VW pořád staví skvělá auta, na Dieselgate se zapomene, říkají Němci

Dieselový skandál VW sice trápí eko-aktivisty a zákonodárce, zákazníci jej ale tragicky nevidí. Také proto, že podle nich podvádí při testech i další značky.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

VW pořád staví skvělá auta, na Dieselgate se zapomene, říkají Němci

20.10.2015 | Petr Prokopec | 11 příspěvků

VW pořád staví skvělá auta, na Dieselgate se zapomene, říkají Němci

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Dieselový skandál VW sice trápí eko-aktivisty a zákonodárce, zákazníci jej ale tragicky nevidí. Také proto, že podle nich podvádí při testech i další značky.

Přesně před týdnem jsme psali o tom, že kauza Dieselgate víceméně skončila. Řada lidí v té chvíli zvedala telefon a hodlala na nás poštvat minimálně doktora Chocholouška, když už ne úderné komando. Komentáře pod článkem totiž zmiňovaly blázny či, jako již tradičně, zaprodance koncernu VW. Hned záhy se ale ve zprávě o zářijových evropských prodejích ukázalo, že na chování zákazníků neměl skandál žádný sledovatelný efekt neměl a i když v říjnu by tomu mohlo být jinak, nové informace to nenaznačují. Ty naopak hovoří spíše o tom, že pokud někdo čekal hromadný útěk klientely od Volkswagenu směrem ke konkurenci, poněkud se přepočítal.

Než se ovšem ke zmiňovaným faktům dostaneme, dovolte nám jednu malou odbočku, jež nás zavede do září loňského roku. Tehdy internet zaplavilo velké množství fotografií, na nichž bylo jasně vidět, že nový iPhone 6 má velký problém. Apple totiž pozměnil konstrukční postupy, kvůli čemuž došlo při nošení přístroje v kapse kalhot k jeho ohýbání. Byl z toho vcelku poprask, nicméně samotné „nakousnuté jablko“ víceméně nepoznamenal. Firma je i nadále nejhodnotnější na celém světě a na nový iPhone 6S se opětovně stály fronty.

Proč o tom zde mluvíme? Z jednoho prostého důvodu, lidé mají tendenci zapomínat. Ano, jistě, Apple měl pouze jistý konstrukční nedostatek a rozhodně nepodváděl způsobem, jakým to učinil Volkswagen. Nicméně i na samotnou kauzu Dieselgate je možné pohlížet z několika úhlů pohledu. A zatímco takoví eko-aktivisté za vším vidí pomalu snahu zlikvidovat celý svět za pomoci nadměrného množství emisí NOx, takový Jeremy Clarkson celý skandál bere rozumně jako prosté ohýbání nesmyslných pravidel, jež děláme všichni.

Je nám jasné, že za výše sepsanými řádky někteří uvidí PR Volkswagenu, za to ale skutečně placeni nejsme. Pouze komentujeme aktuální dění z racionálního pohledu, který v neprospěch automobilky od začátku příliš nevyzníval a nové informace toto vnímání jen podporují. Jejich zdrojem je průzkum společnosti Prophet, který proběhl v Berlíně. Z tisíce respondentů v něm 74 procent uvedlo, že VW dále staví excelentní auta a by klidně uvažovalo o koupi Volkswagenu, pokud by se jim líbil samotný vůz a jeho cena by byla dostatečně zajímavá. Mimo to si 63 % dotázaných myslí, že za rok se již o skandálu nebude vědět.

Jedním z důvodů, proč Volkswagen neupadl v nemilost, je i fakt, že 91 procent respondentů zastává názor, že s emisemi manipulují všechny automobilky a VW tedy nedělá nic zvláštního - byl jen prvním takto odhaleným případem. Proto 60 procent dotázaných dodává, že značka „Made in Germany“ nebude skandálem do budoucna nikterak ohrožena. Felix Stöckle, který je za studii zodpovědný, pak vysvětluje, že „Volkswagen má u lidí velký kredit, neboť řada jeho modelů je populární a legendární“.

Aktuální nevraživost tedy opravdu dlouho trvat nebude, načež tu zůstanou víceméně jen pokuty, které bude muset automobilka zaplatit v Americe, a svolávací akce, ke kterým dojde po celém světě. Obojí samozřejmě bude Volkswagen něco stát, přičemž rozhodně půjde o více než „odložených“ 6,5 miliard Eur (cca 176 miliard korun). Na druhou stranu, koncern může celou kauzu alespoň částečně využít ke svému prospěchu a znovu vybudovat své hierarchické struktury.

Obrat k lepšímu přitom do značné míry závisí na dalším vývoji, zejména pak vyšetřování, které by mělo ukázat, že „odpojovací zařízení“ vedlo k porušení emisních norem také v Evropě. Již několikráte jsme přitom v minulosti zmínili, že Volkswagen má zrovna s touto záležitostí nemalý problém kvůli komplexnosti dieselové rodiny TDI EA 189. Nejde totiž o jeden motor, ale hned o tři kubatury, které jsou k mání ve vozech čtyř značek a spojeny jsou s mnohými typy převodovek.

Podle nejmenovaných zdrojů agentury Reuters, mezi něž patří i jeden manažer Volkswagenu, tak automobilka musela vyvinout hned několik typů „chytrého softwaru“, které se prý dotkly i novějšího agregátu EA 288. To by dále nasvědčovalo tomu, že o použití podobného řešení musel vědět u VW kde kdo, a to ne jen v USA či Evropě. I proto by Volkswagen měl přestat mlžit a snažit se vleklé „odhalování” (či spíše neodhalování) dalších detailů raději rázně utnout a hledět spíše do budoucnosti. Tím by kauza skutečně byla definitivně u konce a za rok by opravdu již o nějakém tom ohýbání mobilů, tedy vlastně pravidel, pomalu nikdo nevěděl...


VW pořád staví skvělá auta, na Dieselgate se zapomene, říkají Němci - 1 - VW_Passat_Bluemotion11VW pořád staví skvělá auta, na Dieselgate se zapomene, říkají Němci - 2 - VW_Passat_Bluemotion07VW pořád staví skvělá auta, na Dieselgate se zapomene, říkají Němci - 3 - VW_Passat_Bluemotion08VW pořád staví skvělá auta, na Dieselgate se zapomene, říkají Němci - 4 - VW_Passat_Bluemotion16VW pořád staví skvělá auta, na Dieselgate se zapomene, říkají Němci - 5 - VW_Passat_Bluemotion13VW pořád staví skvělá auta, na Dieselgate se zapomene, říkají Němci - 6 - VW_Passat_Bluemotion10VW pořád staví skvělá auta, na Dieselgate se zapomene, říkají Němci - 7 - VW_Passat_Bluemotion02VW pořád staví skvělá auta, na Dieselgate se zapomene, říkají Němci - 8 - VW_Passat_Bluemotion01VW pořád staví skvělá auta, na Dieselgate se zapomene, říkají Němci - 9 - VW_Passat_Bluemotion18VW pořád staví skvělá auta, na Dieselgate se zapomene, říkají Němci - 10 - VW_Passat_Bluemotion23VW pořád staví skvělá auta, na Dieselgate se zapomene, říkají Němci - 11 - VW_Passat_Bluemotion21VW pořád staví skvělá auta, na Dieselgate se zapomene, říkají Němci - 12 - VW_Passat_Bluemotion20VW pořád staví skvělá auta, na Dieselgate se zapomene, říkají Němci - 13 - VW_Passat_Bluemotion36VW pořád staví skvělá auta, na Dieselgate se zapomene, říkají Němci - 14 - VW_Passat_Bluemotion26VW pořád staví skvělá auta, na Dieselgate se zapomene, říkají Němci - 15 - VW_Passat_Bluemotion28
Němci mají Volkswagen evidentně rádi. I přes kauzu Dieselgate by si tak většina z nich koupila model značky, pokud by se jim líbil a vyšel by výhodně

Zdroj: Reuters

Petr Prokopec

Diskuze 11 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.