Renault Mégane RS Trophy zajel až neuvěřitelný čas na Nordschleife

Už při představení Méganu RS Trophy bylo jasné, že půjde o velmi rychlý kompakt. Jeho čas ze Severní smyčky Nürburgringu ale doslova bere dech.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Renault Mégane RS Trophy zajel až neuvěřitelný čas na Nordschleife

17.6.2011 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Renault Mégane RS Trophy zajel až neuvěřitelný čas na Nordschleife

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Už při představení Méganu RS Trophy bylo jasné, že půjde o velmi rychlý kompakt. Jeho čas ze Severní smyčky Nürburgringu ale doslova bere dech.

Pokud pochybujete o tom, že Renault Sport umí dělat skvělé sporťáky, pak jste žádný z nich rozhodně nezkusili. Ač se vozy z běžné produkce Renaultu čemukoli nekompromisnímu obvykle ani zdaleka nepodobají, sportovní divize značky si jede ve svých vlastních kolejích a vyrábí řadu respektovaných a prodejně úspěšných malých sportovců. Můžeme zmínit třeba Renault Clio RS, který se i ve verzi Gordini prodává lépe než jakýkoli jiný vůz této třídy. A též menší Twingo RS, jakkoli vzhledem ke své velikosti pochopitelně není až tak silné, je na tom podobně.

Také největší RS na bázi Méganu platí za uznávané ostré kompakty, jenže v této třídě je schopných konkurentů mnohem více než mezi vysportovanými mini. Ford, Mazda, Opel, Seat, Subaru, Volkswagen, ale třeba i Audi nebo BMW mají mezi rychlými vozy nižší střední třídy své zástupce a prosadit se v takové vřavě je samozřejmě těžší. I proto se automobilka rozhodla na výchozí Mégane RS navázat ostřejší verzí RS Trophy, kterou jsme vám minulý týden podrobně představili.

Vzhledem k tomu, že jde o vůbec nejvýkonnější Mégane všech dob, bylo jasné, že půjde o zatraceně rychlé auto. S jeho šancemi na překonání někdejší specialitky jménem R26.R jsme to ale viděli spíše bledě, i když v případě převážně rychlé Severní smyčky Nürburgringu alias Nordschleife jsme v dobrý čas věřili. Realita je nicméně mnohem lepší, dokonce až neuvěřitelně dobrá.

Renault právě dnes vydal prohlášení, podle něhož vůz s testovacím pilotem Laurentem Hurgonem za volantem zvládl na druhý pokus obkroužit Severní smyčku za pouhých 8 minut a 7,97 sekundy. Že jde o 9 sekund lepší čas než v případě R26.R je samo o sobě překvapivé, ještě větší překvapení ale skýtá jeho srovnání s dalšími obecně respektovanými výkony. Jde např. o lepší čas než u Audi RS4, BMW M6, BMW Z4 M Coupe (to je již o 4 sekundy pomalejší), Mercedesu C63 AMG, Porsche Cayman S (o 9 sekund horší čas), BMW M3 E46 (+ 14 sekund) a tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho.

Pokud je tvrzení Renaultu pravdivé, znamenalo by to, že RS Trophy za sebou nechal celou partičku ostrých sporťáků s výkony o 100 až 200 koní vyššími a ne až o tolik vyšší hmotností (pokud vůbec). Na místě je otázka: je to vůbec možné? Vůz je sice upraven, ale ne až tak moc: 1 350 kilogramů není mnoho, ale není to ani až tak málo, 265 koní také dlažební kostky do kosmu nevystřelí, Cupový podvozek je sice zajímavý, ale fyzikální zákony nepřelstí a pneumatiky Bridgestone Potenza RE050A (235/35 R19) nejsou zase takové terno. Jediné vysvětlení může být extrémně schopný řidič, Laurent Hurgon má prý na Nordschleife odjeto přes 500 kol.

U tohoto výkonu si na každý pád poznamenáváme: „Nevěříme, dokud jej neuvidíme” a ještě lépe, dokud vůz sami nezkusíme. Pro tuto chvíli Renault určitě prosíme alespoň o dokumentační video.


Renault Mégane RS Trophy zajel až neuvěřitelný čas na Nordschleife - 1 - Renault Megane RS Trophy rekord Nordschleife 01Renault Mégane RS Trophy zajel až neuvěřitelný čas na Nordschleife - 2 - Renault Megane RS Trophy rekord Nordschleife 02Renault Mégane RS Trophy zajel až neuvěřitelný čas na Nordschleife - 3 - Renault Megane RS Trophy rekord Nordschleife 03Renault Mégane RS Trophy zajel až neuvěřitelný čas na Nordschleife - 4 - Renault Megane RS Trophy rekord Nordschleife 04Renault Mégane RS Trophy zajel až neuvěřitelný čas na Nordschleife - 5 - Renault Megane RS Trophy rekord Nordschleife 05Renault Mégane RS Trophy zajel až neuvěřitelný čas na Nordschleife - 6 - Renault Megane RS Trophy rekord Nordschleife 06
Takto vypadá absolutně nejrychlejší kompakt Severní smyčky, který si ve třetí zatáčce poddá třeba BMW M5. Prý...

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.