Ford Tourneo Custom: nový Transit je na světě, zatím jako velké MPV

Kinetický design očividně není mrtvý stylistický směr. Objeví se v Ženevě v podobě konceptu předznamenávajícího podobu budoucího Transitu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Ford Tourneo Custom: nový Transit je na světě, zatím jako velké MPV

22.2.2012 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek

Ford Tourneo Custom: nový Transit je na světě, zatím jako velké MPV

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Kinetický design očividně není mrtvý stylistický směr. Objeví se v Ženevě v podobě konceptu předznamenávajícího podobu budoucího Transitu.

Při představení konceptu Evos, odhalení příští generace Mondea a rovněž prezentaci nového modelu EcoSport se zdálo, že Ford v relativně krátkém čase pohřbí svůj další stylistický jazyk Kinetic Design a nahradí jej směrem nazvaným New Global Design. Jak ale dokládá studie nové generace Transitu pojmenované Tourneo Custom, kinetické křivky jsou pořád živé.

Patrně to bude i tím, že Ford Transit nebude tak docela globální, ale počítá se s ním „pouze“ pro evropské a asijské trhy. Zde by měl - už podle docela luxusního vzhledu a podle automobilky také hodnotných materiálů v kabině - sloužit nejen coby těžko zkoušený soumar, ale ještě uštědřit menší políček další komfortní dodávce Volkswagen Caravelle.

Koncept postavený na nové platformě bude mít pod krátkou přední kapotou známý vznětový čtyřválec Duratorq TDCi o objemu 2,2 litru a výkonu 155 koní. Ford naznačuje, že se ten samý agregát objeví taktéž v produkčním voze. Levnější verze dostanou identickou jednotu, ale naladěnou na 100 a 125 koní. Živnostníci a firmy se můžou opět spolehnout, že se v nabídce objeví nepřeberné množství karosářských provedení všetně dvou rozvorů SWB a LWB.

Kabina osobní verze, která je schopna pojmout osm cestujících, je navzdory modernímu pojetí značně hranatá. Může za to reinterpretace tvarů palubní desky použité u Fiesty, Focusu nebo C-Maxu. Přesto to nevypadá špatně ani nereálně, ačkoli ovladače ventilace působí vedle skoro až futuristického celku poněkud obyčejně.

Ford Tourneo Custom je koncept osobního (i když trochu většího) automobilů, takže nebude čekat na výstavu užitkových vozů, ale už za několik dní se objeví na ženevském autosalonu. Kromě svěžích tvarů má prezentovat inovativní systém manipulace se zadními sedačkami, který ale na zveřejněných fotografiích chybí.

Sériová podoba užitkového Transitu má být odhalena v dubnu a podle některých zdrojů má mít částečně jinak navrženou příď. Velké změny ale tak jako tak nečekáme. S výrobou se počítá v turecké továrně Fordu, částečná montáž ale bude probíhat podle Autocaru také v Británii.


Ford Tourneo Custom: nový Transit je na světě, zatím jako velké MPV - 1 - Ford Tourneo Custom 01Ford Tourneo Custom: nový Transit je na světě, zatím jako velké MPV - 2 - Ford Tourneo Custom 02Ford Tourneo Custom: nový Transit je na světě, zatím jako velké MPV - 3 - Ford Tourneo Custom 03Ford Tourneo Custom: nový Transit je na světě, zatím jako velké MPV - 4 - Ford Tourneo Custom 04Ford Tourneo Custom: nový Transit je na světě, zatím jako velké MPV - 5 - Ford Tourneo Custom 05Ford Tourneo Custom: nový Transit je na světě, zatím jako velké MPV - 6 - Ford Tourneo Custom 06Ford Tourneo Custom: nový Transit je na světě, zatím jako velké MPV - 7 - Ford Tourneo Custom 07Ford Tourneo Custom: nový Transit je na světě, zatím jako velké MPV - 8 - Ford Tourneo Custom 08
Ford Tourneo Custom je sice předzvěstí nového Transitu, ale příď sériové užitkové verze by měl být navržen poněkud jinak

Zdroje: Ford, Autocar

Miro Mihálik

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.