Výbuch zemního plynu rozmetal jednu z nejlepších sbírek Porsche na světě

Sama automobilka ji popsala jako „jednu z nejlepších, ne-li úplně nejlepší” sbírku vzácných Porsche, která existuje. Teď už neexistuje, alespoň ne ve své původní podobě.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Výbuch zemního plynu rozmetal jednu z nejlepších sbírek Porsche na světě

11.4.2019 | Mirek Mazal

Výbuch zemního plynu rozmetal jednu z nejlepších sbírek Porsche na světě

/

Sama automobilka ji popsala jako „jednu z nejlepších, ne-li úplně nejlepší” sbírku vzácných Porsche, která existuje. Teď už neexistuje, alespoň ne ve své původní podobě.

Ohlušující výbuch zemního plynu způsobený nešikovným dělníkem v Severní Karolíně včera zranil nejméně 18 lidí a rozprášil řadu budov. Exploze nastala zhruba půl hodiny po nahlášení mimořádné události, kvůli které začala hromadná evakuace.

Mezi pěticí doutnajících domů se bohužel nacházela budova ukrývající jednu z nejcennějších kolekci automobilů Porsche. Sbírka nazvaná Ingram Collection byla samotnou automobilkou považována za nejlepší v zemi a jednu z nejlepších na světě. Výstavní plochy nabízely souhrnný pohled na modely datované do celé historie německé automobilky. Třetí nejstarší verze 356 na světě zářila vedle nejnovějšího provedení GT2 RS, dokud nenastala apokalypsa.

Záběry z místa ukazují mnoho zřejmě nenávratně poškozených aut, nebylo možné zatím prozkoumat následky exploze přímo z budovy, která stále hrozí sesunutím, protože z ní zůstala v podstatě jen obvodová konstrukce. Ani okamžitý příjezd záchranných složek nestačil zabránit škodám. Střecha sbírky se částečně zhroutila na muzejní exponáty, které jsou navždy ztraceny. „Požáry byly uhašeny a jsou pod kontrolou, ale incident není zdaleka u konce,“ řekl reportér Bob Zoldos televize CBS sledující situaci přímo na místě.

Evakuovaní lidé našli nová útočiště, záchranáři stráví minimálně další dva dny prohledáváním trosek popadaných budov, dodal Zoldos. Katastrofa si podle stále upřesňovaných zpráv nejen zraněné - jedna z obětí výbuchu měla následkům zranění podlehnout, dalších šestlidí včetně jednoho zasahujícího hasiče má být ve velmi vážném stavu. „Stropní obklady a konstrukce se zhroutily. Okna popraskala o jeden blok dál. Naše kancelář byla plná skla, prachu a nečistot,” vypověděl Jim Rogalski, jehož pracoviště je přes ulici k výbuchu. Další svědci popsali scénu jako válečnou zónu.

Událost začala v 9:38 hodin ráno tamního ohlášením úniku plynu po narušení pěticentimetrového plynovodu stavební firmou. Po třiceti minutách byli skoro všichni lidé vyvedeni do bezpečí, když došlo k detonaci. Tlaková vlna pak narušila domy, která se zřítily a začaly hořet. Starosta Steve Schewel pochválil úsilí prvních zachránců a poznamenal ironii tragédie, ke které došlo na den výročí 150 let založení města Durham. „Není to šťastný den, ale opět je to chvíle, kdy jsem tak pyšný na to, jak naše místní samospráva funguje,“ řekl novinářům.


Výbuch zemního plynu rozmetal jednu z nejlepších sbírek Porsche na světě - 1 - Vybuch sbirky Porsche v USA 01Výbuch zemního plynu rozmetal jednu z nejlepších sbírek Porsche na světě - 2 - Vybuch sbirky Porsche v USA 02Výbuch zemního plynu rozmetal jednu z nejlepších sbírek Porsche na světě - 3 - Vybuch sbirky Porsche v USA 03Výbuch zemního plynu rozmetal jednu z nejlepších sbírek Porsche na světě - 4 - Vybuch sbirky Porsche v USA 04
Tzv. Ingram Collection se pyšnila mnoha vzácnými modely, samo Porsche ji otevřeně obdivovalo

Výbuch zemního plynu rozmetal jednu z nejlepších sbírek Porsche na světě - 5 - Vybuch sbirky Porsche v USA 05Výbuch zemního plynu rozmetal jednu z nejlepších sbírek Porsche na světě - 6 - Vybuch sbirky Porsche v USA 06Výbuch zemního plynu rozmetal jednu z nejlepších sbírek Porsche na světě - 7 - Vybuch sbirky Porsche v USA 07Výbuch zemního plynu rozmetal jednu z nejlepších sbírek Porsche na světě - 8 - Vybuch sbirky Porsche v USA 08Výbuch zemního plynu rozmetal jednu z nejlepších sbírek Porsche na světě - 9 - Vybuch sbirky Porsche v USA 09Výbuch zemního plynu rozmetal jednu z nejlepších sbírek Porsche na světě - 10 - Vybuch sbirky Porsche v USA 10Výbuch zemního plynu rozmetal jednu z nejlepších sbírek Porsche na světě - 11 - Vybuch sbirky Porsche v USA 11Výbuch zemního plynu rozmetal jednu z nejlepších sbírek Porsche na světě - 12 - Vybuch sbirky Porsche v USA 12Výbuch zemního plynu rozmetal jednu z nejlepších sbírek Porsche na světě - 13 - Vybuch sbirky Porsche v USA 13Výbuch zemního plynu rozmetal jednu z nejlepších sbírek Porsche na světě - 14 - Vybuch sbirky Porsche v USA 14Výbuch zemního plynu rozmetal jednu z nejlepších sbírek Porsche na světě - 15 - Vybuch sbirky Porsche v USA 15Výbuch zemního plynu rozmetal jednu z nejlepších sbírek Porsche na světě - 16 - Vybuch sbirky Porsche v USA 16Výbuch zemního plynu rozmetal jednu z nejlepších sbírek Porsche na světě - 17 - Vybuch sbirky Porsche v USA 17Výbuch zemního plynu rozmetal jednu z nejlepších sbírek Porsche na světě - 18 - Vybuch sbirky Porsche v USA 18Výbuch zemního plynu rozmetal jednu z nejlepších sbírek Porsche na světě - 19 - Vybuch sbirky Porsche v USA 19Výbuch zemního plynu rozmetal jednu z nejlepších sbírek Porsche na světě - 20 - Vybuch sbirky Porsche v USA 20Výbuch zemního plynu rozmetal jednu z nejlepších sbírek Porsche na světě - 21 - Vybuch sbirky Porsche v USA 21Výbuch zemního plynu rozmetal jednu z nejlepších sbírek Porsche na světě - 22 - Vybuch sbirky Porsche v USA 22
Po výbuchu plynu a následném požáru z ní podle všeho mnoho nezyblo

Zdroj: CBS

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše