Faktura za výměnu baterie Tesly Model 3 ukazuje, jak velká bolístka elektromobilů to je

O vysokých cenách akumulátorů elektrických aut se mluví, ale kolik opravdu stojí, když musíte pořídit nový a zaplatit to ze svého? Faktura za jeho výměnu na Tesle Model 3 to ukazuje i s dalšími zajímavými detaily.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Faktura za výměnu baterie Tesly Model 3 ukazuje, jak velká bolístka elektromobilů to je

29.1.2021 | Petr Prokopec

Faktura za výměnu baterie Tesly Model 3 ukazuje, jak velká bolístka elektromobilů to je

/

Foto: Tesla

O vysokých cenách akumulátorů elektrických aut se mluví, ale kolik opravdu stojí, když musíte pořídit nový a zaplatit to ze svého? Faktura za jeho výměnu na Tesle Model 3 to ukazuje i s dalšími zajímavými detaily.

Cenu elektrických aut nejvíce ovlivňují akumulátory. Málokdo nicméně ví, jak drahé skutečně jsou, neboť k rozmachu alternativního pohonu došlo zejména v posledních pár letech. A pokud si k tomu přidáme, že výrobci na akumulátory poskytují až osmiletou záruční lhůtu, pak je zjevné, že většina vlastníků dosud nemusela baterie nahrazovat a pokud ano, pak ne z vlastní kapsy. Pár případů se ale objevilo a povzbudivé nebyly. A dnes tu máme další, tentokrát týkající se Tesly.

Díky informacím zveřejněným firmou Current Automotive si můžeme udělat přesnou představu o tom, kolik stojí náhrada akumulátoru Modelu 3. Pokud tedy vlastníte tento vůz ve verzi s prodlouženým dojezdem, tedy s akumulátory o kapacitě 75 kWh, pak je třeba v případě nového paketu počítat s výdaji odpovídající 16 550 dolarů (cca 357 tisíc Kč). To je částka, za kterou si můžete pořídit třeba Hyundai i30 Kombi, a ještě vám něco zbude na pohonné hmoty.

Daná suma zahrnuje také práci spojenou s výměnou baterie a dopravou, nicméně ani bez této položky nejsou akumulátory levné, vychází totiž na 13 500 USD (291 tisíc Kč). To je pochopitelně prodejní cena, náklady na výrobu mohou být nižší, ale to pro nás není podstatné - jinak než od Tesly se takový akumulátor stejně koupit nedá a Tesla o cenách nesmlouvá.

Je tu navíc jeden háček, na který ostatně odkazuje i ona položka spojená s prací. Celý proces totiž spočívá v tom, že svůj vůz přistavíte do servisu, kde vám mechanici vymění problematickou baterii za funkční, což jim zabere nějakých 13 hodin. Následně pak vaši původní baterii zabalí a odešlou automobilce, která ji teoreticky může opravit. Akumulátory se totiž skládají z jednotlivých buněk, které jsou nezávislé, a tudíž lze vyjmout jen poškozenou část a nahradit ji novou.

Za oněch 13 500 dolarů tedy nemusíte dostat komponent, který je nový, mohl už být použit, a to klidně i několikrát. Znovu se tak ukazuje, jak velkou bolístkou elektrických aut akumulátory jsou. O tom, že budou podstatně levnější v ten či onen moment, jsme mluvili mnohokrát, k podstatné změně ale dodnes nedošlo - v případě Modelu 3 dál zjevně tvoří asi třetinu jeho hodnoty. A s ohledem na současnou poptávku po všech nezbytných součástech baterií se nezdá, že by změna k lepšímu byla na dohled.

To se ostatně odráží i v tom, že byl znovu odložen příchod druhé generace Tesly Roadster na trh. Ta byla ve formě prototypu odhalena již v roce 2017, přičemž dle původních plánů měla jít do prodeje v roce 2020. Jak ale jistě víte, to se nestalo a nestane se to ani v roce 2021, třebaže Tesla loni oznámila, že Roadster sice má zpoždění, letos ale bude k mání.

Ani to už tedy nyní neplatí, neboť dle Elona Muska se výroba dříve než v příštím roce nerozjede. Přičemž s ohlédnutím na dosavadní historii značky, jež se týká dodržování vlastních slibů, ani to nemusí být konečná. Fakt, že auto má mít útrobách paket baterií s kapacitou 200 kWh, na tom jistě bude hrát svou roli.


Faktura za výměnu baterie Tesly Model 3 ukazuje, jak velká bolístka elektromobilů to je - 1 - Tesla Model 3 2021 poradna sada 01Faktura za výměnu baterie Tesly Model 3 ukazuje, jak velká bolístka elektromobilů to je - 2 - Tesla Model 3 2021 poradna sada 02Faktura za výměnu baterie Tesly Model 3 ukazuje, jak velká bolístka elektromobilů to je - 3 - Tesla Model 3 2021 poradna sada 03Faktura za výměnu baterie Tesly Model 3 ukazuje, jak velká bolístka elektromobilů to je - 4 - Tesla Model 3 2021 poradna sada 04Faktura za výměnu baterie Tesly Model 3 ukazuje, jak velká bolístka elektromobilů to je - 5 - Tesla Model 3 2021 poradna sada 05Faktura za výměnu baterie Tesly Model 3 ukazuje, jak velká bolístka elektromobilů to je - 6 - Tesla Model 3 2021 poradna sada 06Faktura za výměnu baterie Tesly Model 3 ukazuje, jak velká bolístka elektromobilů to je - 7 - Tesla Model 3 2021 poradna sada 07Faktura za výměnu baterie Tesly Model 3 ukazuje, jak velká bolístka elektromobilů to je - 8 - Tesla Model 3 2021 poradna sada 08Faktura za výměnu baterie Tesly Model 3 ukazuje, jak velká bolístka elektromobilů to je - 9 - Tesla Model 3 2021 poradna sada 09Faktura za výměnu baterie Tesly Model 3 ukazuje, jak velká bolístka elektromobilů to je - 10 - Tesla Model 3 2021 poradna sada 10Faktura za výměnu baterie Tesly Model 3 ukazuje, jak velká bolístka elektromobilů to je - 11 - Tesla Model 3 2021 poradna sada 11Faktura za výměnu baterie Tesly Model 3 ukazuje, jak velká bolístka elektromobilů to je - 12 - Tesla Model 3 2021 poradna sada 12Faktura za výměnu baterie Tesly Model 3 ukazuje, jak velká bolístka elektromobilů to je - 13 - Tesla Model 3 2021 poradna sada 13Faktura za výměnu baterie Tesly Model 3 ukazuje, jak velká bolístka elektromobilů to je - 14 - Tesla Model 3 2021 poradna sada 14Faktura za výměnu baterie Tesly Model 3 ukazuje, jak velká bolístka elektromobilů to je - 15 - Tesla Model 3 2021 poradna sada 15Faktura za výměnu baterie Tesly Model 3 ukazuje, jak velká bolístka elektromobilů to je - 16 - Tesla Model 3 2021 poradna sada 16Faktura za výměnu baterie Tesly Model 3 ukazuje, jak velká bolístka elektromobilů to je - 17 - Tesla Model 3 2021 poradna sada 17Faktura za výměnu baterie Tesly Model 3 ukazuje, jak velká bolístka elektromobilů to je - 18 - Tesla Model 3 2021 poradna sada 18
Výměna baterií Tesly Model 3 rozhodně není levnou záležitostí. A to si raději ani nechceme představovat sumy, které budou spojené s příští generací Roadster. Foto: Tesla

Zdroje: Current Automotive, Tesla

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.