BMW Light and Charge: „revoluční” pouliční lampy s LED nabízí i zásuvky

Lampy s nabíječkami nejsou zrovna geniálním vynálezem, jak se BMW snaží naznačit. Fungovat ale mohou docela dobře už příští rok se objeví v Mnichově.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

BMW Light and Charge: „revoluční” pouliční lampy s LED nabízí i zásuvky

11.11.2014 | Marek Bednář | 1 příspěvek

BMW Light and Charge: „revoluční” pouliční lampy s LED nabízí i zásuvky

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Lampy s nabíječkami nejsou zrovna geniálním vynálezem, jak se BMW snaží naznačit. Fungovat ale mohou docela dobře už příští rok se objeví v Mnichově.

Mnichovská automobilka BMW představila vynález, který má potenciál velmi snadno vytvořit tisíce dobíjecích míst pro elektromobily za relativně málo peněz a využije k tomu stávající infrastrukturu. Stávající výbojkové lampy pouličního osvětlení nahradí novými LEDkovými světly, jejichž sloupy v sobě budou mít zabudovanou zásuvku.

Nedostatek nabíjecích míst je podle Renaultu velkou překážkou pro rozmach elektromobilů. Zrovna BMW má tedy opačný názor a jeho elektrickým modelům za jistě dumpingové ceny se i docela daří, přesto s takovouto novinkou přišlo. Pilotní projekt se má rozběhnout v Mnichově a díky tomu se mají tyto lampy dostat do sériové výroby.

LEDkové lampy spotřebovávají méně energie, takže můžou ten zbytek nabídnout elektromobilům k dobíjení. Není to zas tak geniální inovace, BMW pochopitelně není první, kdo s něčím takovým přichází, ale je úspěšnější v realizaci - a jistě také velmi rádo od města inkasuje nemalé peníze za výměnu pouličního osvětlení. Prototyp lampy se zásuvkou je modulární, osvětlovací těleso může být vybaveno jedním či dvěma LEDkovými moduly pro postranní ulice a rezidenční zóny a čtyřmi moduly pro osvětlování hlavních ulic.

„Light and Charge je jednoduché a inovativní řešení, jak přirozeně integrovat spolehlivou síť nabíjecích stanic do města. Těší nás, že můžeme pomáhat expanzi infrastruktury nabíječek,” uvedl Peter Black Bauer, člen představenstva BMW. Jen doufejme, že vedení města nevyhradí všechna parkovací místa, kterých je ve městech už tak málo, pouze elektromobilům...


BMW Light and Charge: „revoluční” pouliční lampy s LED nabízí i zásuvky - 1 - bmw light and charge 01BMW Light and Charge: „revoluční” pouliční lampy s LED nabízí i zásuvky - 2 - bmw light and charge 02BMW Light and Charge: „revoluční” pouliční lampy s LED nabízí i zásuvky - 3 - bmw light and charge 03
BMW představilo jen malou ukázku toho, jak budou lampy Light and Charge vypadat

BMW Light and Charge: „revoluční” pouliční lampy s LED nabízí i zásuvky - 4 - BMW i3 oficialni sada 011BMW Light and Charge: „revoluční” pouliční lampy s LED nabízí i zásuvky - 5 - BMW i3 oficialni sada 010BMW Light and Charge: „revoluční” pouliční lampy s LED nabízí i zásuvky - 6 - BMW i3 oficialni sada 012BMW Light and Charge: „revoluční” pouliční lampy s LED nabízí i zásuvky - 7 - BMW i3 oficialni sada 016BMW Light and Charge: „revoluční” pouliční lampy s LED nabízí i zásuvky - 8 - BMW i3 oficialni sada 018BMW Light and Charge: „revoluční” pouliční lampy s LED nabízí i zásuvky - 9 - BMW i3 oficialni sada 019BMW Light and Charge: „revoluční” pouliční lampy s LED nabízí i zásuvky - 10 - BMW i3 oficialni sada 024BMW Light and Charge: „revoluční” pouliční lampy s LED nabízí i zásuvky - 11 - BMW i3 oficialni sada 025BMW Light and Charge: „revoluční” pouliční lampy s LED nabízí i zásuvky - 12 - BMW i3 oficialni sada 027BMW Light and Charge: „revoluční” pouliční lampy s LED nabízí i zásuvky - 13 - BMW i3 oficialni sada 045BMW Light and Charge: „revoluční” pouliční lampy s LED nabízí i zásuvky - 14 - BMW i3 oficialni sada 044BMW Light and Charge: „revoluční” pouliční lampy s LED nabízí i zásuvky - 15 - BMW i3 oficialni sada 079
Z nových nabíječek BMW bude možno dobíjet nejen BMW i3

Marek Bednář

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.