Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Číňané dál překreslují automobilovou mapu světa, mohou složit rozpadlé impérium Fordu
13.1.2020 | Petr Prokopec
I když se může zdát, že Číňané mají v době poklesu domácího trhu dost problémů sami se sebou, choutky na další expanzi je neopouštějí. Čínské Geely tak po Volvu, Lotusu nebo části Mercedesu touží i po Astonu Martin.
Aston Martin aktuálně není ve zrovna záviděníhodné situaci. Britská automobilka zamířila v říjnu 2018 na burzu, přičemž její hodnota v té době činila zhruba 118 miliard korun. O něčem takovém si však značka spojená s nejslavnějším tajným agentem všech dob může nechat nyní pouze zdát. Akcie se totiž propadly na zhruba čtvrtinu své původní hodnoty. To je pro firmu nemalý problém, neboť investoři jsou nervózní a firma se kvůli nízké hodnotě může stát snadnou kořistí pro kohokoli. A zájemci existují.
Než zamíříme dále, jen připomeneme, že Aston Martin byl v letech 1999 až 2007 součástí tzv. Premier Automotive Group (PAG). To bylo impérium luxusních značek, které svého času vlastnil Ford a krom Astonu Martin zahrnovalo také Jaguar, Land Rover a Volvo. Pokus o sdílení nákladů v rámci skupiny i celého koncernu ale příliš nefungoval, zákazníci velmi kriticky přijali třeba Jaguar X-Type pro jeho přílišnou příbuznost s Fordem Mondeo. A podoba tehdejších Astonů Martin je samostatnou kapitolou.
PAG se tak rozpadla, přičemž jako první zamířil z kola ven Aston Martin, který byl převzat konsorciem vedeným Davidem Richardsem, šéfem společnosti Prodrive. Ten se však po šesti letech, tedy v roce 2013, začal kromě motorsportu věnovat také velkou měrou hoteliérství a britskou automobilku s částí investorů opustil. Do šéfovského křesla usedl Andy Palmerem, jenž o tři léta později odstartoval nový revitalizační plán. Jeho základem byla modernizace celého portfolia, souběžně s tím však došlo také na odhalení nových produktů, jako je Valkyrie, jenž se prodává za několik desítek milionů korun.
Jakkoliv však zmíněná limitovaná edice byla okamžitě vyprodána a Britové by klidně udali i několik desítek exemplářů navíc, o jejich standardní modely již takový zájem není. Selhal hlavně nový Vantage, který se evidentně nelíbí, jako ten předchozí. Zatímco tedy v roce 2007 automobilka prodala 2 327 kusů předchozí generace, předloni z toho bylo pouze 311 registrací té současné. A jakkoliv loňský rok byl lepší, Astonu Martin to finanční trn z paty nevytáhlo.
Britská automobilka tak nyní připouští, že se možná z burzy opětovně stáhne. Aby ovšem přežila, bude potřebovat peníze, a tak není překvapivé, že vzduchem létají zprávy o možném převzetí. Loni byl ve hře hlavně kanadský miliardář Lawrence Stroll, který mimo jiné vede i konsorcium vlastnící tým Racing Point F1, letos se ale mluví o docela jiné entitě, která může celé bývalé PAG dát znovu dohromady.
Dle informací Financial Times má totiž o britskou automobilku zájem čínský gigant Geely, tedy mimo jiné majitel značky Volvo. Tu přitom Geely odkoupilo přímo od Fordu, a to v roce 2010, kdy šlo o rozbití posledního dílku skládačky PAG. Švédové přitom od té doby jen rostou, což by Astonu Martin rovněž nebylo proti srsti. Vlastně proto není překvapivé, že již došlo na jednání mezi jednotlivými akcionáři, investory a managementem.
Zda je ruka v rukávu, není zatím známo, s ohledem na onen pád akcií Astonu Martin je ale nyní možná ta nejlepší doba pro koupi značky. Připomeňme, že šéf Geely Li Shufu loni koupil 9,7% podíl v Mercedesu za 184 miliard Kč. Celý Aston má nyní tržní kapitalizaci 31 miliard Kč. Pro Geely či jejího majitele jde tak skoro o drobné.
Když si k tomu přidáme informaci o tom, že ani Jaguar Land Rover nezažívá zlaté časy a zdá se tuto chvíli jen otázkou času, než mateřské firmě Tata Motors dojde s oběma britskými klasikami trpělivost, může se velice dobře znát, že rozpadlé impérium Fordu znovu ožije v čínských rukou. A po jejich dosavadních úspěšných akvizicích není zase tak troufalé si myslet, že by to všem dnes samostatným firmám jen prospělo.


Aston Martin má problém se svými sportovními modely, až na limitované typy s nimi příliš neboduje. Šancí na návrat na výsluní je SUV DBX, britská značka se však musí dožít zahájení prodeje
Zdroj: The Financial Times
Bleskovky
Dánskému géniovi shořel jeho elektromobil přímo doma poté, co v zimě zahříval baterie toustovačem
dnesŘidiče Jaguaru poslal aquaplaning na dálnici do smyku a přímo pod kamion, jak to vybral, dodnes asi sám nechápe
včeraMožná poslední pravověrné Ferrari se v běžném provozu rozjelo až na 331 km/h, zní u toho jako Pavarotti
včera
Nové na MotoForum.cz
Nejnovější články
Rusové chystají extrémní nové SUV. Za jeho volant budete moci usednout jen se zvláštním oprávněním
před 2 hodinamiZ nejpraktičtější moderní Dacie se po ukončení prodeje stala pozoruhodná nabídka, ojetá stojí i víc než nová
před 4 hodinamiTěžko ho zabít: Saab se má přece jen vrátit mezi živé, projekt posledního nového auta firmy má nového majitele
před 5 hodinamiToyota jde vážně proti proudu, v roce 2023 ukázala nový 2,8litrový diesel, koupit půjde i v Česku
před 7 hodinamiZkušenost majitele Tesly ukazuje, že baterie elektromobilu vás po pár letech budou stát statisíce vždy, ani záruka vás nezachrání
před 8 hodinami
Živá témata na fóru
- Správní řízení 12.05. 18:26 - řidičBOB
- Nekdo zkušený na radu o provozních nákladech? VW Arteon, 110kw FWD vs 176kw 4motion. Vyplatí se čtyřkolka? 12.05. 18:23 - řidičBOB
- Škoda Auto obecně 12.05. 13:28 - pavproch
- střídání natural 95 s vysokooktanovým benzinem 12.05. 12:44 - jerry
- Politický koutek 12.05. 10:01 - Stepan
- Jak otevřít dveře bez klíčku? 12.05. 08:52 - spooon
- Kuna v motoru - vaše zážitky 12.05. 07:02 - Jaggie
- Chlubítko univerzální 12.05. 06:30 - Arkis