Bentley EXP 9 F živě: chudák sokol (první dojmy)

Kdyby sokol uměl číst, asi by se hodně divil, co za výtvor si pohrává s jménem jeho vznešenosti. Takto se budu divit alespoň já.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Bentley EXP 9 F živě: chudák sokol (první dojmy)

9.3.2012 | Ladislav Soukup | 1 příspěvek

Bentley EXP 9 F živě: chudák sokol (první dojmy)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Kdyby sokol uměl číst, asi by se hodně divil, co za výtvor si pohrává s jménem jeho vznešenosti. Takto se budu divit alespoň já.

Bentley se postaralo o jedno z překvapení letošního ženevského autosalonu, když do Švýcarska dorazilo s konceptem svého prvního SUV. Nezjevilo se tedy zrovna jako blesk z čistého nebe, o něčem podobném si již pěkných pár měsíců šuškali nejen vrabci na střechách závodu v Crewe, nic podobného ale pro Ženevu předem avizováno nebylo.

Překvapení tedy na rozdíl od mnoha jiných v tomto případě automobilce vyšlo skoro dokonale, příjemné ale nebylo. Sám patřím mezi ty, kterým vozy značky Bentley nejsou proti srsti a rád se na ně nejen podívá, jenže tohle se vážně nepovedlo.

Podle automobilky má jít o nejluxusnější, nejrychlejší, nejprestižnější, no zkrátka nejlepší SUV světa. Nejluxusnější asi bude, toho není tak těžké dosáhnout. Nejrychlejší patrně též, potenciál přeplňovaného motoru 6,0 W12 je skoro nekonečný. Ale nejprestižnější? Takové auto musí ohromovat svou elegancí a to EXP 9 F nesvede ani v nejmenším.

Tento vůz je jen nafouknutý Brooklands zkřížený s Porsche Cayenee a říznutý novým Mulsanne. Je opulentní, ale přesně tak, jak být nemá - dráždí a neokouzluje. Jestliže závistiví lidé mají touhu házet po drahých autech šutrem, málokdy to udělají, když budou mít před sebou opravdový majestát na kolech. Po tomto Bentley by snad zatoužili něčím hodit i ti, které by to za normálních okolností neudělali. Tohle auto si o to zkrátka říká a člověk, který jej projektoval, očividně neušil, co to je britská elegance.

Ale jak praví klasik: že se vám něco nelíbí neznamená, že to je ošklivé, jen to zkrátka není pro vás. A v tomto případě pravda nebude jiná. Toto auto bylo velmi pravděpodobně navrhováno pro ruskou klientelu, která si na podobných zrůdnostech - Bůh ví proč - potrpí. V Číně mu asi také nebudou říkat ne. Evropským zákazníkům se ale bude vyhýbat jako čert kříži a nespraví to ani velká pikniková sada v kufru ve stylu Rolls-Royce.

Mně nezbývá než dodat: chudák sokol, právě jeho anglické jméno (falcon) totiž ono F v EXP 9 F značí. Podobný příměr si tento krásný pták snad ani nezasloužil...

Tip: Projděte si všechny žhavé automobilové novinky v našem speciálu k ženevskému autosalonu 2012


Bentley EXP 9 F živě: chudák sokol (první dojmy) - 1 - Bentley EXP 9 F zive 02Bentley EXP 9 F živě: chudák sokol (první dojmy) - 2 - Bentley EXP 9 F zive 01Bentley EXP 9 F živě: chudák sokol (první dojmy) - 3 - Bentley EXP 9 F zive 03Bentley EXP 9 F živě: chudák sokol (první dojmy) - 4 - Bentley EXP 9 F zive 04Bentley EXP 9 F živě: chudák sokol (první dojmy) - 5 - Bentley EXP 9 F zive 05Bentley EXP 9 F živě: chudák sokol (první dojmy) - 6 - Bentley EXP 9 F zive 06Bentley EXP 9 F živě: chudák sokol (první dojmy) - 7 - Bentley EXP 9 F zive 07Bentley EXP 9 F živě: chudák sokol (první dojmy) - 8 - Bentley EXP 9 F zive 08Bentley EXP 9 F živě: chudák sokol (první dojmy) - 9 - Bentley EXP 9 F zive 09Bentley EXP 9 F živě: chudák sokol (první dojmy) - 10 - Bentley EXP 9 F zive 10Bentley EXP 9 F živě: chudák sokol (první dojmy) - 11 - Bentley EXP 9 F zive 11Bentley EXP 9 F živě: chudák sokol (první dojmy) - 12 - Bentley EXP 9 F zive 12Bentley EXP 9 F živě: chudák sokol (první dojmy) - 13 - Bentley EXP 9 F zive 13Bentley EXP 9 F živě: chudák sokol (první dojmy) - 14 - Bentley EXP 9 F zive 14Bentley EXP 9 F živě: chudák sokol (první dojmy) - 15 - Bentley EXP 9 F zive 15Bentley EXP 9 F živě: chudák sokol (první dojmy) - 16 - Bentley EXP 9 F zive 16Bentley EXP 9 F živě: chudák sokol (první dojmy) - 17 - Bentley EXP 9 F zive 17Bentley EXP 9 F živě: chudák sokol (první dojmy) - 18 - Bentley EXP 9 F zive 18Bentley EXP 9 F živě: chudák sokol (první dojmy) - 19 - Bentley EXP 9 F zive 19Bentley EXP 9 F živě: chudák sokol (první dojmy) - 20 - Bentley EXP 9 F zive 20Bentley EXP 9 F živě: chudák sokol (první dojmy) - 21 - Bentley EXP 9 F zive 21
Pokud se vám koncept SUV Bentley nelíbí už z fotografií, věřte, že naživo působí ještě hůř...

Ladislav Soukup

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.