Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou

(+živé foto) Bentley již nějakou dobu vyhrožuje tím nejlepším, nejprestižnějším, nejrychlejším a nejluxusnějším SUV na světě. Tady je v celé své svérázné kráse.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou

5.3.2012 | Miro Mihálik | 6 příspěvků

Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+živé foto) Bentley již nějakou dobu vyhrožuje tím nejlepším, nejprestižnějším, nejrychlejším a nejluxusnějším SUV na světě. Tady je v celé své svérázné kráse.

Wolfgang Dürheimer, předseda představenstva a nejvyšší šéf britské značky Bentley před pár měsíci v rozhovoru pro The Wall Street Journal řekl k připravovanému SUV následovné: „Pokud bychom tento vůz uvedli na trh, byl by postaven výrazně nad vším, co je dnes v tomto segmentu k dispozici.” Sebevědomá slova mohla znamenat jen jedno - stroj z Crewe musí být lepší než Range Rover, Porsche Cayenne i BMW X5 M.

Jestli se to Britům povedlo, posoudí už návštěvníci právě startujícího ženevského autosalonu. Bentley tam během zítřejšího dne plánuje odhalit nový koncept s podivně znějícím jménem EXP 9 F. Co to přesně znamená, automobilka patrně ještě vysvětlí, ale v této chvíli nemáme nejmenší tušení. Podle fotografií je ovšem zřejmé, že do začátku výstavy se už nic měnit nebude a jméno studie je definitivní.

Na vzhled vozu si udělejte názor sami, z přiložených obrázků je ovšem zjevná značná inspirace podobou současného modelu Mulsanne. Příď je jako celek velmi podobná, pouze hlavní světlomety jsou posunuty více do stran a uprázdněný prostor zabírají další vstupy pro chladící vzduch. Druhý světelný zdroj, buď LED pro denní svícení nebo hodné specifické mlhovky, se přesunul až do spodní části nárazníku a poněkud nabobtnal - to protože tvoří jeden celek s dalšími vstupy pro vzduch. Na boku zaujmou hlavně vystouplé blatníky a v případě konceptu i mohutná 23" kola z lehkých slitin. Záď pak ve srovnání se zbytkem auta působí poněkud všedně - dvě velká obdelníková koncová světla jinak označit nelze.

Abyste si mohli udělat alespoň přibližný obrázek toho, na co koukáte, tak vězte, že EXP 9 F není žádné kompaktní ořezávátko. Rozvor Range Roveru činí 2 880 mm, tohle ale má být o dalších 200 milimetrů delší. Třímetrová vzájemná vzdálenost obou náprav vytvoří z offroadu značky Bentley skutečnou „limuzínu do terénu“, která počítá i s nasazením osobního šoféra.

O rozpohybování konceptu se postará dvanáctiválcový agregát do W o objemu 6,0 litru a podle Bentley "možném výkonu 600 koní a točivém momentu 800 Nm". Samozřejmostí je pohon všech kol, osmistupňový automat ZF a schopnost jezdit rychlostí až 290 km/h. V plánu jsou rovněž slabší motorizace využívající přeplňovaný vidlicový osmiválec 4,0 TFSI, později také 3,0 TFSI V6 s kompresorem pro hybridní model a patrně též slibovaný diesel V12, takže Bentley EXP 9 F sice bude na vrcholu, ale jednoznačně má sdílet techniku s příštím Audi Q7 a současným Porsche Cayenne i VW Touareg.

Interiér je pochopitelně přehlídkou luxusu v té nejkrystaličtější podobě. Na tomto místě je škoda slov, přiložené snímky mluví samy za sebe.

Hlavními trhy pro britského luxusního mastodonta mají být podle očekávání Čína a Rusko, ale podceňovat nelze ani pořád značnou kupní sílu americké klientely. Cena se bude pohybovat od 150 000 liber a výš, takže minimálně od 4,5 milionu korun. Přesto Bentley počítá s úspěchem - po uvedení tohoto modelu na trh má jeho celková roční produkce překročit 15 tisíc aut.

Tip: Projděte si všechny žhavé automobilové novinky v našem speciálu k ženevskému autosalonu 2012


Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou - 1 - Bentley EXP 9 F zive 01Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou - 2 - Bentley EXP 9 F zive 02Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou - 3 - Bentley EXP 9 F zive 03Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou - 4 - Bentley EXP 9 F zive 04Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou - 5 - Bentley EXP 9 F zive 05Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou - 6 - Bentley EXP 9 F zive 06Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou - 7 - Bentley EXP 9 F zive 07Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou - 8 - Bentley EXP 9 F zive 08Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou - 9 - Bentley EXP 9 F zive 09Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou - 10 - Bentley EXP 9 F zive 10Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou - 11 - Bentley EXP 9 F zive 11Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou - 12 - Bentley EXP 9 F zive 12Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou - 13 - Bentley EXP 9 F zive 13Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou - 14 - Bentley EXP 9 F zive 14Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou - 15 - Bentley EXP 9 F zive 15Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou - 16 - Bentley EXP 9 F zive 16Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou - 17 - Bentley EXP 9 F zive 17Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou - 18 - Bentley EXP 9 F zive 18Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou - 19 - Bentley EXP 9 F zive 19Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou - 20 - Bentley EXP 9 F zive 20Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou - 21 - Bentley EXP 9 F zive 21
SUV Bentley s podivným jménem naživo v Ženevě

Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou - 22 - Bentley EXP 9 F 01Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou - 23 - Bentley EXP 9 F 02Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou - 24 - Bentley EXP 9 F 03Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou - 25 - Bentley EXP 9 F 04Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou - 26 - Bentley EXP 9 F 05Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou - 27 - Bentley EXP 9 F 06Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou - 28 - Bentley EXP 9 F 07Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou - 29 - Bentley EXP 9 F 08Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou - 30 - Bentley EXP 9 F 09
Toto je podle Bentley předzvěst daleko nejlepšího SUV na světě. Jak moc se vám tato slova pozdávají už posuďte sami.

Miro Mihálik

Diskuze 6 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.