Jen pár let starý rodinný kompakt koupíte v bazarech velmi levně, i když spolehlivostí patří k nadprůměru

Tohle auto moc lidí do bazarů neláká, žádný objektivní důvod k tomu ale není. Ceny se tedy drží hodně nízko, a tak jde o zajímavou šanci dostat se ke slušně spolehlivému autu, které poslouží klidně i rodině s menšími dětmi.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jen pár let starý rodinný kompakt koupíte v bazarech velmi levně, i když spolehlivostí patří k nadprůměru

18.8.2022 | Petr Prokopec

Jen pár let starý rodinný kompakt koupíte v bazarech velmi levně, i když spolehlivostí patří k nadprůměru

/

Foto: Kia

Tohle auto moc lidí do bazarů neláká, žádný objektivní důvod k tomu ale není. Ceny se tedy drží hodně nízko, a tak jde o zajímavou šanci dostat se ke slušně spolehlivému autu, které poslouží klidně i rodině s menšími dětmi.

Kupovat ojetá auta je tak trochu jako hrát na burze. Pracovat nemusíte jen se skutečností, ale i s očekáváními a zažitými představami. Tak se může stát, že auto, které v bazarech je přehlížené kvůli domnělé nespolehlivosti, pak z TÜV Reportu vychází velmi dobře, ceny ale odpovídají spíše předsudkům než jakékoli realitě.

To je i případ Kie Rio, kterou si dnes dovolíme proklepnout. Její vnímání v bazarech totiž zdaleka neodpovídá tomu, že jde o už docela velký kompaktní vůz, který podobně jako poslední generace Škody Fabia neobslouží zdaleka jen městské ježdění, ale klidně obstará i veškeré ježdění mladé rodiny. A svou spolehlivostí se rozhodně nemá za co stydět.

U dvou- až tříletých aut je Rio 57. nejspolehlivějším autem, jen čtyř- až pětileté padá na 99. příčku, jinak i v dalších ročnících (64.) patří k nadprůměru. Poslední generace YB vyráběná od roku 2017 tak má jediný stěžejní problém, kterým je životnost světlometů. V případě zájmu o jakkoli více použitý vůz se tedy musíte připravit na dřívější či pozdější výměnu čelních světel. Jinak s vozem problémy nejsou, přičemž za pět let v oběhu už by se projevit měly.

Třetí generace, která s interním označením UB dorazila v roce 2011, zná nedostatků více, statisticky ale také ze srovnání s jinými podobnými vozy nevychází špatně. Světla jsou znovu jednou z kapitol, další představují korodující výfuk a klimatizace, ze které může unikat chladivo. Předčasně odporoučet se však může také spojka, zavěšení či klouby řízení. Zkontrolovat je také třeba případné úniky oleje, naopak jen zběžná kontrola stačí u pružin a koroze karoserie. S ničím z toho potíže nebývají.

Rio tak působí jako zajímavá nabídka, neboť ceny startují opravdu nízko. Už za zhruba 80 až 90 tisíc totiž dostanete slušný výkon i nepříliš vysoký nájezd v nejvýše 10 let starém autě v případě generace UB. A pokud zatoužíte po novějším a dosud téměř bezproblémovém voze typu YB, pořad si můžete vystačit s částkou okolo 200 tisíc Kč. Uvážíme-li, za kolik se dnes prodávají i naprosto nezajímavé verze nových aut s nejasnými vyhlídkami na další existenci, nejsou to vůbec vysoké sumy.


Jen pár let starý rodinný kompakt koupíte v bazarech velmi levně, i když spolehlivostí patří k nadprůměru - 1 - Kia Rio UB YB ojeta klady zapory 2022 01Jen pár let starý rodinný kompakt koupíte v bazarech velmi levně, i když spolehlivostí patří k nadprůměru - 2 - Kia Rio UB YB ojeta klady zapory 2022 02Jen pár let starý rodinný kompakt koupíte v bazarech velmi levně, i když spolehlivostí patří k nadprůměru - 3 - Kia Rio UB YB ojeta klady zapory 2022 03
Kia Rio s interním označením UB se dnes prodává ojetá už za méně než 100 tisíc Kč, i když jde o auto z roku 2012 či mladší, které nemuselo najet stovky tisíc kilometrů. Své problémy má, s cenou ale nekorespondují. Foto: Kia

Jen pár let starý rodinný kompakt koupíte v bazarech velmi levně, i když spolehlivostí patří k nadprůměru - 4 - Kia Rio ojetina ilustracni foto 04Jen pár let starý rodinný kompakt koupíte v bazarech velmi levně, i když spolehlivostí patří k nadprůměru - 5 - Kia Rio ojetina ilustracni foto 05Jen pár let starý rodinný kompakt koupíte v bazarech velmi levně, i když spolehlivostí patří k nadprůměru - 6 - Kia Rio ojetina ilustracni foto 06
Její nástupce zvaný YB dorazil v roce 2017 a je na tom se spolehlivostí ještě lépe. Ani tohle auto přitom není drahé, ceny nejstarších skromných specifikací se pohybují okolo 200 tisíc Kč. Foto: Kia

Zdroj: TÜV

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.