Tesla si utahuje z těch, co sází proti ní i z komise pro cenné papíry předraženými trenýrkami

Zatím to Tesle prochází a hodnota jejích akcií roste z absurdní na ještě absurdnější. Otázkou je, jak dlouho, automobilka nemá důvod být v podstatně lepší situaci než všechny ostatní.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Tesla si utahuje z těch, co sází proti ní i z komise pro cenné papíry předraženými trenýrkami

6.7.2020 | Petr Prokopec

Tesla si utahuje z těch, co sází proti ní i z komise pro cenné papíry předraženými trenýrkami

/

Foto: Tesla

Zatím to Tesle prochází a hodnota jejích akcií roste z absurdní na ještě absurdnější. Otázkou je, jak dlouho, automobilka nemá důvod být v podstatně lepší situaci než všechny ostatní.

Tesla minulý týden zveřejnila své prodejní výsledky za druhý letošní kvartál. Ty jsou racionálně vzato špatné, neboť automobilka slíbila pro letošní rok prodat 500 tisíc aut a na tomto cíli trvala i po prvním kvartálu, kdy prodala 88 400 vozů. Aby tedy byla v linii s očekáváními (250 tisíc aut za půl roku), musela by za druhé čtvrtletí prodat něco okolo 160 tisíc vozů. Prodala jich 90 650, a po šesti měsících tedy zaostává za svým plánem o více jak 70 tisíc aut. Jinými slovy - v druhém pololetí by musela prodat nejméně 320 tisíc vozů, aby své záměry naplnila, což se za současné situace a prodeji méně než 100 tisíc aut za kvartál zdá být nemožné.

Máloco ale funguje ve světě Tesly racionálně, a tak i tyto výsledky byly kvůli ještě horším očekáváním některých analytiků přijaty jako dobré. Investoři pak cenu jedné akcie poslali až na 1 208,66 USD (cca 28 700 Kč), což z ní udělalo vůbec nejhodnotnější automobilku světa, když překonala i Toyotu. Absurdní, uvážíme-li, že Toyota prodá 180 tisíc aut asi za 6 dnů a tím to neskončilo. Dnes před otevřením trhu vystřelila hodnota akcií Tesly až k 1 290 dolarům, což z Toyoty udělalo definitivně jasného poraženého.

Tento posun bere vítr z plachet lidem, kteří sází na pád Tesly, tedy tzv. short sellerům. A aby toho nebylo málo, dotyčným finančníkům se ve velkém vysmál Elon Musk. Ten na svém účtu na Twitteru oznámil, že Tesla bude dělat „báječné krátké šortky v červeném saténu a se zlatým zdobením“. Slovy „short shorts“ přitom narážel právě na ty investory, kteří sází proti němu. Většina lidí to brala jako pouhý vtip, ovšem Musk evidentně nežertoval. A po jeho oznámení se v oficiální nabídce Tesly skutečně objevily červeno-zlaté šortky.

Ideální letní doplněk se vpředu dočkal firemního loga, zatímco zadní partie zdobí nápis „S3XY“ odkazující na názvy všech čtyř firemních modelů. K mání pak je ve velikostech L a XL. Respektive bychom měli správně uvést, že k mání byl. Ačkoliv šortky vycházely na tučných 69,420 USD (1 650 Kč), což je navíc částka, která v sobě skrývá odkaz na někdejší spor s americkou komisí pro cenné papíry a zároveň i na užívání marihuany, Tesla vyprodala veškeré dostupné množství za pouhých 30 minut.

Nápor veřejnosti musel být vskutku enormní, Musk později oznámil, že web Tesly zkolaboval. Něco takového ale zjevně nyní nemůžeme očekávat od samotné automobilky, ostatně někteří analytici dokonce předpokládají, že hodnota jejích akcií se v příštích dvanácti měsících navýší až na 2 000 USD (47 450 Kč), a to hlavně díky rostoucími zájmu v Číně. Na druhou stranu další pro změnu mluví o novém pádu pod 700 USD (16 610 Kč). Kde bude pravda, zjistíme za pár týdnů či měsíců.


Tesla si utahuje z těch, co sází proti ní i z komise pro cenné papíry předraženými trenýrkami - 1 - Tesla shorts 2020 prvni foto 01Tesla si utahuje z těch, co sází proti ní i z komise pro cenné papíry předraženými trenýrkami - 2 - Tesla shorts 2020 prvni foto 02
V reakci na růst akcií Tesly začala automobilka nabízet šortky. Veškerá produkce byla vyprodána za 30 minut. Foto: Tesla

Zdroje: Tesla, Elon Musk@Twitter

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše