Američané ve velkém opouští auta, která léta milovali, jejich propad je stále větší

Móda SUV nezná slitování a na druhou kolej posílá všechny ostatní karosářské typy. Ani v USA po leta tak populární modely, jako jsou středně velké sedany, nedokáží odolat, loni už se jich neprodalo ani 1,5 milionu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Američané ve velkém opouští auta, která léta milovali, jejich propad je stále větší

9.2.2021 | Petr Prokopec

Američané ve velkém opouští auta, která léta milovali, jejich propad je stále větší

/

Foto: Toyota

Móda SUV nezná slitování a na druhou kolej posílá všechny ostatní karosářské typy. Ani v USA po leta tak populární modely, jako jsou středně velké sedany, nedokáží odolat, loni už se jich neprodalo ani 1,5 milionu.

Američané dlouho milovali sedany střední velikosti. Nicméně stejně jako třeba MPV, i tento segment drtí stále větší obliba SUV a odvozených crossoverů. To nemusí překvapit, po vozech se zvýšeným podvozkem a s vyšší stavbou karoserie blázní lidé po celém světě, analýza loňských prodejů ale teprve ukazuje, jak moc výrazné propady u středně velkých sedanů jsou.

Ještě předloni se ve Státech prodaly skoro 2 miliony sedanů střední třídy ročně, o tři roky dříve jich bylo 2,5 milionu. Propad je to skutečné bleskový a nelze jej svézt jen na pandemii koronaviru - zatímco celý americký trh loni klesal o 14 %, sedany střední třídy se propadly o 22 %. Jejich celkové prodeje se tak dostaly na na nejnižší úroveň v tomto tisíciletí i dlouho před ním. A co je možná nejvýmluvnější - tržní podíl těchto aut klesl během jediné dekády z více jak 20 % na pouhých 10,2 procenta.

Jinými slovy to znamená, že obliba těchto sedanů klesla o rovnou polovinu. Z výše zmíněných čísel je zjevné, že pokles neustává a ani jeden z 10 nejprodávanějších modelů USA loni neskončil v černých číslech. Na situaci dokonce nic nemění ani rostoucí odbyt elektrických aut - i Tesla Model 3 loni ve Státech ztratila 13 % z předloňských prodejů. Ve výsledku tak není překvapivé, že stále více tento tržní segmenty opouští, což ale logicky jeho jeho zkázu jen podpoří.

Mezi takovými je i Ford, který ve Státech skončil prakticky se vším, co není SUV a pick-up. Jeho Fusion se tak loni jen doprodával, což přesto stačilo více než 110 tisíc prodaných vozů. I tak je to ale s 33 % ztráty jeden z největších loňských propadáků. Hůře je na tom z hodně prodávaných aut jen Kia Optima (-50 %), jenže tu na trhu nahradil novější model K5, který většinu ztráty Optimy vykryl.

Dalším velkým propadákem je Volkswagen Passat, i ten v USA končí, další velké, více jak 20% propady se ale týkají i Chevroletu Malibu, Subaru Legacy, Mercedesu C, Audi A4 nebo Mazdy 6. A i z nejprodávanějšího tria Toyota Camry, Honda Accord a Nissan Altima klesla o méně jak 20 % jen první jmenovaná. Museli bychom vyrazit až za popelkami typu Lexus IS nebo Kia Stinger, abychom našli auto klesající o méně než 10 % a tedy alespoň citelně zvyšující svůj tržní podíl.

Lze něco dodat? Snad jen tolik, že naděje na obzoru není prakticky žádná. Obliba SUV a pick-upů je ve Státech ještě vyšší než v Evropě, a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se zákazníci velkými vozy zasytili. Jakmile z prodejů zcela zmizí Ford Fusion (loni byl pořád 5. nejprodávanější) či VW Passat, bude zkáza jen větší a větší. Je tu ale dobrá zpráva pro ty automobilky, které tlak ustojí - na trhu bude stále dost lidí, kteří SUV odmítají a nabídka se zřejmě bude zmenšovat ještě rychleji než poptávka. Relativně stabilní hvězdy, jako je Toyota Camry, by tak mohly na tomto stavu profitovat.


Američané ve velkém opouští auta, která léta milovali, jejich propad je stále větší - 1 - Prodeje USA 2019 sedany stredni velikosti 08Američané ve velkém opouští auta, která léta milovali, jejich propad je stále větší - 2 - Prodeje USA 2019 sedany stredni velikosti 09Američané ve velkém opouští auta, která léta milovali, jejich propad je stále větší - 3 - Prodeje USA 2019 sedany stredni velikosti 10Američané ve velkém opouští auta, která léta milovali, jejich propad je stále větší - 4 - Prodeje USA 2019 sedany stredni velikosti 14Američané ve velkém opouští auta, která léta milovali, jejich propad je stále větší - 5 - Prodeje USA 2019 sedany stredni velikosti 15Američané ve velkém opouští auta, která léta milovali, jejich propad je stále větší - 6 - Prodeje USA 2019 sedany stredni velikosti 16Američané ve velkém opouští auta, která léta milovali, jejich propad je stále větší - 7 - Prodeje USA 2019 sedany stredni velikosti 11Američané ve velkém opouští auta, která léta milovali, jejich propad je stále větší - 8 - Prodeje USA 2019 sedany stredni velikosti 12Američané ve velkém opouští auta, která léta milovali, jejich propad je stále větší - 9 - Prodeje USA 2019 sedany stredni velikosti 13
Tři nejprodávanější středně velké sedany v USA, tedy Toyota Camry, Honda Accord a Nissan Altima, loni klesaly o 13, 25 a 34 procent a podtrhly tak zkázu celého segmentu. Foto: Automobilky

Američané ve velkém opouští auta, která léta milovali, jejich propad je stále větší - 10 - Tesla Model 3 2021 poradna sada 01Američané ve velkém opouští auta, která léta milovali, jejich propad je stále větší - 11 - Tesla Model 3 2021 poradna sada 04Američané ve velkém opouští auta, která léta milovali, jejich propad je stále větší - 12 - Tesla Model 3 2021 poradna sada 14
Dolů šla i Tesla Model 3, o 13 %. Foto: Tesla

Američané ve velkém opouští auta, která léta milovali, jejich propad je stále větší - 13 - Prodeje USA 2019 sedany stredni velikosti 02Američané ve velkém opouští auta, která léta milovali, jejich propad je stále větší - 14 - Prodeje USA 2019 sedany stredni velikosti 03Američané ve velkém opouští auta, která léta milovali, jejich propad je stále větší - 15 - Prodeje USA 2019 sedany stredni velikosti 04
Masivní propad zaznamenal končící Ford Fusion... Foto: Ford

Američané ve velkém opouští auta, která léta milovali, jejich propad je stále větší - 16 - Prodeje USA 2019 sedany stredni velikosti 05Američané ve velkém opouští auta, která léta milovali, jejich propad je stále větší - 17 - Prodeje USA 2019 sedany stredni velikosti 06Američané ve velkém opouští auta, která léta milovali, jejich propad je stále větší - 18 - Prodeje USA 2019 sedany stredni velikosti 07
...a ještě větší podobně končící VW Passat. Foto: Volkswagen

Zdroj: Carsalesbase

Petr Prokopec