Jak co nejrychleji odmlžit čelní sklo auta? Vědecký postup ušetří čas

Už jsou tu zase chladná rána a s nimi i zamlžená skla aut zevnitř. Poradit si s tím umíme všichni, ale znáte postup vedoucí k co nejrychlejšímu odmlžení?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jak co nejrychleji odmlžit čelní sklo auta? Vědecký postup ušetří čas

8.10.2017 | Marek Bednář | 78 příspěvků

Jak co nejrychleji odmlžit čelní sklo auta? Vědecký postup ušetří čas

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Už jsou tu zase chladná rána a s nimi i zamlžená skla aut zevnitř. Poradit si s tím umíme všichni, ale znáte postup vedoucí k co nejrychlejšímu odmlžení?

Když člověk za chladného rána přichází k autu a chce odjet, nebývá to jednoduchý proces typu nastoupit-nastartovat-vyrazit. Nejde nám teď o to, že rozjet se okamžitě po nastartování motoru neprospívá jeho životnosti, jako spíše o to, že za nižších teplot vlivem vlhkosti, která se v autě přirozeně drží, se často ihned po startu zamlží okna z jejich vnitřní strany.

Psali jsme kdysi o tom, jak tomu zcela předcházet, ale k podobnému kroku jste se nemuseli odhodlat. A i kdyby ano, není to z různých důvodů neprůstřelné - řeší to pouze vlhkost držící se v autě, stačí nastoupíte se sněhem na botách či nohavicích nebo stačí a jste tam, kde jste byli - čelní sklo se zamlží a musíte čekat, než se zase stane průhledným.

Na internetu najdete spoustu způsobů, jak co nejrychleji okna odmlžit. Některé fungují dobře, jiné moc ne. Mark Rober, někdejší inženýr u NASA, se o těchto způsobech bavil s kamarády a rozhodl se, že vědecky ověří, jak to ve skutečnosti je, resp. co udělat, abyste okna ve svém autě odmlžili nejrychleji, pokud nemáte třeba vyhřívané čelní sklo a nebo tlačítko, které topení správně nastaví za vás. I tomu lze ovšem s prací pomoci.

Podobně jako za ponožkou s kočičím stelivem, která absorbuje vlhkost, i zde stojí za nejlepším přístupem fyzika. Vzduch proudící kolem okna musí být co nejteplejší - protože teplý vzduch je schopný absorbovat více vlhkosti než studený - a co nejsušší, z pochopitelného důvodu. Výzkumem, který si můžete přehrát na videu níže, došel k následujícímu nastavení, které je pro odmlžení nejrychlejší:

- Ventilátor na čelní sklo a na nejvyšší rychlost
- Teplota na nejvyšší hodnotu
- Klimatizace zapnutá
- Vnitřní okruh ventilace vypnutý
- Pootevřená okna

Ventilátor na čelní sklo je samozřejmý, stejně jako na nejvyšší rychlost, protože chcete co nejvíc vzduchu poslat na okna. A vysoká teplota je pochopitelné i bez z důvodů zmíněných výše, to známe z fénu. Každému ale nemusí být srozumitelné použití klimatizace - ta totiž vzduch mimo jiné vysušuje. Je vhodné táhnout vzduch zvenčí, protože čím větší zima je, tím je sušší než přirozeně vlhký vzduch v autě. Tohle všechno u řady aut udělá i ono tlačítko na odmlžení okna, nepootevře ale okénka, kterými je dobré vyhnat vlhký vzduch rychle z auta ven.

Konstruktéři některých aut za vás mysleli i jinak. V jiných vozech se automaticky zapíná klimatizace, když nastavíte proud vzduchu na čelní sklo. A existují také auta, kde nelze vnitřní okruh ventilace uzavřít, když vzduch míří na sklo. Žádný z těchto postupů ale nefunguje tak dobře, jako výše zmíněný, kterému vždy musíte alespoň nějak pomoci sami - aby nějaké auto samo otevřelo okna, jsme ještě neviděli

Možná jste na tento postup přišli sami, zde se pak alespoň seznámíte s jeho vědeckým základem. Možná jste jej také nedotáhli k dokonalosti a zbytečně ztrácíte čas a možná jen čekáte s puštěným topením - tak či onak se výše popsaný návod může vám nebo vašim blízkým hodit.


Jak co nejrychleji odmlžit čelní sklo auta? Vědecký postup ušetří čas - 1 - Jak nejrychleji odmlzit okna dalsi 01Jak co nejrychleji odmlžit čelní sklo auta? Vědecký postup ušetří čas - 2 - Jak nejrychleji odmlzit okna dalsi 02Jak co nejrychleji odmlžit čelní sklo auta? Vědecký postup ušetří čas - 3 - Jak nejrychleji odmlzit okna dalsi 03
Dosáhnout co nejrychleji této změny je jistě snahou každého řidiče

Jak co nejrychleji odmlžit čelní sklo auta? Vědecký postup ušetří čas - 4 - jak nejrychleji odmlzit okna 02Jak co nejrychleji odmlžit čelní sklo auta? Vědecký postup ušetří čas - 5 - Jak nejrychleji odmlzit okna dalsi 04
Tyto kroky jsou pro odmlžení oken nejlepší

Zdroj: Mark Rober@YouTube

Marek Bednář

Diskuze 78 příspěvků