Alfa Romeo Stelvio: místo a čas debutu potvrzeny, první SUV značky to ale není

Alfa Romeo Stelvio má premiéru na dohled. Možná zajímavější je ale fakt, že o první vůz značky podobného ražení nepůjde.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Alfa Romeo Stelvio: místo a čas debutu potvrzeny, první SUV značky to ale není

7.9.2016 | Marek Bednář | 2 příspěvky

Alfa Romeo Stelvio: místo a čas debutu potvrzeny, první SUV značky to ale není

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Alfa Romeo Stelvio má premiéru na dohled. Možná zajímavější je ale fakt, že o první vůz značky podobného ražení nepůjde.

Alfa Romeo připravuje rozšíření nabídky o model ve třídě SUV, který dostane jméno Stelvio. Že s ním bude průjezd Stelvio Passem lepší než s Giulií QV, vážně pochybujeme, ale nechme jméno stranou. Tahle značka není zrovna známa tím, že by vyráběla crossovery, ovšem Stelvio přesto nebude prvním terénním autem značky Alfa Romeo. Tím je model 1900 M.

Vyráběl se v letech 1952 - 1954 a byl to skutečný terénní vůz, žádný crossover. Říkalo se mu Matta Alfa, italsky „Šílená Alfa”, a existoval ve dvou verzích AR51 a AR52. Písmena AR zde znamenají „Autovettura da Ricognizione”, „Průzkumné vozidlo”, a vznikl primárně do tendru na nová služební vozidla, vyhlášeného italským ministerstvem obrany. Verze AR51 byla vojenská, AR52 se prodávala civilním zákazníkům.

Podobnost s Land Roverem Defender a Willys Jeepem není jistě náhodná, tahle auta byla v armádách Velké Británie a Spojených států velmi úspěšná. V útrobách Matta Alfy byl 1,9l řadový zážehový čtyřválec, který měl kapalinové chlazení a dával 65 koní a 132 Nm. Karburátor je samozřejmostí, zajímavé je ale použití rozvodu DOHC a zdvojeného rozvodového řetězu. Nepřekvapí, že maximálka je jen 105 km/h. Vzadu byla tuhá náprava, vpředu bylo nezávislé zavěšení kol s dvojitými lichoběžníky.

Italská vláda odebrala dva tisíce kusů AR51, ovšem spolupráce dále nepokračovala - ve výběrovém řízení zvítězil Fiat 1101 Campagnola, který měl sice slabší motory, ale s jednodušším rozvodem OHV a také nabídl diesely. I zbytek jeho mechaniky byl jednodušší. Celkem bylo vyrobeno 2007 kusů Matta Alfy AR51 a 154 kusů AR52, takže si dovedete představit, jak vzácná tahle auta dnes jsou.

Jeden kousek v bílé barvě bude zítra na prodej v aukci pořádané domem RM Sotheby's v Londýně. Můžeme si ho prohlédnout na fotkách níže. Ve stoprocentním stavu není, alespoň pod kapotou, ale měl by být funkční. A co se týče srazů off-roadů, jistě to bude neobvyklý účastník. Cena se odhaduje na 28 - 32 tisíc liber, tedy asi 900 tisíc - 1,03 milionu korun.

Základní cena nové Alfy Romeo Stelvio bude dost pravděpodobně ležet také někde u 900 tisíc korun, i když si tím jisti být nemůžeme, Alfa v tomto ohledu ještě nic neřekla. Máme ale potvrzení debutu - proběhne na autosalonu v Los Angeles, který začíná 18. listopadu tohoto roku. Víme, že Stelvio dostane většinu techniky Giulie, což by napovídalo také podobnému ceníku s několikaprocentní přirážkou, protože Stelvio je SUV.

To ale dále spekulujeme, potvrzenou informací je jen místo oficiálního představení. Losangeleský autosalon samozřejmě budeme sledovat a o Stelviu si u nás budete moci přečíst. Kdy očekávat oficiální ceník, je zatím otázkou, ale zkraje příštího roku by tu už být mohl; bude záležet na tom, kdy má novinka vstoupit do prodeje.


Alfa Romeo Stelvio: místo a čas debutu potvrzeny, první SUV značky to ale není - 1 - alfa romeo stelvio potvrzeni
Alfa potvrdila debut Stelvia v Los Angeles

Alfa Romeo Stelvio: místo a čas debutu potvrzeny, první SUV značky to ale není - 2 - alfa romeo stelvio render 00Alfa Romeo Stelvio: místo a čas debutu potvrzeny, první SUV značky to ale není - 3 - alfa romeo stelvio render 01Alfa Romeo Stelvio: místo a čas debutu potvrzeny, první SUV značky to ale není - 4 - alfa romeo stelvio render 02
Vzhled zatím neznám, na světě jsou pouze spekulativní ilustrace

Alfa Romeo Stelvio: místo a čas debutu potvrzeny, první SUV značky to ale není - 5 - alfa romeo 1900 M prodej londyn 01Alfa Romeo Stelvio: místo a čas debutu potvrzeny, první SUV značky to ale není - 6 - alfa romeo 1900 M prodej londyn 02Alfa Romeo Stelvio: místo a čas debutu potvrzeny, první SUV značky to ale není - 7 - alfa romeo 1900 M prodej londyn 03Alfa Romeo Stelvio: místo a čas debutu potvrzeny, první SUV značky to ale není - 8 - alfa romeo 1900 M prodej londyn 04Alfa Romeo Stelvio: místo a čas debutu potvrzeny, první SUV značky to ale není - 9 - alfa romeo 1900 M prodej londyn 05Alfa Romeo Stelvio: místo a čas debutu potvrzeny, první SUV značky to ale není - 10 - alfa romeo 1900 M prodej londyn 06Alfa Romeo Stelvio: místo a čas debutu potvrzeny, první SUV značky to ale není - 11 - alfa romeo 1900 M prodej londyn 07Alfa Romeo Stelvio: místo a čas debutu potvrzeny, první SUV značky to ale není - 12 - alfa romeo 1900 M prodej londyn 08Alfa Romeo Stelvio: místo a čas debutu potvrzeny, první SUV značky to ale není - 13 - alfa romeo 1900 M prodej londyn 09Alfa Romeo Stelvio: místo a čas debutu potvrzeny, první SUV značky to ale není - 14 - alfa romeo 1900 M prodej londyn 10Alfa Romeo Stelvio: místo a čas debutu potvrzeny, první SUV značky to ale není - 15 - alfa romeo 1900 M prodej londyn 11Alfa Romeo Stelvio: místo a čas debutu potvrzeny, první SUV značky to ale není - 16 - alfa romeo 1900 M prodej londyn 12Alfa Romeo Stelvio: místo a čas debutu potvrzeny, první SUV značky to ale není - 17 - alfa romeo 1900 M prodej londyn 13Alfa Romeo Stelvio: místo a čas debutu potvrzeny, první SUV značky to ale není - 18 - alfa romeo 1900 M prodej londyn 14Alfa Romeo Stelvio: místo a čas debutu potvrzeny, první SUV značky to ale není - 19 - alfa romeo 1900 M prodej londyn 15Alfa Romeo Stelvio: místo a čas debutu potvrzeny, první SUV značky to ale není - 20 - alfa romeo 1900 M prodej londyn 16Alfa Romeo Stelvio: místo a čas debutu potvrzeny, první SUV značky to ale není - 21 - alfa romeo 1900 M prodej londyn 17Alfa Romeo Stelvio: místo a čas debutu potvrzeny, první SUV značky to ale není - 22 - alfa romeo 1900 M prodej londyn 18Alfa Romeo Stelvio: místo a čas debutu potvrzeny, první SUV značky to ale není - 23 - alfa romeo 1900 M prodej londyn 19
Tohle je první terénní vůz Alfy Romeo, "Matta Alfa"

Zdroje: Alfa Romeo, RM Sotheby's

Marek Bednář

Diskuze 2 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše