Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Elektrické plány Fordu se dál hroutí. Baterky za 135 miliard nemá do čeho montovat, o skutečných záměrech roky lhal
19.12.2025 | Petr Miler
Historie celé operace spojené s nákupem dnes nepotřebných baterek ukazuje neuvěřitelné lži a přetvářky, které ze strany Fordu jeho plány roky provází. Automobilka celou operaci zahájila až dlouhé měsíce poté, co navenek začala tvrdit, že mění směr.
Pokud se koncem této dekády bude volit automobilka s nejvíc nekoncepčně uvažujícím, strategicky marným a sebezničujícím vedením v moderní historii, Ford bude žhavým kandidátem na to dostat náš hlas. Co firma v posledních letech předvádí, bere dech.
Pramení z toho vskutku tragikomická show - komická tím, co také lidé z nejvyššího vedení umí předvádět, tragická tím, jak zničující dopad to má na prodeje. Ford už v roce 2021 vsadil na špatnou kartu a každý soudný člověk to viděl, navíc z této sázky nikdy z vlastní vůle skutečně neslevil A přehodnocuje ji až v úplné krajnosti, také to je vidět na aktuálním dění.
Jak si všimli kolegové z Carscoops, partner Fordu na poli výroby baterií, firma LG Energy Solution, mezi povinně zveřejňovanými informacemi pro akcionáře v domácí Koreji uvedla, že americká automobilka zrušila dříve dohodnutý nákup baterií v hodnotě 6,5 miliard USD (asi 135 miliard Kč) s odvoláním na měnící se podmínky na trhu a upadající zájem o elektromobily.
Elektrické plány Fordu se tak dál dramaticky hroutí, neboť tento krok přichází jen chvíli po odpískání výroby vlastních továren na baterky v ještě vyšší hodnotě. I tento krok je ale dramatický - 6,5 miliardy dolarů představuje zhruba třetinu tržeb divize Energy Sollution firmy LG za celý rok, nešlo tedy ani v nejmenším o nevýznamný obchod.
To je na jednu stranu pozoruhodný, na tu druhou nepřekvapivý krok - elektrické Fordy na zákazníky nefungují, několik stávajících i budoucích modelů s elektrickým pohonem bylo odpískáno a firma takové baterky nemá do čeho montovat, jsou jí k ničemu. Z podání se ale dozvídáme další detaily, které ukazují, jaké přetvářky se Ford na tomto poli do poslední chvíle dopouštěl.
Právě zrušený nákup totiž Ford u LG provedl v říjnu 2024. Podle něj mělo LG zavázalo dodat Fordu v letech 2026 až 2030 plných 34 GWh baterií, což by samo o sobě stačilo k výrobě asi půl milionu elektrických aut ročně - čísla, kterému se Ford nikdy ani zdaleka nepřiblížil, navíc šlo jen o jeden ze zdrojů baterek z mnoha. Soustřeďme se ale na onen datum - říjen 2024. To je plných 8 měsíců poté, co sám šéf Fordu začal říkat, že elektrická strategie selhala, že někdejší sázky na jednu kartu lituje a že to celé byla „pitomá vize”.
Byla to zas jednou lež. Anebo vám dává smysl, že si v únoru nasypete popel na hlavu s těmito slovy a v říjnu si objednáte baterky za 135 miliard pro auta, která jsou součástí oné „pitomé vize”? Šéf Fordu Farley se zjevně nakazil „tavaretitidou” a začal říkat věci, o nichž věděl, že jsou líbivé pro zákazníky i akcionáře. Ale současně činil kroky, které šly přesně opačným směrem.
Je skutečně neuvěřitelné, jakých her jsme na tomto poli svědky. Kdyby manažeři automobilek svého času podlehli nějaké iluzi, vsadili na špatnou strategii a tu pak změnili, je to normální obchodní omyl - hloupý, ale omyl, stane se. Tohle ale není ten případ. Vsadili na věc, o které nejspíš sami věděli, že je nesmyslná, o které jistě věděli, že je nepopulární a zákazníky odmítaná, navenek to proto připouštěli a hovořili o změně, za což získávali (i náš) potlesk. Na pozadí ale stejně počítali s původním, většinou trhu odmítaným plánem, jehož proveditelnost měla být zajištěna shora. A až nyní, kdy se ukazuje, že to tak prostě technicky a ekonomicky nemůže být, skutečně něco mění za cenu stovek promrhaných miliard.
Co na tohle lze říci? Hanba? Nepochopíme, jak je možné, že Farley zůstává u vesla Fordu, opravdu ne. Nakonec i Tavares musel jít a nedovedeme si představit, že by Jima F. minul stejný osud.



Kdo se Fordu žádal o podobná auta? Skoro nikdo. Kdo je kupoval a kupuje? Skoro nikdo. Jak dlouho to Ford ví? Léta a přiznal to, přesto i poté nakoupil baterky za stamiliardy na mnoho let dopředu. Teď musí podobné kroky rušit a spolu s tím se dostává ven celá ohavná přetvářka s tím spojená. Foto: Ford
Zdroje: Carscoops, Ford
Bleskovky
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
23.6.2026
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
„Bugatti pro chudé” ve sprintu vykleplo i tisícikoňové Lamborghini. Ani si neškrtlo, i když dostalo náskok
18.6.2026
Nejnovější články
Automobilka „zrádců Tesly” padá ke dnu. Po prodělání 79 miliard propouští skoro pětinu lidí, konec může být nadosah
před hodinou
Číňané vyvinuli lak pohlcující téměř veškeré světlo. Skutečně jej půjde použít, auto s ním ale pomalu není vidět
před 2 hodinami
Ještě víc „fejku”. Hyundai v zoufalosti vyvíjí nové modely, které se budou ještě víc tvářit jako auta, která prý překonala
před 4 hodinami
Fiasko jménem Luce už kosí v nejvyšším vedení Ferrari. Po totálním selháni skončil šéf marketingu, u firmy dělal 16 let
před 5 hodinami
Němci vyzkoušeli jedno z nejlevnějších moderních SUV VW jako ojetinu, před vzhledem radí upřednostnit pohodlí
včera
Živá témata na fóru
- e89 el. steering - přeprogramování ??? 06.25. 11:09 - Vrooom
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.25. 09:34 - Předseda
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 06.24. 21:19 - řidičBOB
- Volvo 06.24. 16:54 - řidičBOB
- BMW Divize 06.23. 10:20 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 06.23. 04:48 - pavproch
- Politický koutek 06.22. 15:36 - mattonecz
- Řidiči, co to mají v ruce... 06.22. 15:11 - Truck Daškam
