Jak co nejrychleji odmlžit čelní sklo auta? Vědecký postup ušetří čas

Už jsou tu zase chladná rána a s nimi i zamlžená skla aut zevnitř. Poradit si s tím umíme všichni, ale znáte postup vedoucí k co nejrychlejšímu odmlžení?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jak co nejrychleji odmlžit čelní sklo auta? Vědecký postup ušetří čas

8.10.2017 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Jak co nejrychleji odmlžit čelní sklo auta? Vědecký postup ušetří čas

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Už jsou tu zase chladná rána a s nimi i zamlžená skla aut zevnitř. Poradit si s tím umíme všichni, ale znáte postup vedoucí k co nejrychlejšímu odmlžení?

Když člověk za chladného rána přichází k autu a chce odjet, nebývá to jednoduchý proces typu nastoupit-nastartovat-vyrazit. Nejde nám teď o to, že rozjet se okamžitě po nastartování motoru neprospívá jeho životnosti, jako spíše o to, že za nižších teplot vlivem vlhkosti, která se v autě přirozeně drží, se často ihned po startu zamlží okna z jejich vnitřní strany.

Psali jsme kdysi o tom, jak tomu zcela předcházet, ale k podobnému kroku jste se nemuseli odhodlat. A i kdyby ano, není to z různých důvodů neprůstřelné - řeší to pouze vlhkost držící se v autě, stačí nastoupíte se sněhem na botách či nohavicích nebo stačí a jste tam, kde jste byli - čelní sklo se zamlží a musíte čekat, než se zase stane průhledným.

Na internetu najdete spoustu způsobů, jak co nejrychleji okna odmlžit. Některé fungují dobře, jiné moc ne. Mark Rober, někdejší inženýr u NASA, se o těchto způsobech bavil s kamarády a rozhodl se, že vědecky ověří, jak to ve skutečnosti je, resp. co udělat, abyste okna ve svém autě odmlžili nejrychleji, pokud nemáte třeba vyhřívané čelní sklo a nebo tlačítko, které topení správně nastaví za vás. I tomu lze ovšem s prací pomoci.

Podobně jako za ponožkou s kočičím stelivem, která absorbuje vlhkost, i zde stojí za nejlepším přístupem fyzika. Vzduch proudící kolem okna musí být co nejteplejší - protože teplý vzduch je schopný absorbovat více vlhkosti než studený - a co nejsušší, z pochopitelného důvodu. Výzkumem, který si můžete přehrát na videu níže, došel k následujícímu nastavení, které je pro odmlžení nejrychlejší:

- Ventilátor na čelní sklo a na nejvyšší rychlost
- Teplota na nejvyšší hodnotu
- Klimatizace zapnutá
- Vnitřní okruh ventilace vypnutý
- Pootevřená okna

Ventilátor na čelní sklo je samozřejmý, stejně jako na nejvyšší rychlost, protože chcete co nejvíc vzduchu poslat na okna. A vysoká teplota je pochopitelné i bez z důvodů zmíněných výše, to známe z fénu. Každému ale nemusí být srozumitelné použití klimatizace - ta totiž vzduch mimo jiné vysušuje. Je vhodné táhnout vzduch zvenčí, protože čím větší zima je, tím je sušší než přirozeně vlhký vzduch v autě. Tohle všechno u řady aut udělá i ono tlačítko na odmlžení okna, nepootevře ale okénka, kterými je dobré vyhnat vlhký vzduch rychle z auta ven.

Konstruktéři některých aut za vás mysleli i jinak. V jiných vozech se automaticky zapíná klimatizace, když nastavíte proud vzduchu na čelní sklo. A existují také auta, kde nelze vnitřní okruh ventilace uzavřít, když vzduch míří na sklo. Žádný z těchto postupů ale nefunguje tak dobře, jako výše zmíněný, kterému vždy musíte alespoň nějak pomoci sami - aby nějaké auto samo otevřelo okna, jsme ještě neviděli

Možná jste na tento postup přišli sami, zde se pak alespoň seznámíte s jeho vědeckým základem. Možná jste jej také nedotáhli k dokonalosti a zbytečně ztrácíte čas a možná jen čekáte s puštěným topením - tak či onak se výše popsaný návod může vám nebo vašim blízkým hodit.


Jak co nejrychleji odmlžit čelní sklo auta? Vědecký postup ušetří čas - 1 - Jak nejrychleji odmlzit okna dalsi 01Jak co nejrychleji odmlžit čelní sklo auta? Vědecký postup ušetří čas - 2 - Jak nejrychleji odmlzit okna dalsi 02Jak co nejrychleji odmlžit čelní sklo auta? Vědecký postup ušetří čas - 3 - Jak nejrychleji odmlzit okna dalsi 03
Dosáhnout co nejrychleji této změny je jistě snahou každého řidiče

Jak co nejrychleji odmlžit čelní sklo auta? Vědecký postup ušetří čas - 4 - jak nejrychleji odmlzit okna 02Jak co nejrychleji odmlžit čelní sklo auta? Vědecký postup ušetří čas - 5 - Jak nejrychleji odmlzit okna dalsi 04
Tyto kroky jsou pro odmlžení oken nejlepší

Zdroj: Mark Rober@YouTube

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.