mostem - 2 - Auta bez domova Cina 02V Číně našli opuštěná luxusní a sportovní auta za desítky milionů, pod mostem - 3 - Auta bez domova Cina 03V Číně našli opuštěná luxusní a sportovní auta za desítky milionů, pod mostem - 4 - Auta bez domova Cina 04V Číně našli opuštěná luxusní a sportovní auta za desítky milionů, pod mostem - 5 - Auta bez domova Cina 05V Číně našli opuštěná luxusní a sportovní auta za desítky milionů, pod mostem - 6 - Auta bez domova Cina 06V Číně našli opuštěná luxusní a sportovní auta za desítky milionů, pod mostem - 7 - Auta bez domova Cina 07V Číně našli opuštěná luxusní a sportovní auta za desítky milionů, pod mostem - 8 - Auta bez domova Cina 08V Číně našli opuštěná luxusní a sportovní auta za desítky milionů, pod mostem - 9 - Auta bez domova Cina 09V Číně našli opuštěná luxusní a sportovní auta za desítky milionů, pod mostem - 10 - Auta bez domova Cina 10V Číně našli opuštěná luxusní a sportovní auta za desítky milionů, pod mostem - 11 - Auta bez domova Cina 11V Číně našli opuštěná luxusní a sportovní auta za desítky milionů, pod mostem - 12 - Auta bez domova Cina 12V Číně našli opuštěná luxusní a sportovní auta za desítky milionů, pod mostem - 13 - Auta bez domova Cina 13V Číně našli opuštěná luxusní a sportovní auta za desítky milionů, pod mostem - 14 - Auta bez domova Cina 14V Číně našli opuštěná luxusní a sportovní auta za desítky milionů, pod mostem - 15 - Auta bez domova Cina 15V Číně našli opuštěná luxusní a sportovní auta za desítky milionů, pod mostem - 16 - Auta bez domova Cina 16
Tohle je podívaná, kterou lze pod mostem čekat snad jen v Číně

Zdroje: Caixin, Beijing Morning Post

Petr Miler

Diskuze 4 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše