Ford šokuje masivní čistkou, doma ukončí prodeje Focusu, Fiesty i Mondea. Co zbude?

Když se řekne Ford, představíte si nejspíše právě tyto tři modely, nebo alespoň jeden z nich. I v USA jsou teď k mání, už ale nebudou, ani jeden.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Ford šokuje masivní čistkou, doma ukončí prodeje Focusu, Fiesty i Mondea. Co zbude?

26.4.2018 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Ford šokuje masivní čistkou, doma ukončí prodeje Focusu, Fiesty i Mondea. Co zbude?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Když se řekne Ford, představíte si nejspíše právě tyto tři modely, nebo alespoň jeden z nich. I v USA jsou teď k mání, už ale nebudou, ani jeden.

V poslední době neuplyne pomalu ani týden, abychom nezmínili problémy modrého oválu. Kdysi nadmíru populární automobilka totiž v rámci globální strategie One Ford udělala řadu přešlapů. A ty ji nyní přinášejí problémy, které teď není schopna rychle řešit.

Nechtěli jsme být špatnými proroky, ale už před léty jsme varovali, že bývalý šéf firmy Alan Mullaly není zase takový génius, když Fordu zajišťuje vysoké zisky výše zmíněnou strategií. Jím nadiktovaná unifikace modelů pro celý svět znamenala značné snížení nákladů, specifickým zákazníkům ale nepřinášela to, co očekávali. Auta nekupovali ani tak kvůli jejich aktuální kvalitám, ale spíše ze setrvačnosti, kvůli image vybudované dřívějšími generacemi.

Když pak zjistili, že už nejde třeba o Ford Focus, jaký znají, další si logicky nekoupili. Celý problém tedy vybublal až po letech, je projevem ztráty loajality tradiční klientely některých modelů a jednoduše nemá okamžité řešení - důvěra se snadno ztrácí, ale těžko získává. Fordu se nyní rychle nastartovat prodeje ne a nedaří, a proto se rozhodl, že si ve své nabídce udělá pořádek. A začne pěkně od podlahy.

Automobilka v rámci zveřejnění čtvrtletních výsledků vydala zprávu, ve které zmiňuje, že „s ohledem na klesající poptávku a rentabilitu produktů již společnost nebude v Severní Americe investovat do příští generace tradičních sedanů Fordu“. Definitivně potvrzeny jsou tedy dřívější náznaky konce modelu Fusion, který je v Evropě nabízen jako Mondeo. Tím ovšem čistka ve vlastních řadách nekončí.

„Během příštích pár let se severoamerická nabídka osobních vozů Fordu scvrkne pouze na dvě vozidla - na nejlépe prodávaný Mustang a na zcela nový crossover Focus Active. Společnost zároveň prozkoumá nová „bílá místa“, jimiž jsou myšlena ta vozidla, která kombinují to nejlepších z osobních a zároveň z užitkových aut - tedy jejich vyšší světlou výšku, prostornost a univerzálnost,“ dodává značka v tiskovém prohlášení.

Jinými slovy to znamená, že kromě výše zmíněných dvou modelů budou portfolio v Severní Americe tvořit crossovery, SUV a pick-upy. Vozy jako Fusion (Mondeo), Focus, C-Max, Taurus či Fiesta dostanou padáka. To je opravdu mimořádná čistka, Ford nebude v USA nabízet prakticky jediné „normální auto”. Jak jsme ale zmínili, Ford v uplynulých letech nadělal opravdu velkou spoustu „bot“, pro tahle auta nemá zákazníky a je to pro něj nyní dost možná jediná schůdná cesta.

Je to nepochybně tvrdé rozhodnutí, statistiky nicméně jasně naznačují, že vozy jako Fiesta skutečně nemají v severoamerické nabídce co dělat. V případě tohoto modelu totiž Ford naposledy překročil metu 5 000 registrací v březnu loňského roku. Takový Taurus, který kdysi byl ve Státech pojmem, pak nemá na svém kontě více než 4 000 prodaných exemplářů již déle než rok.

Jakkoliv tedy Ford během letošního prvního čtvrtletí dosáhl zisku 1,7 miliardy dolarů (cca 35,52 mld. Kč), což vůči stejnému období loňského roku představuje nárůst o 100 mil. USD (2,09 mld. Kč), marže poklesla z 6,4 na 5,2 procenta. Ford přitom musí počítat se stagnací či propadem v rámci zisku v každém regionu, kde je automobilka činná, a to včetně Spojených států.

Crossovery, SUV a pick-upy jsou oproti tomu nadmíru žádané a především daleko ziskovější, pročež se změnám u Fordu nelze divit. Je ovšem třeba dodat, že tento krok je velmi riskantní, neboť osud automobilky bude závislý na cenách pohonných hmot - pokud totiž ty opětovně zamíří nahoru, lidé se od větších aut začnou odvracet zpět k hatchbackům a sedanům - a ty Ford vůbec nebude mít v nabídce.

Možná i proto nechce automobilka sázet vše na jednu kartu, ale v záloze má ještě jednu - byť tu bychom zrovna esem nenazvali. Jde totiž o velké investice, jenž míří do hybridů a elektromobilů. Ford chce totiž do roku 2022 nabízet ve svém portfoliu hned 22 aut, která počítají s alternativním pohonem. Zda ovšem na hybridní Mustang, F-150, Explorer, Escape nebo Bronco zákazníci opravdu uslyší, je ve hvězdách.


Ford šokuje masivní čistkou, doma ukončí prodeje Focusu, Fiesty i Mondea. Co zbude? - 1 - Ford US portfolio cistka 01Ford šokuje masivní čistkou, doma ukončí prodeje Focusu, Fiesty i Mondea. Co zbude? - 2 - Ford US portfolio cistka 02Ford šokuje masivní čistkou, doma ukončí prodeje Focusu, Fiesty i Mondea. Co zbude? - 3 - Ford US portfolio cistka 03Ford šokuje masivní čistkou, doma ukončí prodeje Focusu, Fiesty i Mondea. Co zbude? - 4 - Ford US portfolio cistka 04Ford šokuje masivní čistkou, doma ukončí prodeje Focusu, Fiesty i Mondea. Co zbude? - 5 - Ford US portfolio cistka 05Ford šokuje masivní čistkou, doma ukončí prodeje Focusu, Fiesty i Mondea. Co zbude? - 6 - Ford US portfolio cistka 06Ford šokuje masivní čistkou, doma ukončí prodeje Focusu, Fiesty i Mondea. Co zbude? - 7 - Ford US portfolio cistka 07Ford šokuje masivní čistkou, doma ukončí prodeje Focusu, Fiesty i Mondea. Co zbude? - 8 - Ford US portfolio cistka 08Ford šokuje masivní čistkou, doma ukončí prodeje Focusu, Fiesty i Mondea. Co zbude? - 9 - Ford US portfolio cistka 09
Americká nabídka Fordu řádně prořídne, přičemž Ford tímto krokem může hodně vydělat, ale zároveň také ještě více ztratit

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše