Poklady ze sultánovy garáže: sedm Ferrari F40, dvě v šedé a žluté

Podle Ferrari byly F40 vždycky jen červené. Pokud jste ale brunejský sultán, pravidla pro vás neplatí. Vznikl šedý stroj či žlutý se silnějším motorem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Poklady ze sultánovy garáže: sedm Ferrari F40, dvě v šedé a žluté

17.11.2014 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Poklady ze sultánovy garáže: sedm Ferrari F40, dvě v šedé a žluté

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Podle Ferrari byly F40 vždycky jen červené. Pokud jste ale brunejský sultán, pravidla pro vás neplatí. Vznikl šedý stroj či žlutý se silnějším motorem.

Oficiální informace vždycky byly takové, že Ferrari F40 se vyrábělo jen v červené barvě Rosso Corsa a jen s volantem na levé straně. Také ale bylo v plánu vyrobit jen 400 kusů, ale u Ferrari tak nějak zapomněli zastavit výrobní linky a nakonec F40 existovalo ve více než 1 300 exemplářích. A jak se dozvídáme, ani s tou červenou barvou a levostranným řízením se oficiálním informacím nedalo tak úplně věřit.

Samozřejmě, „běžní smrtelníci”, kteří si mohli F40 dovolit a Ferrari bylo ochotno jim jedno prodat, moc na výběr neměli, ale pokud jste brunejský sultán, možnosti jsou trochu odlišné. Hassanal Bolkiah, který již od 60. let vládne Bruneji, malinké zemi na ostrově Kalimantan, patří díky exportu ropy a zemního plynu k nejbohatším lidem na světě a jeho ohromné sbírky automobilů čítají i spousty Ferrari.

Pininfarina mu tedy se svolením Ferrari postavil sedm F40 s pravostranným řízením - údajně protože minimum pro takovou stavbu od Pininfariny bylo šest, takže proč si nekoupit rovnou sedm. Jedno z nich bylo ve žluté barvě s černým, pravděpodobně koženým interiérem, jak vidíme na fotografiích, a údajně mělo 650 koní, o nějakých 170 více než v sérii, od tunera Michelotto. Další mělo dokonce tmavě šedou barvu a červeně lakovaný pruh, táhnoucí se okolo celé karoserie - který většinou bývá černý. A aby toho nebylo málo, tento stroj měl interiér z Testarossy.

Právě tyto dva stroje se později dostaly do Velké Británie, kde se o ně před dalším prodejem postarali experti na Ferrari z firmy Talacrest. Žlutá F40 byla prodána tak, jak přišla, šedá však dostala standardní interiér z F40 se sedadly z ostřejšího LM a také barvu Rosso Corsa - bohužel, nutno říci, protože v šedé tento stroj vypadal velmi zajímavě. A určitě byl na světě jen jediný.

Kromě toho Talacrest prodal ještě jeden vůz brunejského sultána - Ferrari F50 z roku 1996, také s pravostranným řízením a s méně než dvěma tisíci najetými kilometry. K vozu byl kromě kompletní dokumentace i hardtop a také velmi vzácný prvek příplatkové výbavy, a sice plátěná střecha k natažení přes kabinu.

Kde jsou tyto vozy v současnosti, není známo, ale odhadovali bychom to na sbírky někde na britské půdě. Pokud byste také měli zálusk na auto z garáže brunejského sultána, jeho Jaguar XJ 220 možná ještě bude k mání.


Poklady ze sultánovy garáže: sedm Ferrari F40, dvě v šedé a žluté - 1 - ferrari f40 rhd brunei sede 01Poklady ze sultánovy garáže: sedm Ferrari F40, dvě v šedé a žluté - 2 - ferrari f40 rhd brunei sede 02Poklady ze sultánovy garáže: sedm Ferrari F40, dvě v šedé a žluté - 3 - ferrari f40 rhd brunei sede 03Poklady ze sultánovy garáže: sedm Ferrari F40, dvě v šedé a žluté - 4 - ferrari f40 rhd brunei sede 04Poklady ze sultánovy garáže: sedm Ferrari F40, dvě v šedé a žluté - 5 - ferrari f40 rhd brunei sede 05Poklady ze sultánovy garáže: sedm Ferrari F40, dvě v šedé a žluté - 6 - ferrari f40 rhd brunei sede 06
Šedé Ferrari F40 bylo později v Británii oděno do barvy Rosso Corsa

Poklady ze sultánovy garáže: sedm Ferrari F40, dvě v šedé a žluté - 7 - ferrari f40 rhd brunei zlute 01Poklady ze sultánovy garáže: sedm Ferrari F40, dvě v šedé a žluté - 8 - ferrari f40 rhd brunei zlute 02Poklady ze sultánovy garáže: sedm Ferrari F40, dvě v šedé a žluté - 9 - ferrari f40 rhd brunei zlute 03
Žlutý stroj měl údajně 650 koní

Poklady ze sultánovy garáže: sedm Ferrari F40, dvě v šedé a žluté - 10 - ferrari f50 rhd brunei 01Poklady ze sultánovy garáže: sedm Ferrari F40, dvě v šedé a žluté - 11 - ferrari f50 rhd brunei 02Poklady ze sultánovy garáže: sedm Ferrari F40, dvě v šedé a žluté - 12 - ferrari f50 rhd brunei 03
Sultánovo bývalé Ferrari F50 mělo také volant vpravo, prodalo se s necelými 2 000 km na tachometru

Zdroj: Jalopnik

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek