Ford EcoSport: malé SUV je oficiálně venku

(+ video) Zítra bude na autosalonu v Dillí odhalen malý crossover postavený na základech Fiesty. První fotky a informace máme už dnes.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Ford EcoSport: malé SUV je oficiálně venku

4.1.2012 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek

Ford EcoSport: malé SUV je oficiálně venku

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ video) Zítra bude na autosalonu v Dillí odhalen malý crossover postavený na základech Fiesty. První fotky a informace máme už dnes.

Americké koncerny GM a Ford - a to včetně jejich evropských divizích - se navzájem pozorují jako kočky. Navenek se co nejlhostejněji tváří, že je rival v protilehlém rohu vůbec nezajímá, jenže ve skutečnosti jim přes přimhouřené oči neunikne ani krok. Krásným příkladem budiž zcela „náhodné” odhalování kompaktního SUV Buick Encore (alias Opelu Mokka postaveného na základech Corsy) ve stejném termínu, jako byla naplánována prezentace malého crossoveru Ford EcoSport, technicky spřízněného s Fiestou.

Automobilka mu říká koncept, je ale jasné, že od sériové výroby nemá daleko. EcoSport stylisticky vycházející z konceptu Evos a nového směru New Global Design pro nás není neznámou. V Indii se již před několika týdny objevily fotografie několika detailů, které se vzápětí rozběhly do světa. I z uvolněných oficiálních fotek je pak zřejmé, že vůz sází na docela mohutný design plný komplikovanějších křivek, z něhož nejvíce vystupuje šestiúhelníková maska chladiče a na ni navazující prvky (jako hlavní světlomety nebo prostor pro mlhovky) obdobných tvarů.

Pod pokličkou se již dříve neudržely ani informace o technice novinky a zjevně vycházely z hodnověrného zdroje. Minule jsme psali, že EcoSport dostane nový zážehový tříválec s turbodmychadlem o objemu 1,0 l a nyní můžeme nabídnou i jeho výkony. Ford zveřejnil, že nejmenší jednotka z rodiny motorů EcoBoost bude mít v tomto konkrétním provedení 120 koní a maximální točivý moment 170 newtonmetrů. Má jít o vůbec nejefektivnější vůz své třídy. Spotřebu paliva sice neznáme, z udávaných emisí CO2 ve výši 140 gramů na kilometr ale lze dovodit normovaný apetit okolo 5,6 litru benzinu na 100 km jízdy.

EcoSport přitom v nabídce Fordu nepředstavuje žádnou novinku. Vůz s tímto jménem a délkou 4 228 mm se od roku 2004 vyrábí v Brazílii a prodává v Jižní Americe. Před faceliftem ne náhodou připomínal evropský Fusion a ani zde si nehrál na offroad. S motory řady Zetec o objemu 1,0 a 1,6 litru a rovněž s dieselem 1,4 Duratorq to byla vždycky předokolka a pouze se zážehovým dvoulitrem a automatickou převodovkou bylo možné pořídit jej s pohonem všech kol.

Druhá generace EcoSportu bude také produkována v Brazílii (probíhal zde i vývoj) a je proto nasnadě, že ve způsobu specifikace techniky Ford zvolí podobnou cestu. Akorát lze předpokládat, že atmosférické zážehové motory se minimálně u evropských verzí stanou velkou vzácností. Jinak má být EcoSport dalším globálním autem. Ford už potvrdil prodej v Severní a Jižní Americe, Číně, Indii a také Evropě. Dá se tedy očekávat, že dostupný bude i u nás.

Kdy můžeme očekávat na trhu sériové provedení? To zatím Ford nenaznačil, s ohledem na dobu představení zjevně předprodukční verze bychom si vsadili buď již na březnový ženevský, nebo nejpozději podzimní pařížský autosalon.


Ford EcoSport: malé SUV je oficiálně venku - 1 - Ford EcoSport oficialni dalsi 01Ford EcoSport: malé SUV je oficiálně venku - 2 - Ford EcoSport 04Ford EcoSport: malé SUV je oficiálně venku - 3 - Ford EcoSport 03Ford EcoSport: malé SUV je oficiálně venku - 4 - Ford EcoSport oficialni dalsi 02Ford EcoSport: malé SUV je oficiálně venku - 5 - Ford EcoSport 01Ford EcoSport: malé SUV je oficiálně venku - 6 - Ford EcoSport 02Ford EcoSport: malé SUV je oficiálně venku - 7 - Ford EcoSport oficialni dalsi 03Ford EcoSport: malé SUV je oficiálně venku - 8 - Ford EcoSport oficialni dalsi 04Ford EcoSport: malé SUV je oficiálně venku - 9 - Ford EcoSport oficialni dalsi 05Ford EcoSport: malé SUV je oficiálně venku - 10 - Ford EcoSport oficialni dalsi 06Ford EcoSport: malé SUV je oficiálně venku - 11 - Ford EcoSport oficialni dalsi 07Ford EcoSport: malé SUV je oficiálně venku - 12 - Ford EcoSport oficialni dalsi 08Ford EcoSport: malé SUV je oficiálně venku - 13 - Ford EcoSport oficialni dalsi 09
Podle šestiúhelníkového tvaru masky chladiče a úzkých světel lze poznat, že EcoSport designově navazuje na koncept Evos

Miro Mihálik

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.