Za jak dlouho myslíte, že tento Trabant zvládne sprint na čtvrtmíli? (video)

Když se na startu závodu objeví vedle silného Fordu Mustang, dává to tušit jediné - ostatní se nebudou stačit divit. A skutečně se divit nestačili.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Za jak dlouho myslíte, že tento Trabant zvládne sprint na čtvrtmíli? (video)

14.10.2016 | Petr Miler | 5 příspěvků

Za jak dlouho myslíte, že tento Trabant zvládne sprint na čtvrtmíli? (video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Když se na startu závodu objeví vedle silného Fordu Mustang, dává to tušit jediné - ostatní se nebudou stačit divit. A skutečně se divit nestačili.

Trabant ve své původní podobě není zrovna ztělesněním dynamiky, právě naopak. Je to sice malé auto velmi lehké konstrukce, jenže v jeho útrobách bije jen dvoutaktní dvouválec, který z objemu 0,6 litru doluje pouhých 26 koní. „Bakeliťák” tak na má na stovku zrychlovat okolo 21 sekund, kdo jej ale poznal, ví, že to není úplně samozřejmé. Maximální rychlost pak o moc vyšší než oněch 100 km/h nebývá, takže opravdu žádný rychlík.

Tento faktor ale pochopitelně má i své kouzlo - na základech podobného čtyřkolého hlemýždě lze postavit skvělého spáče, tedy auto, které jede podstatně lépe, než se na první pohled zdá. Už jsme tu měli Trabant, který předjížděl auta jedoucí 180 km/h po dálnici, měli jsme tu Trabant Turbo Quattro schopný zvládnout zrychlení z 0 na 200 za 15,5 sekundy a dokonce i jeden 570koňový stroj s 4x4. A pochopitelně, snad dobře známý kus, který ve sprintu zpráskal mocný Nissan GT-R.

Když tedy vidíte, jak se na startu americké sprinterské dráhy objeví nevinně vypadající Trabant vedle Fordu Mustang, čekáte jediné - že Trabant po rozsvícení zelených světel odpálí z místa jak raketa a majitele Fordu donutí odjet domů s brekem. Jenže... tentokrát to bylo jinak.

Vůz na snímcích není sleeper, je to originální Trabant s oním dvoutakntním dvouválcem pořízený v Maďarsku, který si člověk stojící za kanálem s příznačným názvem Aging Wheels na Youtube dotáhl do Ameriky a vyrazil s ním na závody ve sprintu jen tak, aby byla legrace. A byla, už komunikace s ostatními ve stylu: - „Co to je?”
- „Trabant.”
- „Co to je?”
- „Trabant.”
- „To je něco rychlého?”
- „Ne, má to 25 hp, takže pravděpodobně vyhrajete,”

je k nezaplacení. A pochopitelně, vůz oněch 400 metrů ujel, ale pokud jste tipovali něco lepšího než čas 26 sekund a cílovou rychlost 79 km/h, mýlili jste se. Podívejte se na to, i bez momentu překvapení je to pozoruhodné vystoupení...


Za jak dlouho myslíte, že tento Trabant zvládne sprint na čtvrtmíli? (video) - 1 - Trabant sprint 400 metru video 01Za jak dlouho myslíte, že tento Trabant zvládne sprint na čtvrtmíli? (video) - 2 - Trabant sprint 400 metru video 02Za jak dlouho myslíte, že tento Trabant zvládne sprint na čtvrtmíli? (video) - 3 - Trabant sprint 400 metru video 03Za jak dlouho myslíte, že tento Trabant zvládne sprint na čtvrtmíli? (video) - 4 - Trabant sprint 400 metru video 04Za jak dlouho myslíte, že tento Trabant zvládne sprint na čtvrtmíli? (video) - 5 - Trabant sprint 400 metru video 05Za jak dlouho myslíte, že tento Trabant zvládne sprint na čtvrtmíli? (video) - 6 - Trabant sprint 400 metru video 06Za jak dlouho myslíte, že tento Trabant zvládne sprint na čtvrtmíli? (video) - 7 - Trabant sprint 400 metru video 07Za jak dlouho myslíte, že tento Trabant zvládne sprint na čtvrtmíli? (video) - 8 - Trabant sprint 400 metru video 08
Tento Trabant opravdu není spáč. A pokud ano, tak se ještě zdaleka neprobudil - jeho soupeř byl v cíli, sotva Trabant vyjel

Petr Miler

Diskuze 5 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše